official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GRAVIER Richard
1974
FRA
1:27.14
8.91
2
TISSOT Stephane
1979
FRA
+0.09
9.50
3
MARINAC Martin
1979
AUT
+0.39
11.46
4
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+0.42
11.66
5
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+0.48
12.05
6
DEFAGO Daniel
1980
SUI
+0.49
12.12
7
SAUVAGE Nicolas
1978
FRA
+0.57
12.64
8
WEISS Angelo
1969
ITA
+0.58
12.70
9
BAXTER Alain
1973
GBR
+0.60
12.83
10
CASANOVA Marco
1976
SUI
+0.61
12.90
11
VALLA Romain
1976
FRA
+0.68
13.36
12
GROS Sacha
1974
USA
+0.74
13.75
13
PAGE Kevin
1975
FRA
+0.75
13.82
14
ERTL Andreas
1975
GER
+0.78
14.01
14
EGGER Pierre
1978
AUT
+0.78
14.01
16
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
+0.94
15.06
17
GEISSER Thomas
1977
SUI
+0.96
15.19
18
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
+1.03
15.65
19
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+1.05
15.78
20
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+1.10
16.11
21
ENGL Kurt
1979
AUT
+1.22
16.89
22
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+1.25
17.09
23
KOGLER Stefan
1981
GER
+1.37
17.87
24
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+1.42
18.20
25
CASTELLANO Christian
1974
ITA
+1.52
18.85
26
SASAKI Akira
1981
JPN
+1.70
20.03
27
THALER Patrick
1978
ITA
+2.63
26.11
28
REITER Hannes
1981
AUT
+2.73
26.77
29
LORENZIN Marcel
1982
AUT
+2.80
27.23
30
VICQUERY Simone
1975
ITA
+2.84
27.49
31
SVINDAL Aksel-Lund
1982
NOR
+2.87
27.68
32
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
+2.89
27.81
33
KALWA Michal
1978
POL
+3.01
28.60
34
NANA Matteo
1974
ITA
+3.03
28.73
35
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+3.04
28.80
36
TIEZZA Luca
1981
ITA
+3.07
28.99
37
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+3.20
29.84
38
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+3.27
30.30
39
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+3.37
30.95
40
MOELGG Manfred
1982
ITA
+3.45
31.48
41
STOCKER Martin
1979
AUT
+3.78
33.64
42
BECHTER Patrick
1982
AUT
+3.84
34.03
43
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+3.88
34.29
44
LONGHI Omar
1980
ITA
+4.04
35.34
45
MARSHALL Jesse
1980
USA
+4.63
39.20
46
POCCARD CHAPUIS Fabien
1981
FRA
+4.72
39.78
47
GROEBMER Roman
1981
ITA
+4.88
40.83
48
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+5.20
42.92
49
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+6.67
52.54
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
HABER Artur
1981
POL
WANNINGER Christian
1981
GER
HELL Wolfgang
1980
ITA
JEANDIN Kevin
1982
FRA
ERIKSSON Mattias Il
1977
SWE
DEZORDI Rodolphe
1980
FRA
AJIKI Masaharu
1980
JPN
HOLMSTROEM Anders
1979
SWE
URAKI Kenta
1975
JPN
POGACNIK Matej
1981
SLO
FUERSTAUER Niki
1980
LIB
NILSEN Andreas
1980
NOR
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
BAXTER Noel
1981
GBR
DEVILLE Cristian
1981
ITA
COGOLI Patrick
1976
ITA
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
OLLIKKA Toni
1978
FIN
PAQUIN Pierre
1979
FRA
MLEKUZ Rene
1975
SLO
LARSSON Markus
1979
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run