official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
1:42.29
0.00
2
KUNC Mitja
1971
SLO
+0.01
0.06
3
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+0.32
1.78
4
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+0.34
1.89
5
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
+0.71
3.96
6
MILLER Bode
1977
USA
+0.82
4.57
7
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+0.91
5.07
8
PALANDER Kalle
1977
FIN
+1.11
6.19
8
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+1.11
6.19
10
GRANDI Thomas
1972
CAN
+1.15
6.41
11
SCHLOPY Erik
1972
USA
+1.21
6.74
12
WEISS Angelo
1969
ITA
+1.42
7.91
13
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+1.46
8.14
13
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.46
8.14
15
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+1.51
8.41
16
BAXTER Alain
1973
GBR
+1.64
9.14
17
KNIGHT Chip
1975
USA
+1.70
9.47
18
IMBODEN Urs
1975
SUI
+1.74
9.70
19
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+1.78
9.92
20
GROS Sacha
1974
USA
+1.96
10.92
21
CASANOVA Marco
1976
SUI
+2.02
11.26
22
HAYER Stanley
1973
CZE
+2.16
12.04
23
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+2.67
14.88
24
RAICH Benjamin
1978
AUT
+2.73
15.21
25
ROTHROCK Tom
1978
USA
+3.26
18.17
26
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+5.23
29.14
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
SULZENBACHER Kurt
1976
ITA
DENERIAZ Antoine
1976
FRA
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
JERMAN Andrej
1978
SLO
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
DEFAGO Didier
1977
SUI
BAXTER Noel
1981
GBR
ROVIRA CAUS Alberto
1976
ESP
FUERSTAUER Niki
1980
LIB
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
KALWA Michal
1978
POL
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
GEISSER Thomas
1977
SUI
NANA Matteo
1974
ITA
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
SASAKI Akira
1981
JPN
EGGER Pierre
1978
AUT
DEFAGO Daniel
1980
SUI
LLORACH Gaetan
1974
FRA
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
SEER Florian
1976
AUT
KJUS Lasse
1971
NOR
MATT Mario
1979
AUT
Did not finish 1st run
STAUDACHER Patrick
1980
ITA
RAJCAN Michal
1980
SVK
HANSSON Martin
1975
SWE
SPORN Andrej
1981
SLO
TISSOT Stephane
1979
FRA
MARILA Mika
1973
FIN
BROLENIUS Johan
1977
SWE
PERATHONER Alan
1976
ITA
PUCKETT P Casey
1972
USA
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
EBERLE Markus
1969
GER
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
KOSIR Jure
1972
SLO
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run