official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SARGENT Harper
2006
USA
1:38.83
40.02
2
JONES Lawton
2003
USA
+0.15
41.13
3
HOLSCHER Tomas
2007
CHI
+0.17
41.28
4
PREISLER Oscar
2004
DEN
+0.55
44.08
5
HAYDEN Sam
2000
USA
+0.72
45.34
6
SAVAGE Porter
2005
USA
+1.14
48.44
7
VAN SLYKE Andrew
2001
USA
+1.30
49.62
8
SAMPSON Mitchell
2000
USA
+1.47
50.88
9
TRUDEAU Simon
2003
CAN
+1.66
52.28
10
WELCH Charles
2004
USA
+1.72
52.72
11
CAMP William
2005
USA
+1.82
53.46
12
MCDERMOTT Lucas
2006
USA
+1.84
53.61
13
ROBIN Kyle
2005
USA
+1.86
53.76
14
KELLEHER John
2004
USA
+1.93
54.28
15
BECKERMAN Benjamin
2005
USA
+1.97
54.57
16
UNDERWOOD Richard
2007
USA
+2.05
55.16
17
HIBSHMAN Barrett
2005
USA
+2.08
55.38
18
LEGG Thomas
2007
CAN
+2.23
56.49
19
CROLL Erik
2006
CAN
+2.58
59.08
20
BRYTOWSKI Caleb
2007
USA
+2.66
59.67
20
HUNT Espen
2004
USA
+2.66
59.67
22
HOSTETTER William
2006
USA
+2.82
60.85
23
NORFOLK Rowen
2004
USA
+3.42
65.28
24
WALTERS Griffin
2006
USA
+3.98
69.42
25
HEINRICH Nicholas
2007
USA
+5.54
80.94
26
LEE Aiden Kyung-Min
2007
KOR
+5.78
82.71
27
QUINN Trevor
2007
USA
+6.12
85.22
28
LEMEROND William
2007
USA
+7.36
94.38
29
ROBINSON J. Carter
2006
USA
+8.09
99.78
30
WARGO Zachary
2007
USA
+8.17
100.37
31
SMITH Lincoln
2005
USA
+8.38
101.92
32
HOWE Timmy
2007
USA
+8.44
102.36
33
MCDONALD Bayley
2007
NZL
+8.53
103.03
34
BEARDSLEY Jaedon
2005
USA
+8.92
105.91
35
COLLINS Sean
2006
USA
+10.00
113.88
36
SHAFRITZ Justin
2003
USA
+10.07
114.40
37
HARNED Kyle
2007
USA
+11.86
127.62
38
FARONE Louis
2006
USA
+12.04
128.95
39
ENGLERT Mason
2007
USA
+12.35
131.24
40
PULEIO Stokely
2004
USA
+13.51
139.81
41
WILLIAMSON Aidan
2007
USA
+14.42
146.53
42
FECTEAU Derek
2007
USA
+15.94
157.76
43
OBRIEN Shamus
2007
USA
+17.70
170.76
44
LUNDBERG Kaelen
2006
USA
+17.76
171.20
45
FLAHERTY Patrick
2002
USA
+20.02
187.90
46
BERGSTROM Erik
2005
USA
+20.88
194.25
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
FELDMAN Zev
2007
USA
VAN ETTEN Cole
2007
USA
CAVALLARO Evan
2007
USA
LABANOWSKI Jake
2005
USA
PADILHA Arthur
2007
BRA
RUDY Samuel
2005
USA
AYTES TARTERA Biel
2006
ESP
HURLEY Fineas
2005
USA
RIVERS IV Henri
2007
JAM
MILLNER Robert
2007
FIN
WOJCIK Benjamin
2006
USA
SIMON Julian
2006
BEL
ENGLEHART Colby
2007
CAN
PAROBECK Henry
2007
USA
FIRESTONE John
2006
USA
SEBEK Denny
2007
USA
LEDUC Charles
2007
CAN
IBARBIA URLEZAGA Ignacio
2007
ESP
GORMAN Andrew
2007
USA
NORFOLK Lincoln
2006
USA
NOHDOMI Yuto
2007
USA
LAINO Peter
2001
SUI
APPLE Morgan
2002
USA
GONZALEZ GONZALO Pedro
2005
ESP
CURTIS Lee
2007
USA
MCKENNA Benjamin
2005
USA
SANTOMERO John
2005
CAN
KNOBLOCH Jackson
2005
USA
THAYER Tucker
2006
USA
STEVENISH Bobby
2002
USA
HOWE Charles
2006
USA
HOSTETTER Benjamin
2006
USA
LISE-CODERRE Charl-Rober
2005
CAN
EBERT Gavin
2006
USA
DAVIS Joseph
2004
USA
RICHEDA Spencer
2005
USA
BRUMM Lucas
2005
GBR
DULANEY Taylor
2004
USA
FLANAGAN Gray
2001
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run