official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
1:24.70
34.14
2
LUNDQUIST Philip
2003
SWE
+1.21
44.57
3
HOLSCHER Kay
1998
CHI
+2.15
52.67
4
SARTORI Gabriele
2001
ITA
+2.35
54.39
5
ROTH Laiken
2004
USA
+2.47
55.43
6
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
+2.50
55.69
7
SIMONELLI Edoardo
2006
ITA
+3.09
60.77
8
EIRAS Felipe
2002
ARG
+3.29
62.50
9
HOLSCHER Pedro
2004
CHI
+3.50
64.31
10
FLEISCHER Jonah
2005
USA
+3.80
66.89
11
QUINTERO Nicolas
2006
ARG
+3.94
68.10
12
VRDOLJAK Ziggy
2007
CRO
+4.10
69.48
13
HAUPT Ian
2005
USA
+4.39
71.98
14
ZERF Georges
2007
GER
+4.51
73.01
15
LUZZARDI Joaquin
2005
ARG
+4.97
76.97
16
CASTRO Geronimo
2006
CHI
+5.23
79.22
17
MEIRE Guillermo
2003
ESP
+5.80
84.13
18
VERACINI Pascal
2004
CHI
+6.08
86.54
19
FUENTES Joaquin
2005
CHI
+6.75
92.32
20
ZANNI Curtis
2006
USA
+6.92
93.78
21
PUENTE Victor
2006
CHI
+7.25
96.63
22
HOLSCHER Tomas
2007
CHI
+7.29
96.97
23
GRAVIER Benicio
2005
ARG
+8.65
108.69
24
BONACALZA Joaquin
2002
ARG
+9.34
114.64
25
GOTZE Stephan Erik
2006
ARG
+9.85
119.03
26
MEDINA PALMIERI Juan Cruz
2005
ARG
+9.86
119.12
27
ABRISHAMI Diaco
2002
GBR
+10.58
125.33
28
FRIAS Maximo
2005
CHI
+10.87
127.82
29
DE LA CRUZ ORIA Santiago
2005
ESP
+11.10
129.81
30
CATSIAPIS Stefanos Beat Hannibal
2006
GRE
+11.67
134.72
31
SEELAENDER Moritz
2007
GER
+11.72
135.15
32
KOKAJ Drin
2003
KOS
+14.18
156.35
33
SCHAUB Matias
2007
CHI
+15.68
169.28
34
VALDES Tomas
2007
CHI
+16.13
173.16
35
MENGOLINI Martin
2007
ARG
+17.18
182.21
36
PEDRAZZINI Dante
2006
ARG
+20.46
210.48
37
CHIUMMENTO Massimo
2006
ARG
+23.60
237.54
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
PADILHA Arthur
2007
BRA
HERRERA Cristobal
2005
CHI
ESCRICH IRURZUN Lucas Martin
2007
ARG
NORRIS Nicolas
2007
BRA
DEL BLANCO Bautista
2007
ARG
SCHMIDT Renato
2006
CHI
FERRARI Maximo
2006
ARG
MENDEZ CASARIEGO Gervasio
2006
ARG
ISLA MATA Francisco
2006
ARG
MACCHI MAKAROVIC Dante Rafael
2005
ARG
GROB Raimundo
2006
CHI
CONTRERAS Benjamin
2005
CHI
SANCHEZ CALVETE Pedro
2004
ARG
LEON Tomas
2005
CHI
CANE Marco
2004
USA
WALKER Vicente
2006
CHI
PUIG Borja
2006
CHI
FERNANDEZ CASTRO Jose
2006
ARG
GARCIA BADIOLA Inaki
2005
ARG
PETEREIT Facundo
2006
ARG
PEDIMINA Aaron
2001
CRO
VOUGIOUKAS Apostolos
2006
GRE
ILLARIUZZI Gian Maria
2002
ITA
BARBERO Luca
2004
ARG
CHINI Alessandro
2004
GER
EVIA Y ROCA Enrique
1985
ARG
LINDSEY Rhett
2005
USA
KELLEHER John
2004
USA
DOOLEY Everett
2005
USA
ALONSO Bautista
2000
ARG
Disqualified 1st run
Did not start 1st run