official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
RASK Sara
2000
SWE
2:09.06
19.28
2
FORGET Arianne
2003
CAN
+0.42
22.57
3
RESNICK Allie
2001
USA
+1.79
33.29
4
SMART Eleri
2001
CAN
+2.33
37.51
5
GUTCHESS Jane
2002
USA
+2.50
38.84
6
RESNICK Emma
2003
USA
+2.69
40.33
7
BOCOCK Mary
2003
USA
+2.92
42.13
8
LAMONTAGNE Justine
2002
CAN
+3.05
43.15
9
DEHART Paige
2005
USA
+3.46
46.36
10
MORITZ Liv
2004
USA
+3.75
48.63
11
SPEAR Ella
2001
USA
+3.95
50.19
12
REHA Mika Anne
2001
CAN
+4.41
53.79
13
KEANE Kaitlin
2004
USA
+4.58
55.12
14
PALLA Victoria
2001
GBR
+4.62
55.44
15
HUNT Annika
2006
USA
+4.68
55.90
16
NICOLICI Andreea
2004
CAN
+4.91
57.70
17
CLARK Elli
2005
CAN
+5.01
58.49
18
HEAYDON Phoebe
2005
AUS
+5.05
58.80
19
HITTER Elise
2000
SUI
+5.24
60.29
20
MAY Beatrice
2006
USA
+5.26
60.44
21
HUNT Mia
2003
USA
+5.28
60.60
22
ZAYTSEVA Viktoria
2007
USA
+5.44
61.85
23
TIMMERMANN Cydnie
2003
CAN
+6.04
66.55
24
BOURGEOIS Amelie
2005
CAN
+6.12
67.17
25
MUELLER Molly
2002
USA
+6.29
68.50
26
GIESBRECHT Kendra
2005
CAN
+6.39
69.29
27
LYNCH Erica
2003
USA
+6.72
71.87
28
AMICO Isabella
2001
USA
+8.07
82.43
29
FROHLICH Annaliese
2004
USA
+8.13
82.90
30
MCKENNEY Katharine
2006
USA
+8.42
85.17
31
THEBERGE Anne-Catherine
2004
CAN
+9.01
89.79
32
HIGGINS-LOPEZ Audrey
2003
USA
+9.10
90.49
33
MOLLIN Allison
2004
USA
+9.18
91.12
34
WASHBURN Isabelle
2003
USA
+9.32
92.22
35
ROUFA Kendahl
2002
USA
+10.01
97.62
36
BRUCE Tianna
2004
USA
+10.11
98.40
37
WINCHELL Christina
2006
USA
+10.29
99.81
38
WALL Gabby
2005
CAN
+11.22
107.09
39
HECKEY Megan
2003
CAN
+11.55
109.67
40
WIESER Aura
2007
USA
+12.89
120.15
41
COUBROUGH Jasmine
2006
CAN
+13.30
123.36
42
LIEDHOLM Linn
2003
SWE
+13.33
123.60
43
BROWNLIE Alexa
2005
CAN
+14.15
130.02
44
CLANCY Victoria
2004
USA
+14.40
131.97
45
GUGGENHEIMER Emma
2007
USA
+14.93
136.12
46
WORDLEY Julia
2003
GBR
+15.70
142.15
47
GRAY Zoe
2004
CAN
+15.97
144.26
48
BRUCE Pia
2004
AUS
+15.98
144.34
49
WUNSCH Mikayla
2004
CAN
+16.17
145.82
50
PLAVSIC Mila
2004
CAN
+16.42
147.78
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
ANDREWS Maia
2005
USA
PALMQUIST Sophia
2005
USA
HUSKEN Erin
2005
CAN
HAMILTON Carly
2005
USA
POMI Alice
2005
ITA
VOGEL Eva
2005
CAN
SHELDON Jenna
2003
USA
CREIGHTON Elisabeth
2005
CAN
CALORO Benedetta
2003
ITA
PALAMARA Gaia
2002
ITA
LORING Haven
2005
USA
FYNN Kaitlyn
2003
CAN
LANG Polly
2004
CAN
FELICIELLO Elsa
2006
CAN
BROWN Cheyenne
1999
USA
BEGUE Nicole
2006
USA
CARON Anne-Frederique
2004
CAN
GRAVES Shelby
2005
USA
ST-PIERRE Simone
2005
CAN
SNYDER Ella
2005
USA
REYNOLDS Emma
2004
USA
MARTIN Estelle
2005
CAN
GROSDIDIER Riley
2003
USA
WATTENMAKER Gwen
2001
USA
COSSETTE Alexandra
2000
CAN
WORDLEY Nicole
2005
GBR
CLEMENT Justine
1999
CAN
DINGSLEDER Denise
1998
AUT
AUST Chloe
2003
USA
CAMPBELL Ashley
2002
CAN
BOCOCK Elisabeth
2005
USA