official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BYSTROV Mikhael
1978
RUS
1:50.72
48.03
2
KUZMIN Mikhail
1975
RUS
+1.02
53.19
3
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
+1.42
55.21
4
TSCHELOBITTSCHIKOW Denis
1976
RUS
+2.41
60.22
5
NOWOSELZEW Iwan
1975
RUS
+2.91
62.75
6
MENTZIKOW Wadim
1970
RUS
+3.37
65.07
7
KARTCHEVSKI Maxim
1978
RUS
+3.58
66.14
8
SHURAVLIOV Grigori
1978
RUS
+3.92
67.86
9
NAZAROW Alexandr
1972
RUS
+4.02
68.36
10
UTKIN Alexandr
1979
RUS
+4.50
70.79
11
BEZSMELNIZIN Vasilij
1975
RUS
+4.77
72.16
12
CHERNOV Vadim
1978
RUS
+5.18
74.23
13
ROVNOV Nikolai
1979
RUS
+7.52
86.06
14
IVANUK Evgenij
1975
RUS
+8.20
89.50
15
SERGEEV Sergei
1979
RUS
+8.41
90.57
16
ZUBOV Artem
1979
RUS
+11.46
105.99
17
ASIBAKOV Artur
1979
RUS
+13.42
115.91
18
HOLKIN Alexander
1981
RUS
+15.51
126.48
19
MULLIN Ilias
1979
RUS
+16.48
131.38
20
BORISSOV Sergej
1970
RUS
+16.71
132.55
21
KRAVTCHENKO Evgeni
1979
RUS
+18.02
139.17
22
KALININ Denis
1981
RUS
+18.11
139.63
23
BELIANIN Vitaliy
1979
RUS
+19.47
146.51
24
MASCHKUNOV Vitalij
1981
RUS
+26.40
181.56
25
KARPOV Albert
RUS
+34.46
222.32
Did not finish 2nd run
PRIHODCHENKO Dmitrij
1973
RUS
TIAPIN Pawel
1974
RUS
KUSTOV Evgeni
1978
RUS
KRUCHKOVSKI Sergei
1978
RUS
KOPTEV Maksim
1977
RUS
DRIGIN Andrej
1977
RUS
GUBSKI Denis
1979
RUS
DETKOV Stanislav
RUS
FATKHEEV Anton
RUS
EGOROV Alexej
1974
RUS
GIROV Alexander
1980
RUS
FOMITSCHEV Alexander
1980
RUS
BOLONKIN Anatolij
RUS
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
SMIRNOV Dmitrij
1978
RUS
BORISSOV Alexander
1978
RUS
TELGEREKOV Alexei
1978
RUS
BOTSCHILO Ivan
1980
RUS
SOROKIN Oleg
1978
RUS
TROCHIN Maxim
1980
RUS
BURDEEINIJ Daniyl
RUS
BYSTROV Dmitrij
1981
RUS
SCHINKEWISCH Sergei
1977
RUS
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
TITKO Vitali
1978
RUS
TOTCHILOV Sergei
1979
RUS
TREGUBOV Evgenij
RUS
ALEXEEV Evgeni
1979
RUS
BOLOKHOVSKIJ Aleksej
1980
RUS
VALJAEV Roman
1976
RUS
VASCHENTSEV Andrej
1973
RUS
VETOCHKIN Ivan
1981
RUS
ZAHARIN Micael
RUS
ZELENKOV Konstantin
1977
RUS
ZEMTSOV Vladislan
RUS
ASTAKHOV Alexey
1979
RUS
LATISCHEV Ilia
1972
RUS
GORLOV Alexeij
1981
RUS
GOLUBKOV Dmitrij
RUS
KOKOWIHIN Eduard
1969
RUS
KOMAROV Dimitrij
RUS
GAIDIUK Aleksej
1973
RUS
KUGNIJ Andrej
1981
RUS
KURNOSSOV Roman
1977
RUS
HOLKIN Evgenij
1979
RUS
FILIPTCHENKO Roman
1981
RUS
KUZNETSOV Andrej
1978
RUS
LAVRINOVICH Artur
1979
RUS
LEVASHOV Alexander
1978
RUS
LOBANOV Andrej
RUS
ELISTRATOV Jurij
1978
RUS
MIRONKIN Andrei
1979
RUS
IVANOV Denis
RUS
DUNAEV Oleg
1979
RUS
PIATAKOV Viktor
1972
RUS
PRILAT Maxim
1978
RUS
Disqualified 1st run
Did not start 1st run