official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
VRABLIK Martin
1982
CZE
1:36,84
12.76
2
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+0.16
13.75
3
SPORN Andrej
1981
SLO
+0.76
17.47
4
KALWA Michal
1978
POL
+0.81
17.78
5
ULIANOV Dmitrij
1983
RUS
+0.84
17.96
6
NICKERSON Warner C
1981
USA
+1.09
19.51
7
NILSSON Anders
1980
SWE
+1.11
19.64
8
TAKEDA Ryu
1984
JPN
+1.18
20.07
9
BAGGSTROEM-PALM Andreas
1983
SWE
+1.69
23.23
10
KRYZL Jonas
1983
CZE
+1.72
23.42
11
CHRISTIANSON Charles
1984
USA
+1.80
23.91
12
ZUMBRUNN Thomas
1983
SUI
+1.85
24.22
13
BROWN Roger P
1981
USA
+2.10
25.77
14
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
+2.14
26.02
15
KONOVALOV Anton
1985
RUS
+2.21
26.45
16
POVINELLI Christopher
1984
ITA
+2.22
26.51
17
HENDRYCH Jiri
1983
CZE
+2.54
28.50
18
ROLFI Francesco
1985
ITA
+2.57
28.68
19
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
+2.62
28.99
20
SCHWEIGER Dominik
1982
AUT
+2.63
29.05
21
BUCHAR John
1983
SWE
+2.71
29.55
22
RAMUS Matic
1982
SLO
+3.04
31.60
23
PIERUZ Aronne
1983
ITA
+3.61
35.13
24
LAMB David W
1981
USA
+3.66
35.44
25
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
+4.13
38.35
26
VUKOVIC Zelimir
1983
SCG
+8.18
63.44
27
HEFTI Blaise
1981
SUI
+8.82
67.41
28
FINDLAY Everett
1983
CAN
+9.51
71.68
29
FISLER Thomas
1981
SUI
+11.16
81.90
30
ZIRKNITZER Hannes
1981
AUS
+11.23
82.34
31
KORNBERGER Siegfried
1982
AUT
+12.60
90.83
32
HUTER Patrick
1985
AUT
+13.01
93.37
33
MILICIC Masan
1985
SCG
+14.56
102.97
34
MOON Jung-In
1981
KOR
+14.86
104.83
35
SARE Hamit
1982
TUR
+15.10
106.32
36
MAROSI Attila
1982
HUN
+16.81
116.91
37
ZIEGLER Jens
1979
GER
+17.13
118.89
38
HWANG Yong Hae
1985
KOR
+18.63
128.19
39
BEATON Campbell
1986
GBR
+19.41
133.02
40
VINCZE Akos
1978
HUN
+19.50
133.58
41
KAYROUZ Kaisar
1980
LIB
+29.34
194.54
42
KHALIL Rachid
1981
LIB
+29.61
196.22
43
TEDIASHVILI Giorgi
1987
GEO
+33.44
219.95
44
XIN Jin
1984
CHN
+43.97
285.19
45
KARSLI Omer
1978
TUR
+48.77
314.93
46
KATIBOGLU Gokhan
1982
TUR
+56.89
365.24
Did not finish 2nd run
AUDERER Patrick
1983
AUS
BLAESI Aron
1984
SUI
RADAELLI Andrea
1983
ITA
DUNCAN David
1982
CAN
THORNHILL Benjamin
1983
CAN
ZAGORSKI Wojciech
1985
POL
HONDA Hiroki
1982
JPN
MAGDOLEN Richard
1983
SVK
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
KANG Min Heuk
1981
KOR
GRASIC Matija
1984
SLO
BRAJOVIC Grega
1981
SLO
ANDERSSON Magnus
1981
SWE
OLLAS Joergen
1984
SWE
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
WANG Jianwei
1981
CHN
NISANCI Harun
1978
TUR
SAACIOGLU Gurkan
1981
TUR
LIU Peihua
1982
CHN
CHKHEIDZE Nodar
1987
GEO
KOPADZE Vakhtang
1984
GEO
RYABCHENKO Vladimir
1986
KAZ
VAKHNENKO Igor
1981
UKR
MUTAVCHIEV Lubomir
1985
BUL
AUER Mirco
1977
SUI
VAN DOREN Peter
1985
BEL
KRAUJA Dainis
1985
LAT
SECK Leyti
1981
SEN
BARBAI Aron
1980
HUN
NOVAKOVIC Lazar
1985
SCG
ZYROMSKI Nicolas
1983
CAN
DJORDJEVIC Veljko
1984
SCG
KIM Min Sung
1985
KOR
KIM Woo-Sung
1986
KOR
SATS Konstantin
1982
RUS
SCHAFFERER Marco
1984
BIH
RYABCHENKO Victor
1982
KAZ
PENASA Massimo
1983
ITA
SKRIABIN Nikolay
1978
UKR
KOMAROV Sergeij
1983
RUS
SEINO Daisuke
1984
JPN
ANDERSON Peter D
1982
USA
GHEDINA Francesco
1982
ITA
KOPRIVA Jan
1980
CZE
HIMMELSBACH Raphael
1983
GER
PATTERSON Luke
1983
CAN
SHIBUYA Sho
1984
JPN
KAJI Yusuke
1983
JPN
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
JOHANSSON Christian
1981
SWE
MALUS Miha
1978
SLO
KANKAINEN Erik A
1982
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run