official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
1
TOMBA Alberto
1966
ITA
1:39.47
2
WORNDL Frank
1959
GER
+0.06
3
FROMMELT Paul
1957
LIE
+0.37
4
GSTREIN Bernhard
1965
AUT
+0.61
5
STENMARK Ingemar
1956
SWE
+0.75
6
NILSSON Jonas
1963
SWE
+0.76
7
ZURBRIGGEN Pirmin
1963
SUI
+1.01
8
TOTSCH Oswald
1964
ITA
+1.08
9
BENEDIK Grega
1962
JUG
+1.91
10
BECK Florian
1958
GER
+1.97
11
PETROVIC Rok
1966
JUG
+2.16
12
OKABE Tetsuya
1965
JPN
+2.46
13
JURKO Peter
1967
SVK
+2.74
14
VILLIARD Alain
1965
CAN
+4.30
15
BIRES Adrian
1969
SVK
+5.66
16
POPANGELOV Peter
1959
BUL
+6.87
17
WI RUTENE Simon
1966
NZL
+7.91
18
FERNANDEZ OCHOA Luis
1965
ESP
+10.56
19
DIMITRATSCHKOV Borislav
1968
BUL
+11.34
19
POPOV Lubomir
1967
BUL
+11.34
21
HOURMONT Robert
1969
GBR
+12.12
22
HUBRICH Mattias
1966
NZL
+12.77
23
SCHALAMANOV Stefan
1970
BUL
+12.90
24
HILMARSSON Daniel
1964
ISL
+15.82
25
SANTIAGOS Juan Pablo
1968
CHI
+16.35
26
BIRKNER COGAN Jorge Raul
1964
ARG
+17.50
27
KANG Nak Youn
1967
KOR
+24.26
28
NAM Won-Gi
1963
KOR
+24.82
29
PARK JAE Hyuk
KOR
+24.83
30
VON HOHENLOHE Hubertus
1959
MEX
+28.46
31
BIRINCI Yakub Kadri
1963
TUR
+31.72
32
ARISTODIMOU Socrates
1970
CYP
+36.63
33
SARE Resul
1970
TUR
+37.12
34
SALAMEH Tony
1963
LBN
+37.50
35
DEMIR Ahmet
1967
TUR
+38.06
36
DEMIRHAN Goksay
1970
TUR
+38.74
37
BENOIT Alex-Chr.
1964
MEX
+43.68
38
AVILA PAZ Guillermo
1960
BOL
+44.93
39
BRUDERER Carlos-Andres
1967
GUA
+46.83
40
SABBAGH Karim
1961
LBN
+47.20
41
OUACHIT Hammadi
1961
MAR
+52.06
42
AIT MOUALAY Ahmed
MAR
+53.70
43
WILSON Kevin
1959
PUR
+55.71
44
CARDELLI Francesco
1964
SMR
+55.74
45
ERCOLANI Nicola
1968
SMR
+59.35
46
ARAMAYO Manuel
1955
BOL
+1:02.84
47
HOUSNIALAOUI Lofti
MAR
+1:10.17
48
CHEN Tong-Jong
1963
TPE
+1:11.63
49
RAI KISHORE Ratnamani
IND
+1:12.74
50
VISCARRA Luis
1960
BOL
+1:14.91
51
MUNOZ Julian
1946
CRC
+1:17.25
52
EDELMANN Jason
1971
PUR
+1:19.25
53
MONTANO Enrique
1964
BOL
+1:27.94
54
REGO F.Alfredo
1946
GUA
+1:40.81
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BERGANT Klemen
1966
JUG
BIGGINS Richard
1967
AUS
BIRKNER Ignacio
1971
ARG
BITTNER Armin
1964
GER
CAMOZZI Ivano
1962
ITA
CAMPO GALINDO Delfin
1966
ESP
CHISTIAKOV Kostantin
1970
RUS
ESCODA Gerard
1970
AND
GASPOZ Joel
1962
SUI
GROSSMANN Greg
1966
CAN
GUARDIGLI Fabio
1968
SMR
HOOP Gregor
LIE
HUR Seung-wook
1972
KOR
ISHIOKA Chiaki
JPN
JONES Morgan
1968
GBR
KAPRARAS Ioannis
1968
GRE
MAJDALANI Elias
1966
LBN
MCGRATH Felix
1963
USA
NIERLICH Rudolf
1966
AUT
ONG Ching Ming
TPE
PHOTIADES Alexis
1967
CYP
PIEREN Hans
1962
SUI
PUJOL PLANELLA Jorge
1967
ESP
ROTELLA Mauricio
1970
CHI
ROTH Peter
1961
GER
STAMATIOU Ioannis
1962
GRE
TORGUELLA Jorge
1953
PUR
WILLIAMS Alex
USA
ZAN Robert
1967
JUG
NAESCHER Gerald
LIE
TOMMY Michael
1963
CAN
EIRAS Jorge-C.
1970
ARG
Disqualified 1st run
Did not start 1st run