official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
1:39.07
6.00
2
MOELGG Manfred
1982
ITA
+0.22
7.27
3
SCHLOPY Erik
1972
USA
+0.41
8.36
4
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+0.45
8.59
5
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+0.52
8.99
6
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+0.56
9.22
7
LARSSON Markus
1979
SWE
+0.65
9.74
8
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+0.78
10.49
9
LIGETY Ted
1984
USA
+0.84
10.83
10
VOGL Alois
1972
GER
+1.00
11.75
11
BAXTER Alain
1973
GBR
+1.03
11.93
12
MILLER Bode
1977
USA
+1.08
12.21
13
KNIGHT Chip
1975
USA
+1.20
12.90
14
EGGER Pierre
1978
AUT
+1.34
13.71
15
ROTHROCK Tom
1978
USA
+1.36
13.82
16
BAXTER Noel
1981
GBR
+1.50
14.63
17
MARSHALL Jesse
1980
USA
+1.54
14.86
18
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+1.73
15.95
19
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+1.78
16.24
20
GORZA Ales
1980
SLO
+1.80
16.36
21
ERTL Andreas
1975
GER
+1.81
16.41
22
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+1.87
16.76
23
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+1.92
17.05
24
GANAHL Markus
1975
LIE
+1.96
17.28
25
NYMAN Steven
1982
USA
+2.01
17.56
26
BIGGS Patrick
1982
CAN
+2.59
20.90
27
HARDY Greg
1983
USA
+2.97
23.09
28
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+3.17
24.24
29
ROENNMARK Per
1979
SWE
+3.39
25.50
30
WEISS Evan C
1984
USA
+3.87
28.27
31
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+4.40
31.32
32
STUTZ Paul
1983
CAN
+4.42
31.43
33
KENNISON Scott
1978
USA
+4.47
31.72
34
TICHY Michael
1981
CAN
+4.74
33.27
35
HUME Scott
1982
CAN
+4.87
34.02
36
WHITE Trevor
1984
CAN
+5.32
36.61
37
ROBERTS Drew
1985
USA
+5.49
37.59
38
SPENCE Brad
1984
CAN
+5.50
37.64
39
TICHY Martin
1973
CAN
+6.05
40.81
40
CHRISTIANSON Charles
1984
USA
+6.90
45.70
41
ROSS Michael
1980
NZL
+6.93
45.87
42
KANKAINEN Erik A
1982
USA
+7.19
47.37
43
HARRIS Cory
1984
USA
+7.41
48.63
44
LAMAR Toby
1985
USA
+7.56
49.50
45
FINDLAY Patrick
1985
CAN
+7.67
50.13
46
FINDLAY Everett
1983
CAN
+7.79
50.82
47
WEIBRECHT Andrew
1986
USA
+16.75
102.37
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
PAULUS Bobby
1987
USA
WESTFELDT Patrick
1986
USA
BARRETT Evan
1986
USA
THIBODEAU Todd-David
1986
USA
BRYAN Joshua Stephen
1984
USA
KELLEY Timothy
1986
USA
CESOLINI Tony
1984
USA
LEAMAN Craig
1985
USA
SCHWING Nathan
1979
USA
DUNLOP Ian G
1983
USA
PREM Christopher
1986
USA
DAVISSON Zeke
1985
USA
SCOTT Eric D
1980
USA
HIGGINS Sean
1985
USA
NICKERSON Warner C
1981
USA
JENICK Cody
1984
USA
COLPITTS Chris
1986
USA
RILEY Thomson
1984
USA
WAGNER Andrew
1985
USA
GILLHAM Jonathan
1984
CAN
PETRY Pete
1980
USA
BECK Sam
1984
USA
MITCHELL Timothy P
1978
USA
TRAYNER Gareth
1980
GBR
MCDONALD Will
1984
USA
Did not finish 1st run
ADAMS Langdon
1986
USA
WAGNER Casey
1985
USA
FISHER Erik
1985
USA
HOLMBERG Michael
1985
USA
GOODING Marsh
1986
USA
DEVORE Colin
1986
USA
HUGHES Stefan
1986
USA
MCKAY Dan
1983
USA
SHEEHAN Kevin
1985
USA
BEDARD Joshua
1984
USA
JITLOFF Tim
1985
USA
ADAMS Joel Robert
1985
USA
FRANK Chris
1983
USA
BARRETT Scott
1983
CAN
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
MALUS Miha
1978
SLO
BRAUER Jonathon
1981
AUS
HANSSON Martin
1975
SWE
SEMPLE Ryan
1982
CAN
Disqualified 1st run