official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KOGLER Stefan
1981
GER
1:27.59
15.43
2
MYHRE Lars
1984
NOR
+0.24
17.07
2
BYGGMARK Jens
1985
SWE
+0.24
17.07
4
HARGIN Mattias
1985
SWE
+0.33
17.69
5
NORDH Fredrik
1984
SWE
+0.71
20.29
6
MALUS Miha
1978
SLO
+0.77
20.70
7
BJOERGE Lars-Mikkel
1986
NOR
+0.89
21.53
8
BJOERGE Mons
1986
NOR
+1.03
22.49
9
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
+1.15
23.31
10
LIANES Torstein
1986
NOR
+1.28
24.20
11
HANADA Masashi
1986
JPN
+1.87
28.24
12
AJIKI Masaharu
1980
JPN
+2.46
32.28
13
KRYZL Krystof
1986
CZE
+2.70
33.93
14
NYLANDEN Petri
1985
FIN
+2.75
34.27
15
SCHMID Philipp
1986
GER
+2.78
34.47
16
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+3.03
36.19
17
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
+3.61
40.16
18
WEIBRECHT Andrew
1986
USA
+4.15
43.86
19
WOELFL Mathias
1984
GER
+4.23
44.41
20
DRAKE Edward
1986
GBR
+4.26
44.61
21
QUARTEL, DE Alwin
1983
NED
+4.86
48.72
22
FERSTL Michael
1985
GER
+5.03
49.89
23
WANDERS Arjan
1978
NED
+5.16
50.78
24
STEHLE Dominik
1986
GER
+5.35
52.08
25
DENGLER Martin
1984
GER
+5.83
55.37
26
KASPER Robin
1986
CZE
+5.86
55.57
27
FERSTL Josef
1988
GER
+5.98
56.39
28
BUB Florian
1987
GER
+6.00
56.53
29
PELKO Gasper
1985
SLO
+6.05
56.87
30
RESENBERGER Anton
1988
GER
+6.21
57.97
31
SCHMEISSNER Christopher
1989
AUT
+6.85
62.35
32
PENTTINEN Atte
1987
FIN
+6.98
63.24
33
DEVECKA Andrej
1984
SVK
+7.06
63.79
34
FISCHER Thomas
1986
GER
+7.99
70.16
35
LECHNER Hannes
1989
GER
+8.23
71.81
36
PLENAGL Alexander
1988
GER
+8.60
74.34
37
HREN Benjamin
1988
SLO
+8.68
74.89
38
RENZHIN Mikail
1978
ISR
+8.71
75.09
39
SCHIRMER Martin
1987
GER
+8.73
75.23
40
KELEMEN Josef
1984
CZE
+8.77
75.51
41
LIEBL Sebastian
1989
GER
+9.34
79.41
42
KRAMER Manuel
1989
AUT
+9.46
80.23
42
HUBER Michael
1987
GER
+9.46
80.23
44
TRIENDL Armin
1989
AUT
+9.53
80.71
45
SCHAFFERER Marco
1984
BIH
+9.64
81.46
46
BERESFORD Gary
1985
USA
+10.07
84.41
47
RODRIGUES Timo
1988
GER
+10.66
88.45
48
MURAVIEV Ivan
1989
RUS
+11.07
91.26
49
BRUEDERL Timo
1989
GER
+11.08
91.33
50
SANDER Andreas
1989
GER
+11.91
97.01
51
SARE Hamit
1982
TUR
+12.10
98.32
52
PIMENOV Taras
1984
KAZ
+13.27
106.33
53
SCHWARZ Dominik
1989
GER
+13.69
109.21
54
GAVRILOV Veselin
1985
BUL
+13.78
109.82
55
MICKSTOETTER Thomas
1989
AUT
+14.43
114.28
56
CAPAK Jurica
1987
CRO
+14.64
115.72
57
SCHNEIDER Fabian
1989
GER
+14.85
117.15
58
KEIL Uwe
1988
GER
+14.87
117.29
59
RAJCAN Martin
1988
SVK
+15.52
121.74
60
KIND Samuel
1988
LIE
+15.73
123.18
61
HRIBAR Bojan
1987
SLO
+16.34
127.36
62
ZELEZNIK Matic
1987
SLO
+17.08
132.43
63
HENICH Alen
1988
CRO
+17.88
137.91
64
RATKIC Domagoj
1988
CRO
+18.14
139.69
65
LAST Eyal
1983
ISR
+18.21
140.17
66
KORENOV Edvin
1986
CRO
+18.76
143.94
67
DAVYDOV Vladimir
1964
KGZ
+28.43
210.18
68
TALME Gilad
1988
ISR
+29.81
219.63
Did not finish 2nd run
HOMIZKIJ Kirill
1989
RUS
WALSER Christoph
1989
AUT
FUXJAEGER Dominik
1989
AUT
GOLLINGER Guido
1987
GER
GRIGORIEV Alexandr
1988
RUS
ZEPNIK Philipp
1988
GER
ZUEV Stepan
1988
RUS
STANCEL Simon
1988
SVK
KLINGSPOR Wieland
1986
GER
GLASSE-DAVIES Tristan
1986
GBR
CHRISTOV Dimitar
1983
BUL
TELLING Marc
1984
GBR
TAKAHASHI Tomohide
1983
JPN
TUCEK Tomas
1975
CZE
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
BRAJOVIC Grega
1981
SLO
POGACNIK Matej
1981
SLO
RAINER Niklas
1983
SWE
OSKARSSON Kristjan Uni
1984
ISL
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
MADER Peter
1987
GER
PTACEK Peter
1989
GER
SCHUCHTER Daniel
1989
LIE
SPRENGER Simon
1989
LIE
JOAS Pirmin
1989
GER
RYABCHENKO Vladimir
1986
KAZ
FUESS Hansjoerg
1988
GER
BAUER Guenther
1982
HUN
TETIVA Bohdan
1972
CZE
HANEL Max
1989
GER
HAUSER Alexander
1989
AUT
BONLEITNER Fabian
1989
GER
STOCKKAMP Maximilian
1988
GER
HIRTLE Axel
1989
GER
STENGG Florian
1989
AUT
BUTKOVIC Mislav
1988
CRO
NAMBERGER Hannes
1989
GER
WEYERER Josef
1988
GER
BIMBER Steffen
1988
GER
EBNER Benedikt
1988
GER
MAROSI Attila
1982
HUN
ABRAMASHVILI Iason
1988
GEO
HERMAN Jaka
1987
SLO
ABAZA Nadir
1987
BIH
RIEGER Maximilian
1989
GER
MARCHL Florian
1987
GER
PASCHKE Simon
1988
GER
SIMMERL Markus
1987
GER
STECHERT Tobias
1985
GER
MILICIC Masan
1985
SCG
KIC Richard
1987
SVK
STRODL Andreas
1987
GER
STUERMER Bastian
1988
GER
PALMER Nicholas
1984
GBR
RYABCHENKO Victor
1982
KAZ
KOCHALSKI Jan-Michael
1986
GBR
ASCHAUER Stefan
1986
GER
MARCACCINI Matias
1985
ARG
WAGNER Sebastian
1987
GER
AGUIRRE Facundo
1985
ARG
RIET, VAN DER Niels
1985
NED
NOBLE Andrew
1984
GBR
VALSSON Kristinn Ingi
1985
ISL
ULMER Jan Florian
1985
GER
WAGNER Hannes
1986
GER
HUTTER Daniel
1985
AUT
KUENG Patrick
1984
SUI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run