official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
NAEAES Nicklas
1973
SWE
1:18.74
13.98
2
ERIKSSON Mattias
1973
SWE
+1.17
22.60
3
LEINO Jukka
1978
FIN
+1.90
27.98
4
OLSSON Pierre
1979
SWE
+3.10
36.81
5
ANDERSSON Mattias
1975
SWE
+3.87
42.49
6
ERIKSSON Magnus
1980
SWE
+3.89
42.63
7
LEWEN Lars
1975
SWE
+4.33
45.87
8
ALMGREN Martin
1976
SWE
+4.42
46.54
9
ABERSTEN Paer
1974
SWE
+4.48
46.98
10
OLSSON Christian
1979
SWE
+5.41
53.83
11
MARKKANEN Janne
1979
FIN
+5.43
53.98
12
PIRSKANEN Tero
1979
FIN
+5.44
54.05
13
VIRRANNIEMI Mikko
1980
FIN
+5.65
55.60
14
JOHANSSON Andreas
1980
SWE
+5.68
55.82
15
ANDERSSON Kalle
1978
SWE
+5.72
56.11
16
NILSEN Andreas
1980
NOR
+5.99
58.10
17
ANDERSSON David J.
1979
SWE
+6.26
60.09
18
RAUTIO Antti
1981
FIN
+6.36
60.83
19
OEH Michael
1978
SWE
+6.56
62.30
20
JOKINEN Anssi
1978
FIN
+6.73
63.55
21
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
+7.42
68.64
22
TUOMALA Jaakko
1980
FIN
+7.48
69.08
23
FAHLEN Andreas
1981
SWE
+8.29
75.04
24
NAESSEN Thomas
1980
SWE
+8.40
75.85
25
HAAKANSTA Andreas
1980
SWE
+8.74
78.36
26
MARKKANEN Jukka
1983
FIN
+8.76
78.51
27
OLSSON Hans
1984
SWE
+8.78
78.65
28
KAGSTROEM Mikael
1982
SWE
+8.97
80.05
29
ERICSON Pontus
1982
SWE
+9.13
81.23
30
WESTLING Mathias
1976
SWE
+9.28
82.34
31
BOTHELIUS Dennis
1980
SWE
+9.38
83.07
32
MYHRER Andre
1983
SWE
+9.99
87.57
33
OLLAS Joergen
1984
SWE
+10.55
91.69
34
DEHNISCH Simon
1981
SWE
+10.65
92.43
35
BROLENIUS Erik
1984
SWE
+11.73
100.38
36
FELLMAN Tobias
1982
SWE
+11.88
101.49
37
RIKNER Alexander
1983
SWE
+11.92
101.78
38
LENNERT Akannguaq
1982
DEN
+12.06
102.81
39
PETTERSSON Max
1983
SWE
+12.36
105.02
40
KALLIN David
1982
SWE
+12.39
105.24
41
WICKBERS Haakan
1981
SWE
+12.80
108.26
42
STOEVLEBAEK Krister
1978
DEN
+13.07
110.25
43
BOUTRUP Frederik Peter
1982
DEN
+14.10
117.84
44
LENNERT Jes
1980
DEN
+14.87
123.51
45
LENNERT Lars
1981
DEN
+19.89
160.49
Did not finish 2nd run
BACKSTROEM Andreas
1983
SWE
BYLUND Peter
1979
SWE
CARLSSON Tobias
1979
SWE
DAVIDSSON Christer
1981
SWE
EDH Daniel
1983
SWE
EDH Jonas
1981
SWE
FEINESTAM Fredrik
1980
SWE
HELGESSON Gustaf
1979
SWE
KANGAS Mattias
1976
SWE
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
KINGSTAD Fredrik
1983
SWE
LARSSON Patrik
1983
SWE
LINDGREN Jonas
1976
SWE
LINDNER Gustav
1978
SWE
RIKNER Johan
1978
SWE
ROENNMARK Per
1979
SWE
SUNDQVIST Anders
1980
SWE
WILLBORG Erik
1984
SWE
Did not finish 1st run
AAHLQVIST Jonas
1979
SWE
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
ANDERSSON Martin Il
1982
SWE
ANDERSSON Tony
1982
SWE
ASPLUND Mattias
1975
SWE
AULANKO Juuso
1979
FIN
AUTERE Tuomas
1981
FIN
BAGGSTROEM-PALM Andreas
1983
SWE
BENGTSSON Joar
1980
SWE
BJOERK Andre
1982
SWE
CUIBE Carl Axel
1980
SWE
CUIBE Erik
1982
SWE
EDIN Robin
1983
SWE
ELIASSON Tommy
1980
SWE
ERIKSSON Mattias Il
1977
SWE
FAGERHUS Kristian
1979
NOR
FLOGNFELDT Andreas
1980
SWE
FORSBERG Tony
1981
SWE
GENBERG Paul
1980
SUI
HAARALA Janne
1982
FIN
HAMMARBERG Bo
1971
SWE
HARDENBERG Arne
1973
DEN
HELLMAN Tobias
1973
SWE
HELLUM Morgan
1980
DEN
JANSSON Fredrik
1983
SWE
KUOSMANEN Aleksi
1977
FIN
LIND Jonas
1979
SWE
LINDH Fredrik
1975
SWE
LUNDBERG Staffan
1972
SWE
MOELLER Nicklas
1980
SWE
MOERCK Stefan
1980
SWE
MURANDER Claes
1981
SWE
NILSSON Erik
1983
SWE
OLLIKKA Toni
1978
FIN
PETTERSSON Jonas
1983
SWE
RAADMAN Jonatan
1982
SWE
RAINER Niklas
1983
SWE
RINTZA Anders
1977
DEN
VIIRRET Tommi
1978
FIN
WALKER Sebastian
1982
GBR