official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
1:43.66
2.00
2
BELFROND Matteo
1967
ITA
+0.15
3.13
3
COVILI Frederic
1975
FRA
+0.23
3.73
4
KNAUSS Bernhard
1965
SLO
+0.26
3.96
5
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
+0.31
4.33
6
THALER Patrick
1978
ITA
+0.47
5.54
7
PICCARD Jeff
1976
FRA
+0.53
5.99
8
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+0.55
6.14
9
EBERHARTER Stephan
1969
AUT
+1.14
10.58
10
ROTEN Joerg
1974
SUI
+1.26
11.48
11
GREBER Christian
1972
AUT
+1.32
11.93
12
WIRTH Patrick
1971
AUT
+1.48
13.14
13
PERATHONER Ulrich
1975
ITA
+1.50
13.29
14
MANUEL Patrice
1974
FRA
+1.75
15.17
15
GUIGNIER Gregory
1974
FRA
+1.96
16.75
16
CURRA Stefan
1975
AUT
+1.98
16.90
17
PAGE Kevin
1975
FRA
+1.99
16.97
18
ZUCCHELLI Massimo
1972
ITA
+2.01
17.12
19
STANKALLA Stefan
1975
GER
+2.19
18.48
20
PROSCH Alexander
1976
ITA
+2.26
19.01
21
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+2.57
21.34
22
KOENIGSRAINER Hartwig
1967
ITA
+2.63
21.79
23
BURTIN Raphael
1977
FRA
+2.65
21.94
24
STUFFER Alan
1974
ITA
+2.70
22.32
25
SIMON Aymeric
1976
FRA
+2.99
24.50
26
UZNIK Daniel
1977
AUT
+3.36
27.28
27
KONTREC Gasper
1974
SLO
+3.69
29.77
28
GRIGOLETTO Gianluca
1974
ITA
+3.92
31.50
29
SCHILCHEGGER Horst
1975
AUT
+4.06
32.55
30
VALJAEV Roman
1976
RUS
+4.20
33.60
31
ANDERSSON Anders
1978
SWE
+4.29
34.28
32
MOLLING Karl Heinz
1972
ITA
+4.64
36.91
33
SCHRANZHOFER Oswald
1970
ITA
+4.70
37.37
34
DEFAGO Didier
1977
SUI
+5.85
46.02
35
ZEH Robert
1973
GER
+6.86
53.62
36
TREML Thomas
1974
GER
+7.22
56.33
37
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
+7.51
58.51
38
KARTCHEVSKI Maxim
1978
RUS
+11.09
85.45
Did not finish 2nd run
RAICH Benjamin
1978
AUT
IEZZA Massimiliano
1974
ITA
GALLI Lorenzo
1975
ITA
VALENCIC Mitja
1978
SLO
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
SCHNITZENBAUMER Sven
1975
GER
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
FOURNIER Sebastien
1976
FRA
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
PLASCHY Didier
1973
SUI
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
PERATHONER Alan
1976
ITA
PASTORE Marco
1973
ITA
DAVIK Martin
1977
NOR
MOTYS Henrik Robin
1977
NOR
DE COSTA David
1976
SLO
LINDNER Gustav
1978
SWE
JOVAN Matej
1970
SLO
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
TSCHELOBITTSCHIKOW Denis
1976
RUS
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
RAUTER Miran
1972
SLO
STOLL Dave
1977
SUI
STEEN Fredrik
1977
NOR
BROLENIUS Johan
1977
SWE
BRUGGE Jesper
1975
SWE
SAETER Aane
1975
NOR
ROLANDO Riccardo
1975
ITA
ROCCA Giorgio
1975
ITA
RIEDER Arnold
1976
ITA
PUCKETT P Casey
1972
USA
JEVARD Ronny
1975
NOR
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run