official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
RAINER Florian
2005
AUT
1:44.90
37.92
2
VILLGRATTER Denis
2003
ITA
+0.09
38.79
3
WUERGER Moritz
2004
AUT
+0.88
46.39
4
ZEHENTNER David
2005
AUT
+1.10
48.51
5
ELLMER Elias
2004
AUT
+1.28
50.24
6
URQUHART Aidan
2004
GBR
+1.32
50.63
7
BIRCHER Nicolas
2004
SUI
+1.40
51.40
8
GUIGONNET Ed
2001
GBR
+1.59
53.23
9
HOEFLEHNER Martin
2004
AUT
+1.73
54.58
10
LUIK Juhan
1997
EST
+1.74
54.67
11
BOWER Zac
2003
USA
+1.91
56.31
12
TOENIG Luis
2006
AUT
+2.04
57.56
13
CLAUSING Mees
2004
NED
+2.16
58.72
14
KNOBLOCH Jan
2006
CZE
+2.24
59.49
15
LISCH Christopher
2006
AUT
+2.41
61.12
16
KOBE Amadej
2005
SLO
+2.60
62.95
17
WAGNER Paul
2004
AUT
+2.77
64.59
18
MENCINGER Matej
2005
SLO
+2.98
66.61
19
AMPFERTHALER Manuel
2005
AUT
+3.05
67.29
20
GMAJNAR Luka
2006
SLO
+3.13
68.06
21
OPMANIS Elvis
1997
LAT
+3.23
69.02
22
HOLMES Robert
2002
GBR
+3.25
69.21
23
GAMAN Ryuji
2002
JPN
+3.39
70.56
24
MANGWETH Yannick
2006
AUT
+3.47
71.33
25
OPMANIS Lauris
2001
LAT
+3.53
71.91
26
HINTERHOLZER Lukas
2007
AUT
+3.76
74.12
27
MUNTWYLER Raphael
2004
SUI
+3.97
76.14
28
RETTENWANDER Clemens
2004
AUT
+4.02
76.63
29
MARCHESE Flavio
2005
SUI
+4.23
78.65
30
BARZAUNER Daniel
2006
AUT
+4.57
81.92
31
ABDERHALDEN Terry
2006
SUI
+4.76
83.75
32
SVETLICIC Matevz
2005
SLO
+4.78
83.94
33
AUER Christoph
2007
AUT
+4.88
84.91
34
ANTENSTEINER Tobias
2004
AUT
+4.89
85.00
35
BRANDTNER Christoph
2005
AUT
+4.93
85.39
36
MOSER Simon
2005
AUT
+4.98
85.87
37
KUCERA Stepan
2004
CZE
+4.99
85.96
38
MANTL Paul
2006
AUT
+5.01
86.16
39
MALLE Sebastian
2007
AUT
+5.21
88.08
40
FISCHER Magnus
2007
AUT
+5.29
88.85
41
ROHRMOSER Hannes
2007
AUT
+5.30
88.95
42
WIRNSBERGER Peter
2007
AUT
+5.40
89.91
43
KLOTZ Alexander
2007
ITA
+5.50
90.88
44
STEFANESCU Alexandru Stefan
1999
ROU
+5.60
91.84
45
FUHR Marvin
2005
GER
+5.62
92.03
46
FUCHS Johannes
2006
AUT
+5.71
92.90
47
SCHLINTL Michael
2006
AUT
+6.08
96.46
48
FUERHAPTER Laurin
2007
AUT
+6.12
96.84
49
POMBERGER Moritz
2006
AUT
+6.26
98.19
50
SCHINNERL Simon
2007
AUT
+6.31
98.67
51
SOLDERER Peter
2006
ITA
+6.54
100.89
52
KUBIK Adrian
2006
SVK
+6.67
102.14
53
SPARBER Valentin
2007
ITA
+6.79
103.30
54
BRUCE Bruno
2006
AUS
+6.80
103.39
55
PETRAN Felix
2007
AUT
+6.94
104.74
55
ASCHBACHER Luca
2007
AUT
+6.94
104.74
57
KABICHER Luca
2005
AUT
+7.08
106.09
58
STOCKREITER Jakob
2007
AUT
+7.11
106.38
59
WINZELY Benjamin
2006
AUT
+7.53
110.42
60
LINTNER Anton
2007
ITA
+7.56
110.71
61
KALF Laurens
2007
NED
+7.59
111.00
62
KREISEDER Quentin
2006
AUT
+7.69
111.96
63
VOGLER Cyril
2006
SUI
+8.09
115.81
64
LERCHER Fabian
2006
AUT
+8.10
115.91
65
MADLMAYR Lukas
2006
AUT
+8.24
117.26
66
BERGMAYER Maximilian
1999
AUT
+8.43
119.09
67
ARPAGAUS Curdin
2007
SUI
+8.53
120.05
68
STEINDL Alberto
2007
AUT
+8.61
120.82
69
EINDHOVEN Sam
2007
NED
+8.63
121.01
70
HRTANEK Matus
2005
SVK
+9.05
125.06
71
SEEBACHER Kris
2006
AUT
+9.42
128.62
72
TATARKO Michal
2007
SVK
+9.78
132.08
73
DOMSA Teodor Petru
2007
ROU
+9.81
132.37
74
KAELIN Tom
2006
SUI
+9.88
133.05
75
STRKOLEC Jozef
2007
SVK
+10.67
140.65
76
LOSITO Domenico
2007
ITA
+11.23
146.04
77
HASHPAR Dmytro
2005
UKR
+12.05
153.94
78
EGGER Lukas
2007
ITA
+12.15
154.90
79
DANIS Miroslav
2006
SVK
+12.41
157.41
80
WEBEL Kilian
2006
AUT
+12.73
160.49
81
MAYER Samuel
2007
GER
+12.91
162.22
82
HEITZINGER Markus
2001
AUT
+14.16
174.26
83
GALFY Alexander
2007
SVK
+14.77
180.13
84
STEINSBERG Tim
2007
AUT
+16.56
197.36
85
LINDFORS William
1999
LUX
+17.40
205.45
86
HOLZMAIER Martin
2006
GER
+17.80
209.30
87
HEYBURN Henry
2006
AUS
+17.98
211.04
88
OCHENBAUER Christoph
2006
AUT
+22.05
250.22
Did not finish 2nd run
DVORAK Tomas
2006
CZE
STICK Ben
2006
GER
SCHOERGHOFER Felix
2007
AUT
STANG Jakob
2007
GER
SCHUSTER Tobias
2007
AUT
BERGMAYER Bernhard
1999
AUT
BUSENLECHNER Tim
2005
AUT
ZONDAG Nick
2005
NED
SCHACHINGER Lorenz
2007
AUT
LADURNER Tobias
2005
ITA
NIENHUIS Carsten
2003
NED
SCHARF Lukas
2006
AUT
FERJANCEK Martin
2005
SVK
STINIG Joshua
2006
AUT
SCHILCHEGGER Lukas
2006
AUT
STRAUSS Lorenz
2007
AUT
SCHOBERLEITNER Matthias
2007
AUT
DZICOEV Roman
2003
CZE
PASSRUGGER Jakob
2005
AUT
KURZ Niklas
2005
AUT
KROELL Jonathan
2004
AUT
FERNSEBNER Simon
2006
AUT
ETTL Michael
2003
AUT
WOODS Sam
2004
NZL
RANNER Tim
2006
AUT
LINSE Aleix
2001
NED
CARRICK-SMITH Freddy
2007
GBR
KELLY James
2004
AUS
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
CORNELISSE Sven
2006
NED
LUKASZYK Bruno
2000
POL
SWEGAT Sebastian
2005
POL
ACKER Louis
2007
AUT
HLAVON Jakub
2005
CZE
STAMPFER Johannes
2007
AUT
STANLEY Harvey
2005
GBR
GUENTHER David
2006
AUT
KALTENHAEUSER Maximilian
2006
GER
HUBER Philip
2007
AUT
SPACIL Alexander
2006
AUT
WERBITSCH Moritz
2006
AUT
HISHIKI Kaoru
2003
JPN
FOIDL Luca
2005
AUT
PLIEGER Manuel
2006
ITA
HEIM Leo
2006
AUT
CUNNINGHAM Jack
2002
GBR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run