official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
SYKORA Thomas
1968
AUT
1:32.13
5.00
2
VOGLREITER Siegfried
1969
AUT
+0.87
10.29
3
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+1.60
14.73
4
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+1.74
15.58
5
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+5.64
39.28
6
NIKOLUSSI Richard
1977
AUS
+7.05
47.85
7
ROSE Angus
1973
NZL
+8.74
58.12
8
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
+9.30
61.53
9
IKEDA Akira
1978
JPN
+9.35
61.83
10
KUDO Satoshi
1978
JPN
+10.29
67.55
11
KARASAWA Yoshimune
1978
JPN
+11.79
76.66
12
PRADO Mike
1979
USA
+12.98
83.90
13
AJIKI Masaharu
1980
JPN
+13.18
85.11
14
SCHIRF Michael
1979
USA
+14.36
92.29
15
RICHARDSON Douglas
1978
CAN
+15.34
98.24
16
SULLIVAN Marco
1980
USA
+17.46
111.13
17
NEWMAN Scott
1974
NZL
+18.11
115.08
18
HOWDEN Angus
1981
NZL
+19.69
124.68
19
MURPHY Ryan
1978
USA
+23.29
146.57
20
JOHNSTON Mark
1978
NZL
+23.33
146.81
21
KANG Dong Woung
1979
KOR
+23.98
150.76
22
KIM Hyun Chang
1980
KOR
+26.63
166.87
23
REID Danny
1965
NZL
+28.76
179.81
24
KLEIN Eric J
1979
USA
+30.70
191.61
25
LUSSANA Sergio
1981
GBR
+30.98
193.31
26
BARDAS Ben
1979
AUS
+31.65
197.38
27
LIDDELL Matthew
1981
GBR
+33.53
208.81
28
GARDINER Douglas
1979
GBR
+36.17
224.85
29
COOK Willie
1981
NZL
+36.43
226.43
30
WALLACE George
1979
NZL
+38.01
236.04
31
BAGGETT Ross
1981
GBR
+38.27
237.62
32
HORROCKS Rupert
1979
NZL
+40.98
254.09
33
POPENHAGEN Stephen
1981
NZL
+43.66
270.38
34
UNGER Karl
1981
GBR
+44.46
275.24
35
TAPPER Pierre
1980
NZL
+46.05
284.91
36
CARTER Jason
1981
NZL
+58.47
360.40
Did not finish 2nd run
BUNN Charlie
1979
CAN
INOUE Haruki
1975
JPN
KIM A Hyun
1979
KOR
KIM Hyung Ki
1979
KOR
KITAMURA Jou
1976
JPN
LINDELL Sven
1978
AUS
POTTER Andrew
1979
NZL
PRISK Karl R
1975
USA
SALTER Jason
1975
AUS
SANFORD Peter
1978
NZL
SCHWARZBACHER Ivo
1981
AUS
TORRES Jason
1978
USA
VESIN Gilles
1963
FRA
WEISSENBACHER Josef
1977
AUT
YUROSEK Jeremy
1980
USA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ANSELL Martin
1978
AUS
ARNOTT Toby
1979
NZL
BALLANTYNE Andrew
1981
GBR
BAMBER Geoff
1981
GBR
BARDAS Morris
1975
AUS
BRUNO Nicholas R
1978
USA
COLEMAN Alister
1978
AUS
COLOGNESI Jesse R
1979
USA
CRAWFORD Andrew
1979
GBR
DAVIES Guy
1972
NZL
FLEMING Neil
1977
GBR
HATSWELL Tully
1978
AUS
HAYWOOD Todd
1977
NZL
HORNER Thomas
1979
NZL
HUSTON Ben
1977
NZL
HUTCHISON Robin
1981
GBR
KAKUSE Makoto
1978
JPN
KO Kwan Min
1981
KOR
KYUNG Kee Hwan
1980
KOR
LUND Peter
1981
CAN
MATSUBARA Ryousuke
1979
JPN
MAZEY Scott
1978
NZL
MCCONATHY Chad
1980
USA
MEDARY Henry
1978
NZL
MOLLOY Andrew
1980
NZL
NICKEL Scott
1981
NZL
OLIVEIRA Christopher
1981
GBR
OTTE Douglas A
1978
USA
RICE Jonathon
1974
NZL
RICHARDS Daniel
1979
NZL
ROSS Michael
1980
NZL
SASAKI Shingo
1974
JPN
SHUTE Daniel
1980
GBR
SIMPSON David
1978
NZL
SIMPSON Stephen
1980
NZL
STOJANOVSKI Aleksandar
1979
MKD
TEAT Jesse
1979
NZL
TORRES Ryan
1981
USA
TRITSCHER Michael
1965
AUT
YAMANOUCHI Ken
1976
JPN
HOWDEN Euan
1978
NZL
Disqualified 1st run
Did not start 1st run