official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
REITER Hannes
1981
AUT
2:12.73
8.00
2
PLONER Alexander
1978
ITA
+0.15
8.97
3
HERBST Reinfried
1978
AUT
+0.23
9.49
4
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+0.35
10.27
5
GRANDI Thomas
1972
CAN
+0.63
12.08
6
RAINER Niklas
1983
SWE
+1.21
15.84
7
BECHTER Patrick
1982
AUT
+1.23
15.97
8
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.27
16.23
9
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+1.39
17.01
10
CASANOVA Marco
1976
SUI
+1.46
17.46
11
SENONER Luca
1983
ITA
+1.51
17.78
12
THALER Patrick
1978
ITA
+1.63
18.56
13
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
+1.65
18.69
14
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+1.70
19.01
15
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+1.74
19.27
16
HOFER Beni
1978
SUI
+1.75
19.34
17
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
+1.80
19.66
18
LONGHI Omar
1980
ITA
+1.98
20.83
18
STRUGER Peter
1982
AUT
+1.98
20.83
20
KJAEMPERUD Jarl Rune
1978
NOR
+2.16
22.00
21
BRAUER Jonathon
1981
AUS
+2.19
22.19
22
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+2.20
22.25
23
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+2.22
22.38
24
KNIGHT Chip
1975
USA
+2.24
22.51
25
UOTILA Sami
1976
FIN
+2.28
22.77
26
MARSHALL Jesse
1980
USA
+2.49
24.13
27
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+2.68
25.36
28
JANYK Michael
1982
CAN
+2.81
26.21
29
SPORN Andrej
1981
SLO
+3.03
27.63
30
MATT Mario
1979
AUT
+3.05
27.76
31
LIGETY Ted
1984
USA
+3.23
28.93
32
ROTHROCK Tom
1978
USA
+3.24
28.99
33
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+3.32
29.51
34
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+3.37
29.84
35
MARINAC Martin
1979
AUT
+3.43
30.22
36
RICHARD Cyprien
1979
FRA
+3.45
30.35
37
PRANGER Manfred
1978
AUT
+3.51
30.74
38
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+3.58
31.20
39
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+3.71
32.04
40
BANK Ondrej
1980
CZE
+3.83
32.82
41
IMBODEN Urs
1975
SUI
+3.97
33.72
42
BAXTER Alain
1973
GBR
+4.09
34.50
43
MATTI Bernhard
1981
SUI
+4.15
34.89
44
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
+4.21
35.28
45
MYHRE Lars
1984
NOR
+4.32
35.99
46
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
+4.69
38.39
47
KAITALA Jouni
1983
FIN
+4.70
38.45
48
KAESLIN Philipp
1981
SUI
+4.79
39.04
49
BJOERGE Lars-Mikkel
1986
NOR
+4.87
39.55
50
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+4.89
39.68
Did not qualify for 2nd run
DOT CASELLAS Oriol
1979
ESP
VEGSUNDVAAG Einar
1986
NOR
BRENNA Petter
1986
NOR
BJOERGE Mons
1986
NOR
ZORICIC Nick
1983
CAN
LIZEROUX Julien
1979
FRA
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
HVERVEN Jonathan
1985
NOR
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
HARDY Greg
1983
USA
STEINWALL Fredrik
1977
SWE
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
VRABLIK Martin
1982
CZE
ZAHND Michael
1981
SUI
KULBECK Ole Magnus
1983
NOR
LOECHEN Andreas
1981
NOR
KUNC Mitja
1971
SLO
MALUS Miha
1978
SLO
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
RIEGLER Michael
1979
LIE
COCHRAN James
1981
USA
RAJALA Jukka
1982
FIN
DEANE Luke
1982
AUS
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
TISSOT Stephane
1979
FRA
ROVIRA CAUS Albert
1976
ESP
PALSSON Sindri M.
1982
ISL
KILDE Andreas
1986
NOR
DAVIK Olaf
1985
NOR
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
HAVER-MATHIESEN Hermann
1984
NOR
BAXTER Noel
1981
GBR
POISSON David
1982
FRA
SPRECHER Claudio
1980
LIE
OLSSON Hans
1984
SWE
FODNESBERGENE Tor Henning
1984
NOR
LAINE Rasmus
1983
FIN
KOGLER Stefan
1981
GER
WALL Bradley
1979
AUS
SANDNES Helge
1981
NOR
THEAUX Adrien
1984
FRA
GANAHL Markus
1975
LIE
FUERSTAUER Niki
1980
LIB
BRAND Olivier
1980
SUI
FANARA Thomas
1981
FRA
SEMPLE Ryan
1982
CAN
COGOLI Patrick
1976
ITA
SCHILD Josef
1980
AUT
GRAGGABER Thomas
1981
AUT
MOELGG Manfred
1982
ITA
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
Did not start 1st run