official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PALLA Victoria
2001
GBR
1:46.85
17.16
2
GROSDIDIER Tatum
2004
USA
+0.49
20.51
3
RESNICK Allie
2001
USA
+0.76
22.35
4
DINGSLEDER Denise
1998
AUT
+0.87
23.10
5
SMART Eleri
2001
CAN
+2.32
33.01
6
HUNT Mia
2003
USA
+2.43
33.76
7
ROUFA Kendahl
2002
USA
+2.55
34.58
8
HEAYDON Phoebe
2005
AUS
+2.66
35.33
9
REHA Mika Anne
2001
CAN
+2.67
35.40
10
ZIMMERMANN Zoe
2002
USA
+2.82
36.43
11
HUNT Annika
2006
USA
+2.86
36.70
12
EXENBERGER Elena
2000
AUT
+3.10
38.34
13
KEANE Kaitlin
2004
USA
+3.29
39.64
14
MORITZ Liv
2004
USA
+3.40
40.39
15
DEHART Paige
2005
USA
+4.08
45.03
16
LYNCH Erica
2003
USA
+4.20
45.85
16
SOMMEROVA Elese
2001
CZE
+4.20
45.85
18
BOCOCK Mary
2003
USA
+4.25
46.20
19
TRUDEAU Samantha
2002
USA
+4.62
48.72
19
BRUCE Tianna
2004
USA
+4.62
48.72
21
FROHLICH Annaliese
2004
USA
+4.87
50.43
22
TIMMERMANN Cydnie
2003
CAN
+5.05
51.66
23
FYNN Kaitlyn
2003
CAN
+5.09
51.93
24
FELICIELLO Elsa
2006
CAN
+5.23
52.89
25
CREIGHTON Elisabeth
2005
CAN
+7.42
67.85
26
LANG Polly
2004
CAN
+7.94
71.41
27
ZAYTSEVA Viktoria
2007
USA
+7.98
71.68
28
HECKEY Megan
2003
CAN
+8.81
77.35
29
SNYDER Ella
2005
USA
+9.01
78.72
30
WUNSCH Mikayla
2004
CAN
+9.42
81.52
31
WORDLEY Julia
2003
GBR
+10.42
88.35
32
KOVAROVA Jitka
2005
CZE
+10.72
90.40
33
GUGGENHEIMER Emma
2007
USA
+10.80
90.95
34
RIDDELL Lydia
2001
USA
+11.32
94.50
35
CONACHER Magnolia
2006
CAN
+11.68
96.96
36
WALL Gabby
2005
CAN
+11.69
97.03
37
BRUCE Pia
2004
AUS
+12.23
100.72
38
WIESER Aura
2007
USA
+15.37
122.17
39
PELKEY Rebecca
2007
CAN
+15.83
125.31
40
GRAY Zoe
2004
CAN
+15.92
125.93
41
SHACKLETON Beatrix
2007
USA
+16.86
132.35
42
PLAVSIC Mila
2004
CAN
+16.97
133.10
43
YOUNG Eva
2006
USA
+18.24
141.78
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
COUBROUGH Jasmine
2006
CAN
VOGEL Eva
2005
CAN
REGAN Annika
2006
USA
LIEDHOLM Linn
2003
SWE
HUSKEN Erin
2005
CAN
JANKOVIC Helena
2006
USA
HIGGINS-LOPEZ Audrey
2003
USA
WASHBURN Isabelle
2003
USA
ANDREWS Maia
2005
USA
CLANCY Victoria
2004
USA
BEGUE Nicole
2006
USA
MCKENNEY Katharine
2006
USA
MUELLER Molly
2002
USA
WELLING Maddie
2004
USA
WESTERMEYER Karenna
2006
USA
BROWNLIE Alexa
2005
CAN
CARON Anne-Frederique
2004
CAN
ST-PIERRE Simone
2005
CAN
WATTENMAKER Gwen
2001
USA
AMICO Isabella
2001
USA
MARTIN Estelle
2005
CAN
ELLIFF Alexa
2003
GBR
PALMQUIST Sophia
2005
USA
COSSETTE Alexandra
2000
CAN
REYNOLDS Emma
2004
USA
KIESEL Tea
2003
USA
NICOLICI Andreea
2004
CAN
THEBERGE Anne-Catherine
2004
CAN
BOCOCK Elisabeth
2005
USA
RASK Sara
2000
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run