official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
1
TOMBA Alberto
1966
ITA
2:06.98
2
GIRARDELLI Marc
1963
LUX
+0.32
3
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+0.84
4
ACCOLA Paul
1967
SUI
+1.04
5
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
+1.18
6
MADER Guenther
1964
AUT
+1.82
7
SALZGEBER Rainer
1967
AUT
+1.85
8
NYBERG Fredrik
1969
SWE
+2.02
9
POLIG Josef
1968
ITA
+2.47
9
STROLZ Hubert
1962
AUT
+2.47
11
PIEREN Hans
1962
SUI
+2.59
12
MAYER Christian
1972
AUT
+3.08
13
EXARTIER Stephane
1969
POL
+3.69
13
VON GRUENIGEN Michael
1969
SUI
+3.69
15
MARXER Guenther
1964
LIE
+4.17
16
GRILC Gregor
1970
SLO
+4.52
17
BERGAMELLI Sergio
1970
ITA
+4.77
18
PICCARD Franck
1964
FRA
+4.95
19
FEUTRIER Alain
1968
FRA
+5.02
20
PARISIEN Rob
1970
USA
+5.05
21
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+5.12
22
KOSIR Jure
1972
SLO
+5.25
23
KUNC Mitja
1971
SLO
+5.90
24
MIKLAVC Andrej
1970
SLO
+5.97
25
CASEY PUCKETT Paul
USA
+6.27
26
VOGT Achim
1970
LIE
+7.72
27
HERNANDEZ Vicente
ESP
+8.57
28
WI RUTENE Simon
1966
NZL
+8.63
29
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
+8.94
30
DITSCHEV Peter
1969
BUL
+9.40
31
UBEIRA RUBIO Javier
1970
ESP
+10.08
32
CAMPO GALINDO Ricardo
1969
ESP
+10.79
33
POPOV Lubomir
1967
BUL
+11.03
34
BIRES Marian
1964
SVK
+11.13
35
CROSSAN Rob
1968
CAN
+11.59
36
ESCODA Gerard
1970
AND
+11.71
37
JURKO Peter
1967
SVK
+12.17
38
OROBITG Nahum
1971
AND
+12.32
39
RAINE Willy
1970
CAN
+13.08
40
GAYLORD William B
1967
GBR
+13.68
41
DIMITRATSCHKOV Borislav
1968
BUL
+14.67
42
KOSZALI Pierre
1971
HUN
+16.38
43
FORSYTH Gavin
1969
GBR
+17.25
44
VALDIMARSSON Ornolfur
1964
ISL
+18.04
45
GELBJERG Niks
1968
DEN
+19.51
46
SZAFRANSKI Marcin
1971
POL
+20.42
47
NEIMAN Agustin
1972
ARG
+21.33
48
FOCSENEANU Emilian
1966
ROU
+22.02
49
RACLOZ Alexis
1967
CHI
+22.29
50
TORNAY Balazs
1969
HUN
+22.73
51
ROTELLA Mauricio
1970
CHI
+23.46
52
MALCZEWSKI Jakub
1974
POL
+23.69
53
FOICIUC Aurel
1967
ROU
+23.84
54
BEGUE Gaston
1972
ARG
+24.18
55
MARGOZZINI Diego
1970
CHI
+26.34
56
KRISTALY Peter
1967
HUN
+27.40
57
MAJDALANI Elias
1966
LBN
+28.79
58
PERUSINA Zoran
1970
SCG
+29.04
59
GASPERONI Jason
1973
SMR
+31.37
60
USTUNDAG Tamer
1971
TUR
+31.97
61
PHOTIADES Alexis
1967
CYP
+33.01
62
CAMPBELL John
1962
ISV
+33.05
63
FRASER Keith
1968
SWZ
+34.78
64
SCHULER Sergio
1972
BRA
+35.63
65
MIER-Y-TERAN Carlos
1973
MEX
+37.75
66
GUEYE Lamine
1960
SEN
+38.00
67
DEMIR Ahmet
1967
TUR
+38.28
67
KIM CHOL Ryong
1972
PRK
+38.28
69
VASSILI Andreas
1971
CYP
+39.28
70
CAN Cevdet
1969
TUR
+39.42
71
TERUEL Michael D.
1970
PHI
+39.86
72
AMPUDIA Eduardo
1971
MEX
+40.62
73
APOVIAN Marcelo
1972
BRA
+41.06
74
GOMIS Alphonse
1965
SEN
+41.10
75
BIRINCI Yakub Kadri
1963
TUR
+41.14
76
ARISTODIMOU Socrates
1970
CYP
+41.18
77
AVILA PAZ Guillermo
1960
BOL
+43.79
78
AIT SI BRAHIM Brahim
CYP
+47.24
79
SANCHEZ German
1972
MEX
+49.73
80
GUERRI Kamel
1968
ALG
+56.79
81
CHEN Tong-Jong
1963
TPE
+59.01
82
CHAND Nanak
1971
IND
+1:02.05
83
STAHLE Daniel
1974
BOL
+1:05.38
84
NAIT LHO Jaafar
CYP
+1:10.34
85
GUERRI Mourad
1975
ALG
+1:13.35
86
BOUCHAAL Noureddine
CYP
+1:15.32
87
ARAMAYO Carlos
1971
BOL
+1:17.31
88
ABOU NAOUM Dani
1969
LBN
+1:17.41
89
BEJARANO Jose Manuel
1956
BOL
+1:20.37
90
MUNOZ Julian
1946
CRC
+1:39.53
91
PREINFALK LAVAGNI Alejand
CYP
+2:42.08
Did not finish 2nd run
BONIS Attila
1971
HUN
CHERNACOV SELVIN Gabriel
CYP
CHOI Yong Hee
1971
KOR
EGGER Hans
1962
BRA
GOMEZ Victor
1974
AND
GROSJEAN Matthew
1970
USA
LANGMUIR Sean
1967
GBR
LEFOUSSIS Thomas
1972
GRE
LOCHER Steve
1967
SUI
ONG Ching Ming
TPE
PUJOL PLANELLA Jorge
1967
ESP
ROSSELL Ramon
1971
AND
THAKUR Chuni Lal
1971
IND
TOMII Tsuyoshi
1971
JPN
WALLNER Johan
1965
SWE
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BALLESTEROS Jorge-Eduardo
1976
MEX
BECIRBEGOVIC Enis
1976
BIH
BUECHEL Marco
1971
LIE
CHERNACOV SEVELIN Martin
CYP
ERCOLANI Nicola
1968
SMR
HOLZER Patrick
1970
ITA
HORO Rejmon
1970
SCG
KAPRARAS Ioannis
1968
GRE
KJUS Lasse
1971
NOR
MARKSTEN Didrik
1971
NOR
PAVLEK Vedran
1973
CRO
PUCKETT Christopher
1970
USA
VAN DITMAR Federico
1969
ARG
VOGT Daniel
1972
LIE
WASMEIER Markus
1963
GER
BJOERNSSON Kristinn
1972
ISL
Disqualified 1st run
Did not start 1st run