official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ZURBRUEGG Sandro
2002
SUI
2:34.48
19.37
2
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+0.04
19.63
3
BOEHM Gianluca
2000
SUI
+0.30
21.33
4
SPOERRI Nick
2000
SUI
+0.71
24.01
5
OTT Dominic
2000
SUI
+1.02
26.04
6
SMITH Jack
2001
USA
+1.11
26.63
7
LESSARD Raphael
2001
CAN
+1.14
26.82
8
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+1.26
27.61
9
KRUPKA Jimmy
1998
USA
+1.40
28.52
10
FOURNIER Simon
1997
CAN
+1.42
28.65
11
WAHLQVIST Filip
2001
NOR
+1.44
28.78
12
PUCKETT Cooper
2003
USA
+1.62
29.96
13
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
+1.65
30.16
14
CORNELIUS Cooper
1999
USA
+1.70
30.48
15
PARAZETTE Oliver
2002
USA
+1.77
30.94
16
FLANAGAN Gray
2001
USA
+1.81
31.20
17
HOFFMAN Thomas
2002
AUS
+2.01
32.51
18
BLANDFORD Kyle
2003
CAN
+2.25
34.08
19
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
+2.51
35.78
20
MYKLEBUST Sindre
2002
NOR
+2.54
35.98
21
LAGIER Jeremie
1998
FRA
+3.00
38.98
22
CHAREST Pierick
2004
CAN
+3.44
41.86
23
VOGT Florian
2003
SUI
+3.58
42.78
24
SWEENEY Nolan
2004
USA
+3.85
44.54
25
CHABLE Loic
2000
SUI
+3.99
45.46
26
KUNZ Delio
1999
SUI
+4.42
48.27
27
UNKOVSKOY Nicholas
2002
USA
+4.93
51.60
28
HUNSHAMMER Adrian Minde
2002
NOR
+5.18
53.24
29
GILBERT Sascha
2004
CAN
+5.29
53.96
30
KERTESZ-KNIGHT Jesse
2003
CAN
+5.46
55.07
31
ARMSTRONG Duncan
2005
CAN
+5.54
55.59
32
BIGATEL Justin
2003
USA
+5.80
57.29
33
REED Sawyer
2005
USA
+5.81
57.36
34
PALMQUIST Camden
2003
USA
+6.27
60.36
35
MACALUSO Matthew
1999
USA
+6.43
61.41
36
STEED William
2005
CAN
+7.28
66.97
37
JONSSON William
2001
SWE
+7.31
67.16
Did not qualify for 2nd run
BURNS Caden
2007
USA
SOTIRIADIS Maximus
2006
CAN
PALMQUIST Jevin
2007
USA
MEIKLE Hemi
2006
NZL
ROYZ Julian
2002
CAN
OTTOSSON Carl
2006
USA
YOUNG Oliver
2004
CAN
SARGENT Harper
2006
USA
FULGA Luca
2005
CAN
LARIN Vincent
2005
CAN
VALADKA Aleksas
2003
CAN
SCHRADY Jack
2006
USA
COURNOYER Lexis
2005
CAN
FOSTER William
2006
CAN
MENNEN Thomas
2005
USA
BUZEK Stanley
2005
USA
BROOKS Caleb
2004
CAN
ARTHUR Julian
2005
USA
THOMPSON Gered
2004
CAN
HANNA Colin
2004
USA
LATULIPPE Louis
2002
CAN
SEGRE Sebastian
2003
USA
CARNAHAN Thomas
2006
CAN
TIMM Dylan
2002
CAN
STEVENS Dylan
2004
CAN
KERTESZ-KNIGHT Jake
2005
CAN
HUME Carson
2005
USA
ROACH Hunter
2004
USA
O BRIEN Preston
2001
USA
PARK Oscar
2004
CAN
YATES Dawson
2000
CAN
HEDELIN Olof
1998
SWE
NOVAK Milan
2005
CAN
AINSLIE Rowen
2001
USA
WOOD Mackenzie
2002
CAN
MORKEN David
2005
USA
BUCKRELL Jayden
2004
CAN
LINDENMAYER Felix
2002
GER
VILLENEUVE Kaiden
2003
CAN
NERSNAES Peder
2000
NOR
Did not finish 2nd run
ZIMMER Oscar
2001
NOR
BAILEY Axel
2001
USA
DEGUARDIA Dominick
2005
USA
NOLTING Jeremy
2005
USA
FROST Roman
1999
GER
ROESNAES Anton
2002
SWE
BROWN Benny
2003
USA
SEYMOUR Trey
2000
USA
KENOSH Tommy
2000
USA
MARTIN Max
2000
USA
KIRWOOD Nick
2004
USA
HAUSSMANN Maximilian
2001
GER
KIPPEL Dionys
1998
SUI
TOSCANO Federico
2001
SUI
SEGER Riley
1997
CAN
BOWERS Jack
2000
USA
LANGMUIR Calum
2002
GBR
MCCORMACK Declan
1999
CAN
KENNEY Patrick
1997
USA
MAZELLIER Etienne
2001
CAN
POULTER Jay
2003
USA
GILE Bridger
1999
USA
DILLING Jacob
1999
USA
Did not finish 1st run
DEMARCO Nick
2005
USA
PODIVINSKY Henry
2006
CAN
MCGOWN Kyle
2003
AUS
ARMSTRONG Filip
2005
CAN
HAGEN Grant
2003
USA
DETS Taras
2001
CAN
GOULET Charles-Antoine
2005
CAN
KOMETZ Aidan
2005
CAN
MCKINLAY Thomas
2004
CAN
SHEARS Bredy
2003
CAN
LANG Charlie
2000
USA
LINSE Aleix
2001
NED
NOLAN Alec
2002
USA
CENERELLI Enzo
2000
FRA
SALANI Hunter
2005
USA
GRAVES Tanner
2002
USA
BRAYTON Hunter
1999
USA
MONDSCHEIN Julius
2002
NOR
JONSSON Philip
2005
SWE
ELVIDGE Roman
2005
USA
SHACKLETON Dominic
2004
GBR
SOLA Heming
2003
CAN
PALCHAK Cole
2000
USA
VILLGRATTER Denis
2003
ITA
STYREN Magnus Berge
2002
NOR
HEAYDON Henry
2001
AUS
SOEVIK Christian Oliveira
2001
NOR
KERBAUGH John
2005
USA
GILLIS Daniel
2002
USA
LANE Tristan
1998
USA
REICH Jack
2002
USA
MORGAN Oliver
2001
USA
HEDSTROEM Isac
2000
SWE
SARCHETT Ryder
2003
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run