official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
COLE Adam
1982
USA
1:44.06
8.73
2
THORSON Tague
1985
USA
+0.37
10.90
3
WHITE Trevor
1984
CAN
+0.46
11.43
3
MARSHALL Cody
1982
USA
+0.46
11.43
5
PHILLIPS Andrew
1989
USA
+0.63
12.42
6
BRANDENBURG Will
1987
USA
+0.67
12.66
6
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+0.67
12.66
8
JITLOFF Tim
1985
USA
+0.75
13.13
9
CHODOUNSKY David
1984
USA
+0.86
13.77
10
BARRETT Scott
1983
CAN
+0.92
14.12
11
WAGNER Andrew
1985
USA
+1.23
15.94
12
BROWN Zachary
1984
USA
+1.49
17.46
13
BROWN Ben
1982
USA
+1.50
17.52
14
CHRISTIANSON Charles
1984
USA
+1.62
18.23
15
ZORICIC Nick
1983
CAN
+1.72
18.81
16
BROWN Roger G P
1981
USA
+1.73
18.87
17
VEENIS Scott
1984
USA
+1.75
18.99
18
KASPER Nolan
1989
USA
+1.83
19.46
19
FRANK Chris
1983
USA
+1.92
19.99
20
HIGGINS Sean
1985
USA
+2.16
21.39
21
HARDY Greg
1983
USA
+2.53
23.56
22
NELLA Tyler
1988
CAN
+2.81
25.20
23
FORD William
1987
USA
+3.32
28.19
24
TARBERRY Alec
1985
USA
+3.33
28.25
25
DAWSON Travis
1988
CAN
+3.43
28.84
26
MCNAMARA Sean
1985
USA
+3.66
30.18
27
KORPI Ethan
1982
USA
+4.33
34.11
28
SCHLEPER Hunter
1991
USA
+4.83
37.04
29
GREGORAK Will
1990
USA
+5.09
38.57
30
LEAFE Trevor
1989
USA
+5.30
39.80
31
KEMP John
1990
USA
+6.03
44.08
32
KULLAS Nicholaus
1987
USA
+6.08
44.37
33
MANNELLA Simon
1988
CAN
+6.96
49.53
34
MCLAUGHRY Luke
1989
USA
+7.62
53.40
35
HOWDEN Angus
1981
NZL
+8.01
55.68
36
HARRIS Martin
1988
USA
+8.42
58.09
37
ROLLAND Dominique
1990
CAN
+8.45
58.26
38
ALEXANDER Sean
1989
CAN
+9.06
61.84
39
JUDYCKI Linton
1988
USA
+10.42
69.81
40
REY Stanislas
1988
CAN
+11.46
75.91
41
REED Clayton
1985
USA
+17.99
114.19
Did not finish 2nd run
TOUTANT Simon-Claude
1991
CAN
PROPHET Dillon
1990
CAN
DRURY Kevin
1988
CAN
BREWINGTON Cam
1988
CAN
PRIDY Conrad
1988
CAN
MACKIE Michael
1989
CAN
ROUTHIER Mathieu
1990
CAN
THOMSEN Benjamin
1987
CAN
HAMMER Maximilian
1988
USA
JOHNSON Austin
1987
USA
JOHNSON Erik
1983
USA
FETTERPLACE Brenton
1985
AUS
JOHNSON Karl
1983
USA
LUND Jacob
1987
USA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
BEAUCHESNE Marc-Antoine
1990
CAN
PHANEUF Jean-Philippe
1989
CAN
LUSH Curtis
1990
CAN
MOQUIN-PAPIN Alexis
1990
CAN
IRWIN Geoffrey
1988
CAN
BROWN Philip
1991
CAN
SHEPHERD Jesse
1989
CAN
DEA Mike
1989
CAN
WELTON Michael
1991
CAN
RISHWORTH Michael
1987
AUS
CAFE Tim
1987
NZL
MORTON Kenneth
1986
GBR
BRIDGWATER Mark
1985
NZL
COHEE Nick
1988
USA
WRIGHT Patrick
1986
CAN
ATKINSON Paul
1987
CAN
FORTIN-HOULE Francis
1987
CAN
ROBERTSON Matthew
1983
AUS
DAVIS Eric
1988
USA
COLPITTS Chris
1986
USA
CENTAURO Jody
1986
CAN
ANKENY Michael
1991
USA
DEVORE Colin
1986
USA
EPSTEIN Paul
1982
USA
GOODING Marsh
1986
USA
DIXON Robbie
1985
CAN
NICKERSON Warner
1981
USA
KELLEY Tim
1986
USA
HELIE Louis-Pierre
1986
CAN
ZAMANSKY Jake
1981
USA
Disqualified 1st run