official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ZAHROBSKA Sarka
1985
CZE
1:31.90
6.00
2
BERGMANN-SCHMUDERER Monika
1978
GER
+0.42
8.61
3
VIKEN Line
1981
NOR
+0.46
8.85
4
BORSSEN Therese
1984
SWE
+0.53
9.29
5
BIRKELUND Karina
1980
NOR
+0.74
10.59
6
ZETTEL Kathrin
1986
AUT
+1.53
15.49
7
WALTER Jessica
1984
LIE
+1.59
15.86
8
CERESA Annalisa
1978
ITA
+1.77
16.98
9
FLEISS Nika
1984
CRO
+1.84
17.41
10
GERG Annemarie
1975
GER
+1.93
17.97
11
GIUS Nicole
1980
ITA
+1.95
18.09
12
JANYK Britt
1980
CAN
+1.97
18.22
13
ZAKOURILOVA Petra
1978
CZE
+1.99
18.34
13
RAITA Henna
1975
FIN
+1.99
18.34
13
PEQUEGNOT Laure
1975
FRA
+1.99
18.34
16
SOEDERBERG Ida
1981
SWE
+2.08
18.90
17
PERSYN Karen
1983
BEL
+2.12
19.15
18
EKMAN Susanne
1978
SWE
+2.17
19.46
19
HIROI Noriyo
1976
JPN
+2.32
20.39
19
MANCUSO Julia
1984
USA
+2.32
20.39
21
VIDAL Vanessa
1974
FRA
+2.42
21.01
22
HARGIN Christine
1980
SWE
+2.50
21.51
23
PUENCHERA Jessica
1982
SUI
+2.59
22.06
24
PITTIN Alessia
1983
ITA
+2.62
22.25
25
OLOFSSON Sofie
1979
SWE
+2.63
22.31
26
KOBAL Ana
1983
SLO
+2.96
24.36
27
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
+3.11
25.29
28
SUITNER Manuela
1982
AUT
+3.73
29.13
29
RICHARDSON Kaylin L
1984
USA
+4.36
33.04
30
ROSS Lauren
1982
USA
+4.48
33.79
31
COLOMBAN Emmanuelle
1981
FRA
+4.57
34.34
32
LORENZ Giorgia
1982
ITA
+5.34
39.12
33
LAZIER Laurence
1981
FRA
+5.47
39.93
34
BAGNARA Daniela
1979
ITA
+5.58
40.61
35
GRUENER Angelika
1983
ITA
+5.80
41.97
36
RAICH Sabrina
1983
AUT
+5.83
42.16
37
STRUB Raphaelle
1981
FRA
+6.00
43.21
38
SANTON Aurelie
1982
FRA
+6.20
44.45
39
RATAJ Mojca
1979
SLO
+6.79
48.11
40
ACTON Brigitte
1985
CAN
+6.84
48.42
41
RIESCH Susanne
1987
GER
+7.10
50.04
42
HELSEM Ane Emilie
1987
NOR
+7.49
52.46
43
KELLEY Jessica C
1982
USA
+7.92
55.12
44
KAEYHKOE Pia
1979
FIN
+8.85
60.89
45
PERNER Nina
1986
GER
+9.59
65.48
46
GOODMAN Anna
1986
CAN
+9.74
66.41
47
NORDAHL Kathrine
1983
NOR
+9.93
67.59
48
PEZZEDI Emmi
1982
ITA
+11.81
79.25
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
MARKOVA Dana
1985
CZE
AKHMETELI Sofia
1981
GEO
NEERGAARD Therese
1987
NOR
FERNSEBNER Carolin
1986
GER
IWATSCHENKO Evgenija
1975
RUS
ROMAR Tii-Maria
1986
FIN
DESFORGES Emilie
1983
CAN
VOLKEN Eliane
1982
SUI
NIGG Marina
1984
LIE
GREIG Joanna
1982
GBR
JOCHER Theresia
1986
GER
PRCHAL Anna
1979
CAN
TRIPARD Isa
1983
FRA
GRAND Rabea
1984
SUI
MUELLER Daniela
1984
AUT
HOELZL Kathrin
1984
GER
MUELLER Anne Marie
1980
NOR
LOESETH Lene
1986
NOR
KURFUERSTOVA Eva
1977
CZE
DE LEYMARIE Florine
1981
FRA
MOELGG Manuela
1983
ITA
KARASINSKA Katarzyna
1982
POL
BREMSETH Lisa
1979
NOR
ALFIERI Camilla
1985
ITA
ROGNMO Trine-Bakke
1975
NOR
GRUENENFELDER Corina
1975
SUI
RAICH Carina
1979
AUT
ZUZULOVA Veronika
1984
SVK
HULTDIN Malin
1979
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run