official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
THALER Patrick
1978
ITA
1:31.23
6.21
2
MOELGG Manfred
1982
ITA
+0.36
8.46
3
LEINO Jukka
1978
FIN
+0.78
11.08
4
MARINAC Martin
1979
AUT
+0.84
11.46
5
MATT Mario
1979
AUT
+1.00
12.46
5
HANSSON Martin
1975
SWE
+1.00
12.46
7
ENGL Kurt
1979
AUT
+1.07
12.90
8
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+1.14
13.33
9
VOGL Alois
1972
GER
+1.20
13.71
10
GRANDI Thomas
1972
CAN
+1.39
14.89
11
BAXTER Alain
1973
GBR
+1.49
15.52
12
HERBST Reinfried
1978
AUT
+1.57
16.02
13
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+1.66
16.58
14
TISSOT Stephane
1979
FRA
+1.75
17.14
15
STRUGER Peter
1982
AUT
+1.91
18.14
16
NILSEN Andreas
1980
NOR
+1.97
18.52
17
SENONER Luca
1983
ITA
+2.00
18.71
18
MARSHALL Jesse
1980
USA
+2.07
19.14
19
PERATHONER Alan
1976
ITA
+2.09
19.27
20
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+2.22
20.08
21
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+2.29
20.52
22
IMBODEN Urs
1975
SUI
+2.30
20.58
23
HAYER Stanley
1973
CZE
+2.39
21.14
24
KAITALA Jouni
1983
FIN
+2.45
21.52
25
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+2.97
24.77
26
BAXTER Noel
1981
GBR
+3.27
26.64
27
ERTL Andreas
1975
GER
+3.28
26.70
28
ROENMARK Per
1979
SWE
+3.45
27.77
29
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+3.63
28.89
30
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+3.80
29.95
31
ZORICIC Nick
1983
CAN
+3.89
30.51
32
BRAUER Jonathon
1981
AUS
+3.96
30.95
33
MYHRE Lars
1984
NOR
+4.18
32.33
34
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+4.20
32.45
35
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+4.30
33.08
36
FAESSLER Raphael
1985
SUI
+4.34
33.33
37
OLSSON Hans
1984
SWE
+4.61
35.01
38
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
+4.89
36.76
39
TIEZZA Luca
1981
ITA
+4.96
37.20
40
KUENG Patrick
1984
SUI
+5.15
38.39
41
MALUS Miha
1978
SLO
+5.17
38.51
42
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+5.18
38.57
43
RAJALA Jukka
1982
FIN
+6.14
44.57
44
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
+6.49
46.76
Did not qualify for 2nd run
OPRJA Deyvid
1982
EST
DOT CASELLAS Oriol
1979
ESP
OSKARSSON Kristjan Uni
1984
ISL
KONOVALOV Anton
1985
RUS
GODENZI Flavio
1984
SUI
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
BYGGMARK Jens
1985
SWE
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
WALL Bradley
1979
AUS
RAMUS Matic
1982
SLO
ROVIRA CAUS Albert
1976
ESP
OKADA Rishu
1978
JPN
HARDY Greg
1983
USA
LEUZINGER James
1982
GBR
FUERSTAUER Niki
1980
LIB
BANK Ondrej
1980
CZE
SAUVAGE Nicolas
1978
FRA
FAVIERES Yannick
1978
FRA
Did not finish 2nd run
LIGETY Ted
1984
USA
NORDH Fredrik
1984
SWE
LORENZIN Marcel
1982
AUT
MORETTI Luca
1980
ITA
GANAHL Markus
1975
LIE
KOGLER Stefan
1981
GER
EGGER Pierre
1978
AUT
YUASA Naoki
1983
JPN
KOSIR Jure
1972
SLO
SEER Florian
1976
AUT
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
LARSSON Markus
1979
SWE
REITER Hannes
1981
AUT
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
GRAVIER Richard
1974
FRA
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
HAVER-MATHIESEN Hermann
1984
NOR
POTTONEN Jarno
1983
FIN
KUHAR Martin
1983
SLO
HARGIN Mattias
1985
SWE
BJOERGE Lars-Mikkel
1986
NOR
LIANES Torstein
1986
NOR
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
BJOERK Andre
1982
SWE
BYLUND Peter
1979
SWE
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
VRABLIK Martin
1982
CZE
STEINWALL Fredrik
1977
SWE
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
LAINE Rasmus
1983
FIN
KOBLAR Jernej
1971
SLO
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
FODNESBERGENE Tor Henning
1984
NOR
COCHRAN James
1981
USA
LONGHI Omar
1980
ITA
GOOD Markus
1979
SUI
STANEK Jendrek
1981
GER
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
ZAMANSKY Jake
1981
USA
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
CASANOVA Marco
1976
SUI
LLORACH Gaetan
1974
FRA
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
BECHTER Patrick
1982
AUT
BROLENIUS Johan
1977
SWE
DEVILLE Cristian
1981
ITA
Disqualified 1st run