official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
SYKORA Thomas
1968
AUT
1:46.03
-4.00
2
STANGASSINGER Thomas
1965
AUT
+0.29
-2.47
3
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+0.88
0.65
4
MAYER Christian
1972
AUT
+1.05
1.55
5
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
+1.09
1.76
6
TRITSCHER Michael
1965
AUT
+1.31
2.92
7
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+1.44
3.61
8
STIANSEN Tom
1970
NOR
+1.53
4.08
9
JAGGE Finn Chr.
1966
NOR
+1.65
4.71
10
KOSIR Jure
1972
SLO
+1.69
4.93
11
DE CRIGNIS Fabio
1968
ITA
+1.81
5.56
12
DIMIER Yves
1969
FRA
+2.13
7.25
13
REITER Mario
1970
AUT
+2.18
7.51
14
EBERLE Markus
1969
GER
+2.28
8.04
15
NANA Matteo
1974
ITA
+2.38
8.57
16
VOGLREITER Siegfried
1969
AUT
+2.52
9.31
17
ACCOLA Paul
1967
SUI
+2.59
9.68
17
VON GRUENIGEN Michael
1969
SUI
+2.59
9.68
17
ZINSLI Andrea
1972
SUI
+2.59
9.68
20
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+2.68
10.15
21
TESCARI Fabrizio
1969
ITA
+2.76
10.58
22
GROSJEAN Matthew
1970
USA
+2.95
11.58
23
MADER Guenther
1964
AUT
+3.25
13.16
24
KUNC Mitja
1971
SLO
+3.31
13.48
25
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
+3.77
15.91
26
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+3.95
16.86
27
GIRARDELLI Marc
1963
LUX
+4.26
18.50
28
SPEISER Gerhard
1975
GER
+4.63
20.45
Did not qualify for 2nd run
TICHY Martin
1973
CAN
NYBERG Fredrik
1969
SWE
PAGE Kevin
1975
FRA
PUCKETT P Casey
1972
USA
BRUGGE Jesper
1975
SWE
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
HUR Seung Wook
1972
KOR
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
URAKI Kenta
1975
JPN
VAITKUS Linas
1973
LTU
VILLIARD Eric
1970
CAN
WALLNER Johan
1965
SWE
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
HANSSON Martin
1975
SWE
MARILA Mika
1973
FIN
JOVAN Matej
1970
SLO
LEROY Andy
1975
USA
KNAUSS Hans
1971
AUT
KNIGHT Chip
1975
USA
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
KERNEN Bruno Ii
1972
SUI
HAYER Stanley
1973
CAN
HOLZER Patrick
1970
ITA
WOLK Chad
1976
USA
GRANDI Thomas
1972
CAN
MLEKUZ Rene
1975
SLO
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
ANDERSSON Anders
1978
SWE
VIOLON Pierre
1973
FRA
GRAVIER Richard
1974
FRA
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
GROS Sacha
1974
USA
KJUS Lasse
1971
NOR
PLASCHY Didier
1973
SUI
BELFROND Matteo
1967
ITA
LADSTATTER Konrad Kurt
1968
ITA
GRILC Gregor
1970
SLO
GRIGOLETTO Gianluca
1974
ITA
SIMOND Francois
1969
FRA
Disqualified 1st run