official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
LIND Peter
1972
SWE
1:29.08
15.74
2
OJA Magnus
1971
SWE
+1.07
22.47
3
ISAXON Emanuel
1972
SWE
+1.14
22.91
4
KLINTBERG Per
1973
SWE
+1.18
23.16
5
ERIKSSON Mattias Il
1977
SWE
+2.05
28.63
6
LUNDSTROEM Henrik
1974
SWE
+2.31
30.26
7
LAITINEN Jussi
1976
FIN
+2.45
31.14
8
KUOSMANEN Aleksi
1977
FIN
+2.57
31.90
9
WESTLING Mathias
1976
SWE
+2.73
32.90
10
LENNE Jonas
1974
SWE
+3.06
34.98
11
LINDGREN Jonas
1976
SWE
+3.10
35.23
12
MICKELSSON Fredrik
1976
SWE
+3.28
36.36
13
JOHANSSON Fredrik
1976
SWE
+3.63
38.56
14
EKSTROEM Johan
1975
SWE
+4.15
41.83
15
OEH Michael
1978
SWE
+4.43
43.59
16
ASPLUND Mattias
1975
SWE
+5.00
47.17
17
KEJONEN Fredrik
1977
SWE
+5.03
47.36
18
SIMONSEN Stian
1975
NOR
+5.55
50.63
19
OLSSON Christian
1979
SWE
+5.67
51.38
20
ERIKSSON-EK Thomas
1978
SWE
+6.02
53.58
21
SIMONSEN Thomas
1977
NOR
+6.06
53.84
22
ANDERSSON Martin I
1978
SWE
+6.12
54.21
23
ENGSTROEM Andreas
1979
SWE
+6.20
54.72
24
LINDSTROEM Morgan
1979
SWE
+6.36
55.72
25
KNIGHT Splinter
1980
USA
+7.16
60.75
26
GRANGERT Gustav
1977
SWE
+7.21
61.07
27
MARKKANEN Janne
1979
FIN
+7.36
62.01
28
NOEJD Mikael
1979
SWE
+8.12
66.79
29
VAINIO Juhani
1980
FIN
+8.95
72.00
30
AUTERE Tuomas
1981
FIN
+9.29
74.14
31
EPPELAND Sven Nico
1978
NOR
+9.40
74.83
32
GUSTAFSSON Daniel I
1977
SWE
+9.52
75.59
33
TUOMALA Jaakko
1980
FIN
+10.48
81.62
34
AABERG Daniel
1984
SWE
+10.67
82.82
35
RUOTSALAINEN Petri
1980
FIN
+11.57
88.47
36
NYRE Asmund
1979
NOR
+12.61
95.01
37
FJELLSTROEM Joakim
1979
SWE
+12.74
95.83
38
HALLIN Daniel
1981
SWE
+13.72
101.99
39
BERGBOM Karl
1978
SWE
+14.05
104.07
40
KEJONEN Erik
1981
SWE
+14.08
104.25
41
PUUSAARI Kimmo
1980
FIN
+14.38
106.14
42
SALMELA Janne
1981
FIN
+14.97
109.85
43
HYVOENEN Ari
1981
FIN
+16.63
120.28
44
FROENUM Oeyvind
1979
NOR
+17.55
126.07
45
RUNDQUIST Joergen
1979
SWE
+18.02
129.02
46
WIKSTROEM Henrik
1980
FIN
+18.34
131.03
47
KOKKO Matias
1980
FIN
+19.08
135.69
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
POULSEN Jakob
1978
DEN
ENGELL Andreas
1977
NOR
ROENNMARK Erik
1981
SWE
SAERKKIMUKKA Torbjoern
1970
SWE
SANDELIN Henrik
1981
FIN
FJELLSTROEM Jonas
1978
SWE
SANDQVIST Jonas
1977
SWE
BJOERKLUND Mathias
1976
SWE
SKUTVIK Peter
1980
NOR
STOEVLEBAEK Krister
1978
DEN
SYDBERG Stefan
1979
SWE
ANTAS Alexander
1981
FIN
VIRRANNIEMI Mikko
1980
FIN
ANDERSSON Mattias
1975
SWE
ANDERSSON David J.
1979
SWE
HANSEN Eske Stig
1978
DEN
KJOELMOEN Krister
1978
NOR
KANGAS Jens
1979
SWE
JOKINEN Anssi
1978
FIN
JOHANSSON Fredrik
1979
SWE
JOHANSEN Kim Gudleiv
1978
NOR
LARSEN Terje Nordgaard
1980
NOR
LIIKKA Juha-Pekka
1979
FIN
HOLMSTROEM Anders
1979
SWE
HOFSTAD Marcus
1980
NOR
HEIKKALA Petri
1974
FIN
HANSSON Tobias
1978
SWE
PEMBERTON Per
1976
SWE
HALLIN Herman
1978
SWE
NAESLUND Joergen
1977
SWE
NORDVALL Niklas
1978
SWE
GUNNARSSON Andreas
1977
SWE
FRISAETER Johan
1978
SWE
FLAGE Thorbjoern
1978
NOR
KARHUMAEKI Tuomas
1981
FIN
PARTANEN Matias
1974
FIN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run