official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
1:27.37
14.82
2
DEFAGO Daniel
1980
SUI
+1.94
27.70
3
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
+2.19
29.36
4
GEISSER Thomas
1977
SUI
+2.35
30.42
5
KIENER Bernhard
1976
SUI
+2.89
34.01
6
KALWA Michal
1978
POL
+4.33
43.56
7
ESCODA Gerard
1970
AND
+4.69
45.95
8
KJAEMPERUD Jarl Rune
1978
NOR
+5.67
52.46
9
BRAND Jan
1980
SUI
+6.49
57.90
10
BRYNJOLFSSON Sveinn
1975
ISL
+7.00
61.29
11
WASILENCZYK Bartlomiej
1979
POL
+7.89
67.20
12
NAKAZAWA Akira
1980
JPN
+8.26
69.65
13
BOENAA Soelve
1978
NOR
+8.27
69.72
14
KNUTSEN Vegard
1981
NOR
+8.40
70.58
15
TORP Christian Fredrik
1980
NOR
+9.09
75.16
16
NORGREN Mikael
1980
SWE
+9.69
79.15
17
NILSEN Tommy
1977
NOR
+10.61
85.25
18
YOKOTA Shohei
1982
JPN
+11.12
88.64
19
JENSEN Christian
1982
NOR
+11.47
90.96
20
HARALDSSON Johann F.
1979
ISL
+12.48
97.67
21
CUIBE Carl Axel
1980
SWE
+13.76
106.16
22
YUASA Naoki
1983
JPN
+14.34
110.02
23
FLOGNFELDT Andreas
1980
SWE
+14.52
111.21
24
SUNDQVIST Anders
1980
SWE
+15.70
119.04
25
KORSMO Stian
1979
NOR
+16.11
121.77
26
DAVIDSSON Christer
1981
SWE
+20.63
151.77
27
HANSEN Bjoern Haakon
1980
NOR
+25.38
183.30
28
OEYE Trond Carsten
1982
NOR
+26.21
188.81
29
OLSEN Kjetil Tveit
1982
NOR
+30.97
220.41
30
EVJU Ole Tollef
1982
NOR
+40.24
281.95
31
VEAASEN Jostein
1981
NOR
+42.90
299.61
32
OEVSTHUS Kristian
1979
NOR
+51.77
358.49
33
GJERDE Christian
1981
NOR
+52.24
361.61
Did not finish 2nd run
ANTOR Alex
1979
AND
BJOERGE Lars
1978
NOR
BRAND Bjoern
1979
SUI
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
CHRISTENSEN Gustav
1980
NOR
ENGELL Andreas
1977
NOR
FIEDLER Jan
1981
CZE
GANAHL Markus
1975
LIE
HOFER Beni
1978
SUI
ISHIOKA Chikage
1982
JPN
JEVARD Ronny
1975
NOR
KEDRIN Maxim
1982
RUS
LARSEN Marius Hagen
1980
NOR
LIND Jonas
1979
SWE
MIZUNO Atsushi
1977
JPN
MODAHL John
1980
NOR
MOLTUDAL Stian Aam
1977
NOR
OLSSON Pierre
1979
SWE
ONSHUS Bent
1981
NOR
SAETER Aane
1975
NOR
SIMONSEN Thomas
1977
NOR
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
WYSSEN Koebi
1974
SUI
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ASPELIN Andreas
1979
SWE
BAJEC Jure
1983
SLO
BENKERT Franz
1978
GER
BIRKELUND Tor-Geir
1982
NOR
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
CARLSSON Tobias
1979
SWE
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
DOBROWLSKI Wojciech
1976
POL
FILIPTCHENKO Roman
1981
RUS
FILISCHKIN Andrej
1975
RUS
FLAATEN Daniel
1981
NOR
GONITIANER Niclas
1978
GER
GOOD Markus
1979
SUI
GUNNARSSON Arnor
1971
ISL
HAFSTEIN Johann Haukur
1979
ISL
HANSEN Richard
1980
NOR
HARDENBERG Arne
1973
DEN
HESTNES Martin Rygh
1981
NOR
JOHANSSON Lars
1982
NOR
JOURNET Mikael
1982
AND
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
LILLEJORDET Anders
1981
NOR
LUKUNIC Gregor
1983
SLO
MARTINEZ Demian
1981
AND
MELHUS Christoffer
1982
NOR
MOELLER Nicklas
1980
SWE
MOERCK Stefan
1980
SWE
MOLLIN Bart
1981
BEL
NEUBERGER Markus
1978
GER
NIELSEN Rune
1976
NOR
ROENNING Jonas
1982
NOR
SATO Teruyuki
1977
JPN
SHURAVLIOV Grigori
1978
RUS
SOLSRUD Bent
1981
NOR
TRILLHUS Jostein
1980
NOR
VASICEK Jiri
1979
CZE
VEEN Kjetil
1981
NOR
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
ZAKSEK Ales
1982
SLO
ZAMORA Josep Manel
1978
AND
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run