official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BORGNAES Christian
1996
DEN
2:31.63
15.00
2
TALACCI Simon
2001
ITA
+0.57
18.80
3
STURM Joshua
2001
AUT
+0.69
19.60
4
STOCKINGER Jonas
1999
GER
+0.73
19.86
5
ROENNGREN Mattias
1993
SWE
+0.84
20.60
6
DRUKAROV Andrej
1999
LTU
+0.85
20.66
7
ORECCHIONI Diego
2000
FRA
+1.00
21.66
8
JANUTIN Fadri
2000
SUI
+1.11
22.39
9
SOLBERG Eirik Hystad
2002
NOR
+1.13
22.53
10
ZWISCHENBRUGGER Noel
2001
AUT
+1.25
23.33
11
ANGUENOT Leo
1998
FRA
+1.45
24.66
12
GRAHL-MADSEN Hans
2003
NOR
+1.50
24.99
13
FISCHBACHER Marco
1997
SUI
+1.58
25.52
14
FAVRE Guerlain
2000
FRA
+1.62
25.79
15
KENNEY Patrick
1997
USA
+1.65
25.99
16
MOELLER Fredrik
2000
NOR
+1.70
26.32
17
GRATZ Fabian
1997
GER
+1.75
26.66
18
ELEZI CANNAFERINA Alban
2003
FRA
+1.81
27.06
19
METTLER Josua
1998
SUI
+1.85
27.32
20
STEFFEY George
1997
USA
+1.91
27.72
21
BISSIG Semyel
1998
SUI
+1.92
27.79
22
HALLBERG Eduard
2003
FIN
+1.97
28.12
23
RAPOSO Charlie
1996
GBR
+1.99
28.26
24
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
+2.04
28.59
25
SIMONET Livio
1998
SUI
+2.20
29.65
26
ORTEGA Albert
1998
ESP
+2.28
30.19
27
MCLAUGHLIN Brian
1993
USA
+2.34
30.59
28
LAINE Tormis
2000
EST
+2.41
31.05
29
NOGER Cedric
1992
SUI
+2.55
31.99
30
BACHLER Fabian
2001
AUT
+2.70
32.98
31
FEURSTEIN Lukas
2001
AUT
+2.86
34.05
32
NELSON Isaiah
2001
USA
+3.12
35.78
33
ZURBRUEGG Sandro
2002
SUI
+3.55
38.65
34
RIEDERER Raphael
2001
AUT
+3.87
40.78
35
WAHLQVIST Jesper
2002
NOR
+3.90
40.98
36
PRAMSTALLER Kilian
2002
AUT
+3.93
41.18
37
BAKKEVIG Rasmus
2005
NOR
+4.28
43.51
38
SELLAEG Simen
2003
NOR
+4.29
43.58
38
HERLAND Johs Braathen
2003
NOR
+4.29
43.58
40
SEGER Riley
1997
CAN
+4.35
43.98
41
FRANZONI Giovanni
2001
ITA
+4.46
44.71
42
GARTNER Anze
2001
SLO
+4.54
45.24
43
GAMEL SEIGNEUR Charles
2002
FRA
+4.56
45.37
44
TOERNQVIST David
1998
SWE
+4.89
47.57
45
BINI Lorenzo Thomas
2002
ITA
+5.53
51.84
46
AULNETTE Auguste
2002
FRA
+5.94
54.57
47
AZZOLIN Antoine
2003
FRA
+6.52
58.43
48
AZNOH Rok
2002
SLO
+6.79
60.23
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify
MICHEL Gabin
2004
FRA
TODD-SAUNDERS Samuel
1996
GBR
SKABAR Jonas
2004
FRA
BAUR Emile
2005
FRA
WOODBRIDGE Charlie
2005
FRA
GRAVIER Tiziano
2002
ARG
OSERBAN Miha
2006
SLO
STOLEAR Evan
2004
FRA
COPPEL Leo
2003
FRA
DIMIER CHAMBET Sacha
2002
FRA
HUOT-MARCHAND Nash
2006
FRA
XHEPA Denni
2003
ALB
SARACCO Edoardo
2003
ITA
BERTOLDINI Andrea
2003
ITA
MOTTERLINI Pietro Giovanni
2004
ITA
SAMBUIS Baptiste
2002
FRA
MARKSTEINER Felix
2002
AUT
ALLASINA Fabio
2004
ITA
SKOREPA Jan
1996
CZE
SIRVIO Salomo
2001
FIN
BARALDI Lio
2004
FRA
Did not finish 1st run