official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
COUSINEAU Julien
1981
CAN
1:31.55
11.36
2
ENGL Kurt
1979
AUT
+0.24
12.96
3
MAIER Markus
1984
AUT
+1.38
20.55
4
BAXTER Alain
1973
GBR
+2.11
25.42
5
PROMOK Franz
1987
AUT
+2.29
26.62
6
GMEINER Michael
1985
AUT
+2.63
28.88
7
KOENIG Thomas
1990
AUT
+2.95
31.02
8
DONALDSON David
1986
CAN
+3.29
33.28
9
STEINBACHER Christian
1990
GER
+3.45
34.35
10
MAYER Matthias
1990
AUT
+3.50
34.68
11
SCHWAB Thomas
1985
AUT
+3.59
35.28
12
MARINELLI Danko
1987
CRO
+3.68
35.88
13
MELMER Florian
1987
AUT
+3.75
36.35
14
SIEBER Bjoern
1989
AUT
+3.81
36.75
15
TRIENDL Armin
1989
AUT
+3.86
37.08
16
WIESER Manuel
1990
AUT
+3.90
37.35
17
SEDIANKOV Mihail
1982
BUL
+3.92
37.48
18
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
+3.97
37.81
19
CRAWFORD Douglas
1987
GBR
+4.19
39.28
20
ROHRWECK Johannes
1990
AUT
+4.28
39.88
21
KANG Min Heuk
1981
KOR
+4.29
39.94
22
TODOROV Dean
1983
BUL
+4.52
41.48
23
NAGILLER Clemens
1990
AUT
+4.74
42.94
24
NAGILLER Roman
1990
AUT
+4.86
43.74
25
NAMBERGER Hannes
1989
GER
+5.24
46.27
25
BERTHOLD Frederic
1991
AUT
+5.24
46.27
27
TIPPELREITHER Lukas
1991
AUT
+5.26
46.41
28
CHAADAYEV Alexey
1986
RUS
+5.66
49.07
29
WALDER Christian
1991
AUT
+5.69
49.27
30
DUERAGER Markus
1990
AUT
+6.14
52.27
31
SCHWAB Anton
1990
AUT
+6.25
53.00
32
BRUEDERL Timo
1989
GER
+6.34
53.60
33
HEMETSBERGER Daniel
1991
AUT
+6.75
56.34
34
MANOLOV Kiril
1987
BUL
+6.78
56.54
35
ROTHMUND Claudio
1988
LIE
+6.98
57.87
36
MAITAKOV Sergei
1990
RUS
+7.08
58.53
36
FUSE Takashi
1990
JPN
+7.08
58.53
38
KRABATH Christopher
1991
AUT
+7.35
60.33
39
JI Young Ha
1980
KOR
+7.88
63.86
40
KRIECHMAYR Vincent
1991
AUT
+7.92
64.13
41
BAYER Patrick
1989
GER
+8.01
64.73
42
DORNER Clemens
1991
AUT
+8.09
65.26
43
SCHWARZ Daniel
1991
AUT
+8.16
65.73
44
DEJORI Daniel
1989
ITA
+8.44
67.60
45
KRAUTSCHNEIDER Thomas
1992
AUT
+8.69
69.26
46
MAYRPETER Thomas
1992
AUT
+8.81
70.06
47
OLARU Bogdan
1989
ROU
+9.12
72.13
48
GABALIN Julian
1990
ITA
+9.21
72.73
49
SCHLOFFER Christian
1990
AUT
+9.37
73.79
50
CALOVINI Mathias
1992
AUT
+9.46
74.39
51
LANSMANIS Einars
1988
LAT
+9.52
74.79
52
STROLZ Johannes
1992
AUT
+9.59
75.26
53
TSCHOELL Peter Paul
1990
ITA
+10.09
78.59
54
SARNITZ Philipp
1992
AUT
+10.33
80.19
55
PREYMANN Clemens
1991
AUT
+10.55
81.65
56
OEHRI Josef
1991
LIE
+10.73
82.85
57
SCHANNER Luca
1992
AUT
+10.75
82.99
58
EHRENECKER Christoph
1991
AUT
+11.20
85.99
59
SCHREDER Marian
1987
AUT
+11.64
88.92
60
FELLER Manuel
1992
AUT
+11.91
90.72
61
KIND Samuel
1988
LIE
+12.96
97.71
62
YESILOVA Erkan
1981
TUR
+13.17
99.11
63
RESINGER Daniel
1992
AUT
+13.24
99.58
64
GRIGORJEVS Jurgis
1991
LAT
+14.07
105.11
65
NEUMAYER Christopher
1992
AUT
+15.52
114.77
66
GORBACH Mathias
1992
AUT
+16.53
121.50
67
WINKELHORST Steffan
1992
NED
+16.88
123.83
68
SARKAKHYAN Abraham
1986
ARM
+17.41
127.36
69
BENIANIDZE Alex
1991
GEO
+20.14
145.55
70
MILESHKIN Nikita
1991
RUS
+23.28
166.48
71
LEE Jang-Hwan
1991
KOR
+35.02
244.70
72
BAE Young-Wook
1992
KOR
+36.57
255.03
Did not finish 2nd run
KOECK Niklas
1992
AUT
VLUGT VAN DER Christiaan
1988
NED
NORBART Nils
1989
NED
LAZAREVSKI Lazar
1990
MKD
FILL Franz
1991
ITA
ROBINSON Oliver
1988
GBR
LEITINGER Roland
1991
AUT
WYER Samuel
1988
GBR
KINDLE Nicola
1991
LIE
HWANG Jung Yoon
1984
KOR
KOCHALSKI Jan-Michael
1986
GBR
ARZT Sebastian
1991
AUT
RAJCAN Martin
1988
SVK
DAXER Peter
1991
AUT
PIZZININI Julian
1990
ITA
HASSLER Johannes
1990
AUT
UEBELLACKER Florian
1991
AUT
KROELL Johannes
1991
AUT
RUDIC Marko
1990
BIH
YANAKIEV Zahari
1987
BUL
LECHNER Hannes
1989
GER
KARNER Juergen
1986
AUT
KANG Chang-Heuk
1986
KOR
TAKAZAWA Shin
1989
JPN
GEORGIEV Georgi
1987
BUL
ENOECKL Lars
1988
AUT
STUERMER Bastian
1988
GER
KATAGIRI Kensaku
1984
JPN
BIGGS Patrick
1982
CAN
VOGL Alois
1972
GER
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
FEIERSINGER Christian
1992
AUT
LEITNER Patrick
1991
AUT
SUNTINGER Christopher
1992
AUT
PATSCHEIDER Massimo
1991
AUT
SCHWENINGER David
1991
AUT
KOELL Alexander
1990
AUT
RECHFELDEN Dominik
1991
AUT
DJALAGONIA Nicolas
1984
GEO
TEDIASHVILI Vakhtang
1989
GEO
DURSTBERGER Ulrich
1990
AUT
EISATH Michael
1990
ITA
WAGENEDER Maximilian
1990
AUT
STRICKER Niko
1990
ITA
STRIEDINGER Othmar
1991
AUT
BARBU BOGDAN Nicolae
1980
ROU
PILZ Florian
1989
AUT
DIGRUBER Eric
1990
AUT
KNAUSS Andreas
1990
AUT
NAN Ioan-Gabriel
1980
ROU
KANDLER Christian
1990
AUT
SCHWEIGER Patrick
1990
AUT
WANDERS Arjan
1978
NED
POELZGUTTER Benjamin
1990
AUT
LIEBL Sebastian
1989
GER
SPISS Thomas
1988
AUT
BUCHNER Matthias
1989
AUT
ZUEV Stepan
1988
RUS
EPSTEIN Paul
1982
USA
DIGRUBER Marc
1988
AUT
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
BAXTER Noel
1981
GBR
STUTZ Paul
1983
CAN
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
Disqualified 1st run