official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
THORNHILL Benjamin
1983
CAN
2:06.11
24.73
2
NEUHAUSER Andreas
1979
AUT
+0.24
26.39
3
SCHWEIGER Dominik
1982
AUT
+0.37
27.28
4
LAMB David W
1981
USA
+0.84
30.52
5
ROERING Petter
1982
NOR
+1.04
31.90
6
LOESETH SUNDE Lars
1982
NOR
+1.07
32.11
7
RIXON JR Carl H
1982
USA
+1.23
33.22
8
ADAMS Joel Robert
1985
USA
+1.30
33.70
9
CESOLINI Tony
1984
USA
+1.66
36.18
10
MACH Alex
1982
CAN
+1.98
38.39
11
THEAUX Timothee
1980
FRA
+2.11
39.29
12
HEINRICH-WALLACE Mark
1982
USA
+2.61
42.74
13
TELLER John
1983
USA
+2.74
43.63
14
JENSEN Christian
1982
NOR
+3.13
46.32
15
SEREBRAKIAN Arman
1987
USA
+3.25
47.15
16
MCDONALD Will
1984
USA
+3.61
49.63
17
DARLING Kyle
1983
USA
+3.68
50.12
18
BLOOM Randall
1985
USA
+3.71
50.32
19
BROCKETT Don
1985
USA
+3.86
51.36
20
DUNCAN David
1982
CAN
+3.89
51.57
21
FREBERG Alexander
1981
NOR
+4.03
52.53
22
COOKE Miles
1984
USA
+4.14
53.29
23
HARRIS Cory
1984
USA
+4.35
54.74
24
BISIC Tahir
1981
BIH
+4.40
55.08
25
PEARL Ryan
1981
USA
+5.40
61.98
26
ERNEMANN Fritz
1982
USA
+5.99
66.05
27
WOLOSYN Ryan
1987
USA
+7.25
74.75
28
FLINN Graham
1986
USA
+8.06
80.33
29
LIGETY Charly
1986
USA
+8.21
81.37
30
BRYAN Joshua Stephen
1984
USA
+8.33
82.20
31
DUNLOP Ian G
1983
USA
+8.92
86.27
32
LOCHHEAD Ian
1984
USA
+9.64
91.23
33
HARRIS Martin
1988
USA
+10.17
94.89
33
MCKEAN Chris
1984
USA
+10.17
94.89
35
BAKER Blaine
1985
USA
+10.30
95.79
36
DOWN Jacob A
1981
USA
+11.34
102.96
37
KULLAS Nicholaus
1987
USA
+11.84
106.41
38
GIBSON Robert
1985
USA
+12.57
111.45
39
BINGHAM Matthew
1985
USA
+14.92
127.66
40
PAAP Michael
1985
USA
+15.94
134.70
41
ALTMANN Dustin
1986
USA
+16.06
135.52
42
JORGENSEN Erik
1984
USA
+17.13
142.91
43
JOHNSON Levi
1982
USA
+20.82
168.36
44
ZARUBIN Ryan
1982
USA
+26.18
205.34
45
MASSIE Robbie
1984
USA
+31.20
239.97
46
BESSE Gregory
1981
FRA
+33.00
252.39
47
SMEDSRUD Tyler
1983
USA
+50.23
371.25
Did not finish 2nd run
KURUVILA Benjamin T
1982
USA
SAVAGE Matthew
1984
USA
BOLDA Bryan
1986
USA
GAZIOGLU Muzi
1987
USA
BREIGHNER Jordan
1986
USA
REED Charlie
1983
USA
GOODING Marsh
1986
USA
GANONG Travis
1988
USA
SWEETSER Samuel
1984
USA
BRITVAR Paul
1988
USA
GOODMAN Geoffrey
1983
CAN
ADAMS Langdon
1986
USA
PATTERSON Luke
1983
CAN
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
CROUCH Julian
1984
USA
BERNARD Brett
1986
USA
KRACHT Kyle
1986
USA
IRVING Graham
1983
USA
ALLEN Thomas
1987
USA
YOLKEN Kevin
1987
USA
SHEEHAN Kevin
1985
USA
BARTELS Greg
1986
USA
CRAMER Brandon
1986
USA
KJOS Christer
1984
NOR
KARLSEN Andre
1983
NOR
ELVRUM Einar-Marius
1981
NOR
HOGAN Brad
1979
USA
KAAS Christian
1984
NOR
RINGVOLD Christian
1981
NOR
Did not start 1st run