official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BIGGS Patrick
1982
CAN
1:33.65
11.77
2
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+0.21
13.12
3
TIEZZA Luca
1981
ITA
+0.31
13.76
4
RAJALA Jukka
1982
FIN
+0.83
17.09
5
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+0.88
17.41
6
TREJBAL Filip
1985
CZE
+0.97
17.98
7
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+1.06
18.56
8
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+1.07
18.63
9
MORETTI Luca
1980
ITA
+1.21
19.52
10
MYHRE Lars
1984
NOR
+1.43
20.93
11
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+1.57
21.83
11
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+1.57
21.83
13
BAPTENDIER Sandy
1982
FRA
+1.60
22.02
14
LAINE Rasmus
1983
FIN
+1.81
23.37
15
BJOERGE Lars-Mikkel
1986
NOR
+1.88
23.81
16
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+1.89
23.88
17
VRABLIK Martin
1982
CZE
+1.97
24.39
18
LIANES Torstein
1986
NOR
+1.98
24.46
19
BRAUER Jonathon
1981
AUS
+2.21
25.93
20
GINI Marc
1984
SUI
+2.40
27.15
21
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+2.45
27.47
22
FEUZ Beat
1987
SUI
+2.60
28.43
23
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
+2.81
29.77
24
LEUZINGER James
1982
GBR
+3.39
33.49
25
ROENMARK Per
1979
SWE
+3.72
35.60
26
ERSCHBAMER Andreas
1984
ITA
+4.00
37.40
27
AJIKI Masaharu
1980
JPN
+4.55
40.92
28
STUTZ Paul
1983
CAN
+4.73
42.07
29
KALWA Michal
1978
POL
+5.39
46.30
30
ZEMAN Tomas
1986
CZE
+5.84
49.19
31
PYARD Flavien
1985
FRA
+10.16
76.86
32
GRASIC Matija
1984
SLO
+12.85
94.10
33
DEVECKA Andrej
1984
SVK
+18.53
130.49
Did not finish 2nd run
KASPER Tomas
1985
CZE
KRYZL Jonas
1983
CZE
KRYZL Krystof
1986
CZE
FAESSLER Manuel
1985
SUI
HAYER Stanley
1973
CZE
NYLANDEN Petri
1985
FIN
POGACNIK Matej
1981
SLO
NORDH Fredrik
1984
SWE
BERTHOD Marc
1983
SUI
BYGGMARK Jens
1985
SWE
MALUS Miha
1978
SLO
OKADA Rishu
1978
JPN
VERDECCHIA Marco
1983
ITA
STRUGER Peter
1982
AUT
OMMINGER Andreas
1983
AUT
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
ZAGORSKI Wojciech
1985
POL
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
HANADA Masashi
1986
JPN
PELLINEN Jouni
1983
FIN
HANADA Yuji
1985
JPN
SORREL Sebastien
1985
FRA
SEILER Jan
1983
SUI
BAGGSTROEM-PALM Andreas
1983
SWE
HAVER-MATHIESEN Hermann
1984
NOR
HENDRYCH Jiri
1983
CZE
JEANDIN Kevin
1982
FRA
GARCIA Benjamin
1984
FRA
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
VILETTA Sandro
1986
SUI
BRENNER Hannes
1984
AUT
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
FODNESBERGENE Tor Henning
1984
NOR
BRAJOVIC Grega
1981
SLO
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
NANA Matteo
1974
ITA
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
YUASA Naoki
1983
JPN
EGGER Pierre
1978
AUT
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
BAXTER Noel
1981
GBR
KOGLER Stefan
1981
GER
FAESSLER Raphael
1985
SUI
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
KOLL Alexander
1982
AUT
KUENG Patrick
1984
SUI
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
HARGIN Mattias
1985
SWE
Did not start 1st run