official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
THALER Patrick
1978
ITA
1:41.38
6.00
2
SPORN Andrej
1981
SLO
+0.51
8.87
3
VOGL Alois
1972
GER
+0.90
11.06
4
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+1.01
11.68
5
PRANGER Manfred
1978
AUT
+1.15
12.47
6
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+1.39
13.82
7
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+1.65
15.28
8
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+2.07
17.64
9
MARINAC Martin
1979
AUT
+2.20
18.37
10
PERATHONER Alan
1976
ITA
+2.23
18.54
11
HERBST Reinfried
1978
AUT
+2.31
18.99
12
TISSOT Stephane
1979
FRA
+2.45
19.77
13
SEER Florian
1976
AUT
+2.72
21.29
14
MATT Mario
1979
AUT
+2.75
21.46
15
SENONER Luca
1983
ITA
+3.09
23.37
16
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+3.27
24.39
17
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+3.55
25.96
18
GRAVIER Richard
1974
FRA
+3.83
27.53
19
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+4.09
29.00
20
FAESSLER Raphael
1985
SUI
+4.66
32.20
21
KAITALA Jouni
1983
FIN
+4.92
33.66
22
JANYK Michael
1982
CAN
+5.24
35.46
23
MYHRE Lars
1984
NOR
+5.34
36.02
24
SEMPLE Ryan
1982
CAN
+5.65
37.77
25
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+5.89
39.12
26
HAYER Stanley
1973
CZE
+6.29
41.36
27
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+6.49
42.49
28
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+6.50
42.55
29
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+6.82
44.34
30
BJOERGE Lars-Mikkel
1986
NOR
+8.30
52.67
31
SAUVAGE Nicolas
1978
FRA
+9.48
59.30
32
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
+12.38
75.61
Did not finish 2nd run
NOESIG Christoph
1985
AUT
POLIG Alexander
1980
ITA
VRABLIK Martin
1982
CZE
OKADA Rishu
1978
JPN
HARDY Greg
1983
USA
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
AULANKO Juuso
1979
FIN
EGGER Pierre
1978
AUT
BAXTER Noel
1981
GBR
BRAUER Jonathon
1981
AUS
CASANOVA Marco
1976
SUI
KUNC Mitja
1971
SLO
NILSEN Andreas
1980
NOR
IMBODEN Urs
1975
SUI
BAXTER Alain
1973
GBR
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
HANSSON Martin
1975
SWE
KOSIR Jure
1972
SLO
LEINO Jukka
1978
FIN
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
JAZBEC Janez
1984
SLO
RAJALA Jukka
1982
FIN
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
KUENG Patrick
1984
SUI
VOGEL Markus
1984
SUI
POGACNIK Matej
1981
SLO
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
HAPPACHER Alex
1979
ITA
STRUGER Peter
1982
AUT
BRENNER Hannes
1984
AUT
AMPFERER Andreas
1982
AUT
LIANES Torstein
1986
NOR
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
MALUS Miha
1978
SLO
LAINE Rasmus
1983
FIN
KOLL Alexander
1982
AUT
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
NORDH Fredrik
1984
SWE
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
LEUZINGER James
1982
GBR
LONGHI Omar
1980
ITA
FUERSTAUER Niki
1980
LIB
HOERL Wolfgang
1983
AUT
STANEK Jendrek
1981
GER
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
BIGGS Patrick
1982
CAN
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
OMMINGER Andreas
1983
AUT
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
BANK Ondrej
1980
CZE
LORENZIN Marcel
1982
AUT
PAQUIN Pierre
1979
FRA
DREIER Christoph
1981
AUT
MORETTI Luca
1980
ITA
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
LLORACH Gaetan
1974
FRA
KOGLER Stefan
1981
GER
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
FAVIERES Yannick
1978
FRA
MARSHALL Jesse
1980
USA
YUASA Naoki
1983
JPN
LIGETY Ted
1984
USA
LARSSON Markus
1979
SWE
BROLENIUS Johan
1977
SWE
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
REITER Hannes
1981
AUT
ENGL Kurt
1979
AUT
GANAHL Markus
1975
LIE
Disqualified 1st run