official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
RAINER Niklas
1983
SWE
2:03,33
6.00
2
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+0.83
11.86
3
REICHELT Hannes
1980
AUT
+1.05
13.41
4
GIRARDI Walter
1976
ITA
+1.13
13.97
5
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+1.28
15.03
6
BRAND Olivier
1980
SUI
+1.50
16.58
7
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+1.65
17.64
8
BECHTER Patrick
1982
AUT
+1.66
17.71
9
UOTILA Sami
1976
FIN
+1.94
19.69
10
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+2.19
21.45
11
STRUGER Peter
1982
AUT
+2.20
21.52
12
EISATH Florian
1984
ITA
+2.24
21.80
13
MARINAC Martin
1979
AUT
+2.25
21.87
14
FLASCHBERGER Christian
1983
AUT
+2.39
22.86
15
GINI Marc
1984
SUI
+2.48
23.49
16
FREY Thomas
1984
FRA
+2.57
24.13
17
THEAUX Adrien
1984
FRA
+2.66
24.76
18
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+2.72
25.19
19
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+2.76
25.47
20
ERTL Andreas
1975
GER
+2.77
25.54
21
DEANE Luke
1982
AUS
+2.85
26.10
22
LONGHI Omar
1980
ITA
+2.93
26.67
23
SPENCE Brad
1984
CAN
+2.97
26.95
24
ZAHND Michael
1981
SUI
+3.53
30.90
25
GUFLER Michael
1979
ITA
+3.62
31.54
26
BOLNER Nicholas
1982
ITA
+3.83
33.02
27
JITLOFF Tim
1985
USA
+4.15
35.28
28
FANARA Thomas
1981
FRA
+4.24
35.91
29
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
+4.73
39.37
30
MYHRE Lars
1984
NOR
+5.24
42.96
31
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
+5.38
43.95
32
COLE Adam
1982
USA
+5.46
44.52
33
POISSON David
1982
FRA
+5.52
44.94
34
KREUZER Ralf
1983
SUI
+5.72
46.35
35
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+5.93
47.83
36
HARI Konrad
1978
SUI
+6.05
48.68
37
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
+6.07
48.82
38
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
+6.18
49.60
39
NORDH Fredrik
1984
SWE
+6.44
51.43
40
ZAVIRSEK Matija
1984
SLO
+6.48
51.71
41
ROUX VOLLON Gregory
1985
FRA
+6.67
53.05
42
KULBECK Ole Magnus
1983
NOR
+6.72
53.40
43
KOLL Alexander
1982
AUT
+7.13
56.30
44
FASSER Curdin
1983
SUI
+7.22
56.93
45
PYARD Flavien
1985
FRA
+7.67
60.11
46
BYGGMARK Jens
1985
SWE
+7.69
60.25
47
ERSCHBAMER Andreas
1984
ITA
+8.36
64.97
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
COATS Mitt
1986
USA
JAZBEC Janez
1984
SLO
LIANES Torstein
1986
NOR
BISHOP Wade H
1980
USA
SANDELL Marcus
1987
FIN
KOGLER Stefan
1981
GER
WHITE Trevor
1984
CAN
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
GUAY Stefan
1986
CAN
HOERL Wolfgang
1983
AUT
BAUMANN Romed
1986
AUT
RIEGLER Michael
1979
LIE
HARGIN Mattias
1985
SWE
ALSTER Christoph
1980
AUT
PICHOT Sebastien
1981
FRA
PELLINEN Jouni
1983
FIN
BOURQUE Francois
1984
CAN
RECH Freddy
1980
FRA
KUENG Patrick
1984
SUI
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
HERBST Reinfried
1978
AUT
REITER Hannes
1981
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run