official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
OUGHTRED Ryan
1975
CAN
2:28.29
7.94
2
PAVLOVCIC Uros
1972
SLO
+0.31
9.57
3
GROS Sacha
1974
USA
+1.29
14.73
4
FURUSETH Jon Emil
1971
NOR
+2.02
18.57
5
LEROY Andy
1975
USA
+2.73
22.30
6
POSCHARNIK Achim
1977
AUT
+2.74
22.35
7
BORTIS Michel
1970
SUI
+3.32
25.40
8
STELL Kevin
1977
USA
+3.55
26.61
9
WOLK Chad
1976
USA
+3.81
27.98
10
MATT Mario
1979
AUT
+4.15
29.77
11
MARTIN J andrew
1974
USA
+4.75
32.92
12
VONN Thomas
1975
USA
+5.04
34.45
13
EGGER Pierre
1978
AUT
+5.37
36.19
14
SCHNEIDER Rene`
1978
AUT
+5.50
36.87
15
BERGENDAHL Charlie
1977
SWE
+5.70
37.92
16
SCHANDENE Jerome
1977
FRA
+5.74
38.13
17
GOERGL Stephan
1978
AUT
+6.06
39.82
18
CRAIG Tyler
1976
CAN
+6.20
40.55
19
NOLTING Josh
1976
USA
+6.44
41.81
20
HILDEBRAND Kyle
1978
USA
+6.63
42.81
21
CULBERT Cameron
1977
CAN
+6.65
42.92
22
BAUER Robin
1976
CAN
+6.82
43.81
23
MINAHAN John
1978
USA
+7.98
49.91
24
GREEN Ross
1978
GBR
+8.11
50.60
25
GUAY Kristian
1979
CAN
+8.85
54.49
26
BARRE Cyril
1978
FRA
+8.93
54.91
27
ANDERSON David
1979
CAN
+9.27
56.70
28
O KELLY Kyle
1973
USA
+9.30
56.86
29
GRAY Parker K
1979
USA
+9.33
57.02
30
CONRAD Tyler
1978
USA
+9.60
58.44
31
FERRIGNO Drew
1978
USA
+10.25
61.85
31
KNITTLE Matthew
1978
USA
+10.25
61.85
33
HEBERT Jean-Philippe
1978
CAN
+11.12
66.43
34
GAUDREAULT Bernard
1977
CAN
+11.55
68.69
35
MC NEIL David
1978
CAN
+11.59
68.90
36
DRUMMOND Drew
1979
USA
+11.99
71.01
37
HOGAN Brad
1979
USA
+12.01
71.11
38
IPPOLITO Jeffrey
1976
USA
+12.10
71.59
39
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
+12.30
72.64
40
GAIGNARD Daniel
1978
CAN
+12.36
72.95
41
SCHIRF Michael
1979
USA
+13.23
77.53
42
DRUMMOND Dana
1979
USA
+15.89
91.52
Did not qualify for 2nd run
ANDERSON Sam
1976
USA
BERGLUND Teddy
1978
USA
BROWN Patrick
1978
CAN
BURAK Jonathan
1978
CAN
DELLA MAGGESA Gabriele
1980
ITA
ERDMAN Taylor
1980
USA
FRISON Matteo
1978
ITA
KNIGHT Splinter
1980
USA
MELCHIORI Mirko
1979
ITA
MILLER Bode
1977
USA
NASVESCHUK Chris
1978
USA
POLIZZI Massimiliano
1979
ITA
RISS David G f
1979
USA
ROTHROCK Tom
1978
USA
RUSSEL Anthony
1979
FRA
SMITH Justin M
1979
USA
TRANSUE Joshua
1980
USA
WOROBEL Jesse
1977
USA
Did not finish 2nd run
BARR Dave
1977
CAN
DOWNING Joe
1976
USA
DURAND Jeff
1976
CAN
HOLMES David
1979
CAN
HUME Jeff
1979
CAN
JOSLIN Scott
1978
USA
KENNISON Scott
1978
USA
LAVOIE Vincent
1977
CAN
LONCHAMP Sebastien
1976
FRA
LUZARDI Walter
1972
ARG
PAQUIN Martin
1978
CAN
READ Michael
1979
CAN
SEGUIN Jesse
1977
CAN
THIBAULT Gabriel
1976
CAN
WALL Bradley
1979
AUS
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BLAKE Oliver
1976
CAN
CAZZANIGA Paolo
1978
ITA
COUILLARD Steeve
1978
CAN
DYKSTERHOUSE Brandon
1975
USA
GRAY Gordon
1981
USA
HUBNER Bryce
1977
USA
IDESHEIM Jonathan
1979
FRA
LEBLANC Daniel N
1979
USA
LORD Andrew
1978
CAN
MACKIE Scott
1977
CAN
MCKINLAY Brent
1977
CAN
OVERGAARD Stefan
1978
CAN
PHILLIPS Christopher
1976
USA
PROVITERA Pierfrancesco
1979
ITA
SQUIRES Carey
1975
CAN
STONE Jeremiah
1976
USA
VILALTA Maurici
1976
AND
WATTS IV George
1979
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run