official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BYGGMARK Jens
1985
SWE
1:37:60
14.03
2
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
+1:30
24.48
3
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+2:22
27.68
4
ROENMARK Per
1979
SWE
+2:37
28.60
5
BAGGSTROEM-PALM Andreas
1983
SWE
+2:21
30.08
6
JOHANSSON Andreas
1980
SWE
+3:14
33.33
7
BYLUND Peter
1979
SWE
+3:19
33.64
8
ANDERSSON Marcus
1981
SWE
+3:04
35.18
9
NILSSON Anders
1980
SWE
+3:06
35.30
10
SAARENKYLAE Santtu
1984
FIN
+3:37
37.21
11
HENDRYCH Jiri
1983
CZE
+3:40
37.39
12
ERIKSSON John-Christian
1986
NOR
+4:45
43.85
13
KJOELMOEN Krister
1978
NOR
+4:46
43.91
14
NORELL Christoffer
1986
SWE
+5:09
45.32
15
SUNDBERG Jesper
1985
SWE
+5:34
46.86
15
ZEMAN Tomas
1986
CZE
+5:34
46.86
17
KANTOLA Petteri
1986
FIN
+6:02
51.04
18
KASPER Robin
1986
CZE
+6:05
53.68
19
QUICK Rickard
1984
SWE
+6:30
55.22
20
KASPER Tomas
1985
CZE
+6:43
56.02
21
LARSSON Patrik
1983
SWE
+7:05
57.37
22
STEEN John Reidar
1988
NOR
+7:32
59.03
23
FLODIN Rikard
1985
SWE
+7:22
60.87
24
STEFFENSEN Tobias
1987
SWE
+7:56
62.96
25
EMLEN Mats
1986
SWE
+8:23
67.08
26
HUTTUNEN Tuomas
1988
FIN
+10:27
77.17
27
ERICSSON Daniel
1987
SWE
+11:34
83.74
28
OPSHAUG Morten
1987
NOR
+11:55
87.49
29
ZHUKOV Mikhail
1987
RUS
+15:06
109.07
30
EKLUND Per
1988
SWE
+18:51
130.28
31
BLOMQVIST Bjoern
1987
SWE
+20:16
137.96
32
SKULLERUD Ole Marius
1988
NOR
+25:25
169.26
33
LUNDMARK Tobias
1988
SWE
+28:34
190.71
34
LEE Jae-Hoon
1987
KOR
+38:05
247.94
35
KIM Hyun-Min
1989
KOR
+48:33
311.14
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
JOHANSSON Emil
1988
SWE
KIM Hyun-Soo
1988
KOR
OTTESTAD Eirik
1988
NOR
WIDEN Kristian
1988
NOR
LYSE Jarle
1988
NOR
PLYHR Marcus
1988
SWE
ERIKSSON Fredrik
1987
SWE
POTSTYNSKY Marek
1986
CZE
JONSSON Paer
1985
SWE
ADDE Andreas
1988
NOR
JAKOBSSON Markus
1986
SWE
MACMAHON Bubba
1986
USA
FALKUM-HANSEN Halfdan
1986
NOR
BULO Joel
1988
ESP
TURDELL Johan
1986
SWE
KAAKKUNEN Boris
1986
FIN
ROSEN Bjoern
1986
SWE
WESTMAN Niklas
1987
SWE
HOLMQUIST Claes
1985
SWE
SUNDQVIST Tobias
1986
SWE
HANSEN Lars Erik
1987
NOR
SEDLAC Jan
1987
SWE
REKDAL Anders
1987
NOR
PAULSEN Christoffer
1988
NOR
BAKKEN Oeystein
1984
NOR
MOEN Kim Robert
1987
NOR
LARSSON Oscar
1983
SWE
LEINONEN Mikko
1986
FIN
SVENDSEN Martin
1986
NOR
BACKMAN Daniel
1986
SWE
CARLSSON Harald
1988
SWE
BAECK Axel
1987
SWE
JAKOBSSON Ebbe
1984
SWE
SANDVIK Dag
1984
NOR
ANDERSSON Martin Il
1982
SWE
UNUM Andreas
1985
NOR
ROBERTSSON Petter
1985
SWE
JOHANSEN Petter
1986
NOR
KASAKOV Ivan
1982
RUS
LINDH John
1984
SWE
KAUKONIEMI Tuukka
1985
FIN
BACKMAN Erik
1983
SWE
KINGSTAD Fredrik
1983
SWE
ENOCSON Calle
1984
SWE
VIRRANNIEMI Eetu
1986
FIN
JOHANSSON Christian
1981
SWE
NYLANDEN Petri
1985
FIN
HARGIN Mattias
1985
SWE
SANDELL Marcus
1987
FIN
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
ZEMAN Bohumir
1983
CZE
BJOERK Andre
1982
SWE
OLLAS Joergen
1984
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run