official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
1:21.27
14.53
2
BAXTER Alain
1973
GBR
+2.12
29.14
3
TAKEDA Takahiro
1974
JPN
+2.90
34.51
4
ITO Kaoru
1973
JPN
+4.29
44.09
5
ORMOND James
1973
GBR
+4.32
44.30
6
YAMANOUCHI Ken
1976
JPN
+4.40
44.85
7
ROSE Angus
1973
NZL
+4.62
46.36
8
JOSEPH Jeremy
1976
USA
+5.19
50.29
9
KURUVILA Reuben
1979
USA
+5.35
51.39
10
SASAKI Akira
1981
JPN
+5.59
53.05
11
SARTORI Luca
1978
GER
+6.38
58.49
12
PRADO Mike
1979
USA
+7.47
66.00
13
GREEN Ross
1978
GBR
+7.57
66.69
14
HONG Sung Woo
1978
KOR
+9.85
82.40
15
HAYWOOD Todd
1977
NZL
+11.02
90.46
16
KIM Taeki
1980
KOR
+11.28
92.26
17
RYGG Eric
1980
USA
+12.36
99.70
18
KIM Hyung Ki
1979
KOR
+13.58
108.10
19
HOWDEN Angus
1981
NZL
+13.81
109.69
20
JOHNSON Travis G
1979
USA
+14.63
115.34
21
FRUEHWIRTH Florian
1981
AUT
+15.21
119.34
22
HONG Sung Kyun
1981
KOR
+15.94
124.37
23
MASDEU BORT Alex
1979
ESP
+16.69
129.53
24
KAUFMEHL Kristian
1978
AUS
+16.94
131.26
25
SEBBAR Olivier
1973
FRA
+19.16
146.55
26
SHUTE Daniel
1980
GBR
+19.34
147.79
27
POPENHAGEN Stephen
1981
NZL
+19.54
149.17
28
REID Danny
1965
NZL
+19.88
151.52
29
DUDER James
1981
NZL
+20.43
155.31
30
MURPHY Daniel
1981
NZL
+20.46
155.51
31
COCHRANE Craig
1980
GBR
+20.68
157.03
32
ARNOTT James
1982
NZL
+21.35
161.64
33
SIMPSON David
1978
NZL
+21.73
164.26
34
ALAFTARGIL Atakan
1976
TUR
+21.80
164.75
35
MITCHELL Forbes
1982
GBR
+22.20
167.50
36
HUTCHISON Robin
1981
GBR
+22.30
168.19
37
ALAFTARGIL Arif
1973
TUR
+22.56
169.98
38
GOFF Raymond
1982
NZL
+23.22
174.53
39
OGEL Cemil
1975
TUR
+23.24
174.67
40
MASDEU Cristian
1982
ESP
+24.98
186.66
41
INANC Cuneyt
1976
TUR
+26.87
199.68
42
CARTER Jason
1981
NZL
+28.82
213.12
43
SIMPSON Stephen
1980
NZL
+29.20
215.74
44
SHELDON Scott
1981
NZL
+30.15
222.28
45
EASON George
1982
NZL
+32.25
236.75
46
TELFER David
1979
NZL
+36.88
268.66
47
BAYLEY Steve
1971
NZL
+39.76
288.50
48
LEE Yu Der
1966
CTA
+43.19
312.14
49
CHU Tai-Wei
1979
CTA
+53.02
379.87
Did not finish 2nd run
SCHMITZ Andreas
1980
GER
ARNOTT Toby
1979
NZL
AJIKI Masaharu
1980
JPN
PEARSE-OTENE Busby
1979
NZL
ENDICOTT-DAVIES Brent
1981
NZL
ITO Daisuke
1973
JPN
NICKEL Scott
1981
NZL
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
GARDINER Douglas
1979
GBR
TCHIR Jonathan
1982
CAN
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
MELHOP Scott
1982
NZL
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
THORBURN Scott
1982
GBR
LEE Ki Hyun
1978
KOR
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
WIGGINS Ben
1971
NZL
WOO Ji Won
1979
KOR
TEAT Jesse
1979
NZL
HOWDEN Euan
1978
NZL
SANFORD Peter
1978
NZL
NEWMAN Scott
1974
NZL
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
MOLLOY Andrew
1980
NZL
MATSUBARA Ryousuke
1979
JPN
KUDO Satoshi
1978
JPN
KANG Min Heuk
1981
KOR
GARDINER Nigel
1977
NZL
FARMER Neil
1981
GBR
DICKSON Michael
1975
AUS
Disqualified 1st run