official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
EISATH Florian
1984
ITA
2:28.84
6.00
2
GUFLER Michael
1979
ITA
+0.06
6.35
3
FANARA Thomas
1981
FRA
+0.50
8.92
4
REITER Hannes
1981
AUT
+0.97
11.67
5
BECHTER Patrick
1982
AUT
+1.01
11.90
6
RAJALA Jukka
1982
FIN
+1.05
12.14
7
LIGETY Ted
1984
USA
+1.18
12.90
8
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+1.19
12.96
9
MOELGG Manfred
1982
ITA
+1.25
13.31
10
JANKA Carlo
1986
SUI
+1.35
13.89
11
RECH Freddy
1980
FRA
+1.79
16.46
12
ROBERTO Alessandro
1977
ITA
+1.83
16.70
13
HELL Wolfgang
1980
ITA
+1.89
17.05
14
BRENNER Hannes
1984
AUT
+1.98
17.57
15
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+2.09
18.22
16
PLONER Alexander
1978
ITA
+2.18
18.74
17
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+2.19
18.80
18
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+2.21
18.92
19
GORZA Ales
1980
SLO
+2.23
19.03
20
RAINER Niklas
1983
SWE
+2.36
19.79
21
FREY Thomas
1984
FRA
+2.40
20.03
22
SEMPLE Ryan
1982
CAN
+2.42
20.15
23
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+2.50
20.61
24
BYGGMARK Jens
1985
SWE
+2.57
21.02
25
BONNET Maxime
1983
FRA
+3.01
23.59
26
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+3.04
23.77
27
LONGHI Omar
1980
ITA
+3.05
23.83
28
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
+3.30
25.29
29
STRUGER Peter
1982
AUT
+3.43
26.05
30
PAQUIN Paul
1986
FRA
+4.50
32.30
31
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+4.61
32.95
32
DEANE Luke
1982
AUS
+4.65
33.18
33
NILSEN Andreas
1980
NOR
+5.11
35.87
34
VILETTA Sandro
1986
SUI
+5.15
36.10
35
ORTLER Alexander
1985
ITA
+5.16
36.16
36
SCHEIBER Florian
1987
AUT
+5.31
37.04
37
THALER Patrick
1978
ITA
+5.33
37.15
38
WANNINGER Christian
1981
GER
+5.35
37.27
39
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+5.60
38.73
40
JANYK Michael
1982
CAN
+5.92
40.60
41
PITTSCHIELER Kurt
1984
ITA
+5.95
40.78
42
FLASCHBERGER Christian
1983
AUT
+6.03
41.25
43
JAZBEC Janez
1984
SLO
+6.19
42.18
44
GUAY Stefan
1986
CAN
+6.25
42.53
45
MARSAGLIA Matteo
1985
ITA
+6.26
42.59
46
NOESIG Christoph
1985
AUT
+6.47
43.82
47
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+6.69
45.10
47
BANK Ondrej
1980
CZE
+6.69
45.10
49
MYHRER Andre
1983
SWE
+6.73
45.34
49
BOLNER Nicholas
1982
ITA
+6.73
45.34
51
HAPPACHER Alex
1979
ITA
+7.52
49.96
Did not qualify for 2nd run
KANG Chang-Heuk
1986
KOR
NOBLE Andrew
1984
GBR
WAGNER Hannes
1986
GER
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
FISCHER Daniel
1985
GER
STUTZ Paul
1983
CAN
TIEZZA Luca
1981
ITA
PELLINEN Jouni
1983
FIN
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
GAFNER Beat
1986
SUI
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
KUENG Patrick
1984
SUI
LAINE Rasmus
1983
FIN
FASSER Curdin
1983
SUI
KREUZER Ralf
1983
SUI
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
LANNING Thomas (tj)
1984
USA
BJOERGE Mikkel
1986
NOR
STRODL Peter
1982
GER
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
ZAHND Michael
1981
SUI
KANG Min Heuk
1981
KOR
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
Disqualified 1st run
Did not start 1st run