official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
1:32.52
9.18
2
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+0.25
10.75
3
SEER Florian
1976
AUT
+0.36
11.44
4
STAMPFER Ronald
1976
AUT
+0.61
13.00
5
MATT Mario
1979
AUT
+1.47
18.40
6
EGGER Pierre
1978
AUT
+1.68
19.71
7
KRAUS Tomas
1974
CZE
+1.95
21.40
8
MAXA Marcel
1974
CZE
+2.09
22.28
9
STOCKER Martin
1979
AUT
+2.22
23.10
10
HOLICKY Jan
1974
CZE
+2.84
26.98
11
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+3.28
29.74
12
SPORN Andrej
1981
SLO
+3.47
30.93
13
SCHILD Josef
1980
AUT
+3.70
32.37
14
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+3.78
32.88
15
PRANGER Manfred
1978
AUT
+4.25
35.82
16
FUERSTAUER Niki
1980
AUT
+5.73
45.10
17
REITER Hannes
1981
AUT
+5.77
45.35
18
STREITBERGER Georg
1981
AUT
+5.83
45.73
19
MITTERBERGER Josef
1980
AUT
+6.09
47.36
20
RAJCAN Michal
1980
SVK
+6.43
49.49
21
NEUMAYER Gerhard
1980
AUT
+7.11
53.75
22
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
+7.12
53.81
23
KAUFMEHL Kristian
1978
AUS
+8.37
61.65
24
AMPFERER Andreas
1982
AUT
+9.25
67.17
25
POGACNIK Matej
1981
SLO
+9.46
68.48
26
BRANDAUER Anton
1982
AUT
+10.78
76.76
27
AUER Erich
1982
AUT
+11.94
84.03
28
BOGENSPERGER Thomas
1982
AUT
+12.02
84.53
29
CZUBAK Daniel
1983
AUT
+12.69
88.73
30
TATSCHL Andreas
1982
AUT
+12.99
90.61
31
GRUBER Florian
1981
AUT
+13.96
96.69
32
FRUEHWIRTH Florian
1981
AUT
+14.45
99.77
33
PRINS Michel
1977
NED
+15.28
104.97
34
EVERS Norbert
1982
AUT
+16.08
109.98
35
PRETTERHOFER Peter
1983
AUT
+17.08
116.25
36
STOCKER Michael
1983
AUT
+23.54
156.75
37
MIZUNO Rihito
1976
JPN
+26.96
178.19
38
MILTON Michael
1973
AUS
+30.66
201.38
39
KOSTER Steye
1982
NED
+34.65
226.40
40
ZEEMAN Lars
1979
NED
+38.11
248.09
41
TAKEUCHI Ryosuke
1979
JPN
+40.57
263.51
42
VAN DIJK Niels
1983
NED
+40.73
264.51
Did not finish 2nd run
ENGL Kurt
1979
AUT
BINDER Oliver
1977
AUT
FRANK Andreas
1982
AUT
KOERBLER Christian
1981
AUT
VRABLIK Martin
1982
CZE
PREK Ales
1981
SLO
KORNBERGER Siegfried
1982
AUT
VOGLREITER Siegfried
1969
AUT
BANK Ondrej
1980
CZE
GRAGGABER Thomas
1981
AUT
SUZUKI Tetsuro
1980
JPN
LESACHER Bernd
1982
AUT
HAYDER Thomas
1980
AUT
SUGITA Junji
1976
JPN
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
KUYPER Sebastiaan
1979
NED
ALSTER Christoph
1980
AUT
HORACEK David
1972
CZE
ZEEMAN Bengt
1983
NED
HOLZMEISTER Martin
1982
AUT
KORNBERGER Christoph
1981
AUT
KOZLAR Igor
1979
SLO
HERBST Reinfried
1978
AUT
KRISTANDL Matthias
1983
AUT
KRIZAJ Bostjan
1980
SLO
DREIER Christoph
1981
AUT
HEBENSTREIT Patrik
1982
AUT
LIBRA Josef
1980
AUT
MARINAC Martin
1979
AUT
GORZA Ales
1980
SLO
PACHNER Harald
1978
AUT
POPPERNITSCH Robert
1981
AUT
SKERBINEK Primoz
1980
SLO
Disqualified 1st run