official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
TISSOT Stephane
1979
FRA
1:34.82
6.00
2
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+0.12
6.76
3
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+0.24
7.52
4
MARINAC Martin
1979
AUT
+0.34
8.15
5
ROTHROCK Tom
1978
USA
+0.37
8.34
6
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+0.41
8.59
7
MCDONALD Paul
1984
USA
+0.43
8.72
8
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+0.45
8.85
9
KNIGHT Chip
1975
USA
+0.48
9.04
10
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+0.56
9.54
11
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
+0.62
9.92
11
STUTZ Paul
1983
CAN
+0.62
9.92
13
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+0.74
10.68
14
HANSSON Martin
1975
SWE
+0.75
10.75
15
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+0.81
11.13
15
HERBST Reinfried
1978
AUT
+0.81
11.13
17
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
+0.86
11.44
18
BECHTER Patrick
1982
AUT
+0.88
11.57
19
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+0.95
12.01
20
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+0.96
12.07
21
MYHRE Lars
1984
NOR
+1.10
12.96
22
KAITALA Jouni
1983
FIN
+1.26
13.97
23
GINI Marc
1984
SUI
+1.38
14.73
24
TIEZZA Luca
1981
ITA
+1.41
14.92
25
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+1.97
18.47
26
LEINO Jukka
1978
FIN
+2.13
19.48
27
BANK Ondrej
1980
CZE
+2.15
19.60
27
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
+2.15
19.60
29
KOLL Alexander
1982
AUT
+2.27
20.36
30
REITER Hannes
1981
AUT
+2.28
20.43
31
BAXTER Alain
1973
GBR
+2.50
21.82
32
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
+2.56
22.20
33
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+2.63
22.64
34
VRABLIK Martin
1982
CZE
+2.64
22.71
35
STRUGER Peter
1982
AUT
+3.12
25.74
36
BJOERGE Lars-Mikkel
1986
NOR
+4.58
34.98
37
VOGEL Markus
1984
SUI
+4.61
35.17
37
DAVARE Michel
1981
ITA
+4.61
35.17
39
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+4.71
35.80
40
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
+5.00
37.64
41
FODNESBERGENE Tor Henning
1984
NOR
+5.05
37.96
42
SCHMID Philipp
1986
GER
+5.24
39.16
43
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
+5.68
41.94
44
ULMER Jan Florian
1985
GER
+5.86
43.08
45
POVINELLI Christopher
1984
ITA
+6.18
45.11
46
POLIG Alexander
1980
ITA
+7.45
53.14
47
MYHRER Andre
1983
SWE
+8.27
58.33
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
PIRRO Sebastiano
1984
ITA
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
FREY Thomas
1984
FRA
MARKIC Gasper
1986
SLO
BJOERGE Mons
1986
NOR
BYLUND Peter
1979
SWE
VILETTA Sandro
1986
SUI
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
HUME Scott
1982
CAN
VERDECCHIA Marco
1983
ITA
LEUZINGER James
1982
GBR
ZORICIC Nick
1983
CAN
LAINE Rasmus
1983
FIN
BERTHOD Marc
1983
SUI
BAXTER Noel
1981
GBR
BYGGMARK Jens
1985
SWE
TREJBAL Filip
1985
CZE
GORZA Ales
1980
SLO
IMBODEN Urs
1975
SUI
YUASA Naoki
1983
JPN
MARSHALL Jesse
1980
USA
NILSEN Andreas
1980
NOR
PERATHONER Alan
1976
ITA
MLEKUZ Rene
1975
SLO
DEVILLE Cristian
1981
ITA
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
WEYERMANN Michael
1980
SUI
KOGLER Stefan
1981
GER
MORETTI Luca
1980
ITA
KOSIR Jure
1972
SLO
RAINER Niklas
1983
SWE
SENONER Lucas
1983
ITA
THALER Patrick
1978
ITA
MISSILLIER Steve
1984
FRA
BIGGS Patrick
1982
CAN
HARGIN Mattias
1985
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run