official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
1:28.65
7.00
2
TISSOT Stephane
1979
FRA
+1.04
13.69
3
ROTHROCK Tom
1978
USA
+1.28
15.23
4
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.40
16.00
5
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+1.65
17.61
6
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+1.77
18.38
7
MARINAC Martin
1979
AUT
+1.92
19.35
8
BRAUER Jonathon
1981
AUS
+2.07
20.31
9
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+2.11
20.57
10
SPORN Andrej
1981
SLO
+2.12
20.63
11
IMBODEN Urs
1975
SUI
+2.15
20.82
12
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
+2.46
22.82
13
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+2.47
22.88
14
ERTL Andreas
1975
GER
+2.53
23.27
15
GORZA Ales
1980
SLO
+2.60
23.72
16
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+2.83
25.20
17
LACAS Eric
1977
FRA
+3.09
26.87
18
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+3.28
28.09
19
ENGL Kurt
1979
AUT
+3.40
28.86
20
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+3.41
28.93
21
SAUVAGE Nicolas
1978
FRA
+3.63
30.34
22
GEISSER Thomas
1977
SUI
+3.75
31.11
23
HOGAN Brad
1979
USA
+4.13
33.55
24
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+4.58
36.45
25
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+4.72
37.35
26
HAYER Stanley
1973
CZE
+4.96
38.89
27
GROEBMER Roman
1981
ITA
+5.05
39.47
28
MORETTI Luca
1980
ITA
+5.07
39.60
29
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
+5.16
40.18
30
OKADA Rishu
1978
JPN
+5.47
42.17
31
CASTELLANO Christian
1974
ITA
+5.73
43.84
32
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+6.00
45.58
33
KACZMAREK Piotr
1982
POL
+6.03
45.77
34
BROLENIUS Johan
1977
SWE
+6.04
45.84
35
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+6.43
48.34
36
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+6.46
48.54
37
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+7.97
58.25
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
PUMPALOV Angel
1978
BUL
MARKEGAARD Daniel
1981
NOR
KJAEMPERUD Jarl Rune
1978
NOR
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
FANGER Fabian
1981
SUI
ROVIRA CAUS Alberto
1976
ESP
THALER Patrick
1978
ITA
FILL Peter
1982
ITA
SCHIEPPATI Alberto
1981
ITA
STANEK Jendrek
1981
GER
STRUGER Peter
1982
AUT
STOCKER Martin
1979
AUT
MOELGG Manfred
1982
ITA
NILSEN Andreas
1980
NOR
FUERSTAUER Niki
1980
LIB
PERREN Robi
1982
SUI
KALWA Michal
1978
POL
HOLMSTROEM Anders
1979
SWE
YUASA Naoki
1983
JPN
KAITALA Jouni
1983
FIN
KRAUS Tomas
1974
CZE
AMPFERER Andreas
1982
AUT
BECHTER Patrick
1982
AUT
REITER Hannes
1981
AUT
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
LONGHI Omar
1980
ITA
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
OLLIKKA Toni
1978
FIN
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
GROS Sacha
1974
USA
NANA Matteo
1974
ITA
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
STIANSEN Tom
1970
NOR
CASANOVA Marco
1976
SUI
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
WEISS Angelo
1969
ITA
BAXTER Alain
1973
GBR
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
DEFAGO Daniel
1980
SUI
GRAVIER Richard
1974
FRA
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
SASAKI Akira
1981
JPN
PRANGER Manfred
1978
AUT
MARILA Mika
1973
FIN
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run