official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
1:47.16
0.00
2
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
+0.56
3.19
3
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+0.60
3.42
4
MYHRER Andre
1983
SWE
+0.65
3.70
5
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+0.73
4.16
6
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+1.15
6.55
7
THALER Patrick
1978
ITA
+1.32
7.51
8
GROSS Stefano
1986
ITA
+1.33
7.57
9
PRANGER Manfred
1978
AUT
+1.54
8.77
10
LIGETY Ted
1984
USA
+1.62
9.22
11
YUASA Naoki
1983
JPN
+1.69
9.62
12
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
+1.70
9.68
13
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+1.79
10.19
14
DOPFER Fritz
1987
GER
+1.88
10.70
15
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+2.01
11.44
16
TREJBAL Filip
1985
CZE
+2.06
11.73
17
COCHRAN Jimmy
1981
USA
+2.08
11.84
18
LARSSON Markus
1979
SWE
+2.14
12.18
19
HOERL Wolfgang
1983
AUT
+2.29
13.04
20
TISSOT Maxime
1986
FRA
+2.33
13.26
21
BAECK Axel
1987
SWE
+2.37
13.49
21
HARGIN Mattias
1985
SWE
+2.37
13.49
23
RAICH Benjamin
1978
AUT
+2.49
14.17
24
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
+2.52
14.34
25
HERBST Reinfried
1978
AUT
+2.54
14.46
26
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+2.55
14.52
27
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+2.60
14.80
28
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+3.11
17.70
29
DREIER Christoph
1981
AUT
+3.13
17.82
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
RZEPECKI Filip
1992
POL
LUITZ Stefan
1992
GER
MAYTAKOV Sergei
1990
RUS
KUERNER Miha
1987
SLO
VRABLIK Martin
1982
CZE
ZAMPA Adam
1990
SVK
THOULE Nicolas
1990
FRA
FANARA Thomas
1981
FRA
SASAKI Akira
1981
JPN
JUNG Dong-Hyun
1988
KOR
DIGRUBER Marc
1988
AUT
BECHTER Patrick
1982
AUT
MERMILLOD BLONDIN Thomas
1984
FRA
SCHMID Philipp
1986
GER
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
MYHRE Lars Elton
1984
NOR
GREGORAK Will
1990
USA
KHOROSHILOV Alexander
1984
RUS
STUTZ Paul
1983
CAN
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
WHITE Trevor
1984
CAN
SPENCE Brad
1984
CAN
COUSINEAU Julien
1981
CAN
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
KASPER Nolan
1989
USA
Did not finish 1st run
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
KYUNG Sung-Hyun
1990
KOR
SANDELL Marcus
1987
FIN
ALAERTS Kai
1989
BEL
ISHII Tomoya
1989
JPN
GEORGIEV Georgi
1987
BUL
PIETILAE HOLMNER Johan
1991
SWE
RYDING David
1986
GBR
OHKOSHI Ryunosuke
1988
JPN
MUFFAT JEANDET Victor
1989
FRA
SKUBE Matic
1988
SLO
NANI Roberto
1988
ITA
KRYZL Krystof
1986
CZE
BERTHOD Marc
1983
SUI
BRANDENBURG Will
1987
USA
MILLER Bode
1977
USA
BANK Ondrej
1980
CZE
VOGEL Markus
1984
SUI
BYGGMARK Jens
1985
SWE
MATT Mario
1979
AUT
Disqualified 1st run