official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
1:41.06
0.00
2
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+0.76
4.29
3
RAICH Benjamin
1978
AUT
+1.35
7.61
4
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
+1.39
7.84
5
IMBODEN Urs
1975
SUI
+1.42
8.01
6
AAMODT Kjetil Andre
1971
NOR
+1.66
9.36
7
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.80
10.15
8
KOSIR Jure
1972
SLO
+2.28
12.86
9
FURUSETH Ole Christian
1967
NOR
+3.33
18.78
10
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
+3.59
20.25
11
KNIGHT Chip
1975
USA
+3.80
21.43
12
STIANSEN Tom
1970
NOR
+4.13
23.29
13
SCHLOPY Erik
1972
USA
+4.15
23.41
14
VON GRUENIGEN Michael
1969
SUI
+4.29
24.20
15
HAYER Stanley
1973
CZE
+5.06
28.54
16
GRANDI Thomas
1972
CAN
+5.17
29.16
17
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+5.76
32.49
18
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+7.37
41.57
19
RAJCAN Michal
1980
SVK
+7.60
42.87
20
BAXTER Noel
1981
GBR
+8.58
48.39
21
BJORNSSON Kristinn
1972
ISL
+8.75
49.35
22
TRAYNER Gareth
1980
GBR
+9.85
55.56
23
PUMPALOV Angel
1978
BUL
+10.87
61.31
24
MILLER Bode
1977
USA
+11.73
66.16
25
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
+13.67
77.10
26
DJORDJEVIC Marko
1978
JUG
+14.93
84.21
27
HEATH Alexander
1978
RSA
+15.87
89.51
28
HARALDSSON Johann F.
1979
ISL
+16.11
90.86
29
BISIC Tahir
1981
BIH
+16.66
93.97
30
KANG Min Heuk
1981
KOR
+17.42
98.25
31
BYON Jong Moon
1976
KOR
+20.52
115.74
32
ALAFTARGIL Atakan
1976
TUR
+29.30
165.26
33
VINCZE Peter
1975
HUN
+34.51
194.64
Did not finish 2nd run
URUMBAEV Kamil
1976
UZB
CHRISTODOULOU Theodoros
1977
CYP
SKRIABIN Nikolay
1978
UKR
DICKSON Michael
1975
AUS
ANTOR Alex
1979
AND
FUERSTAUER Niki
1980
LIB
BANK Ondrej
1980
CZE
ROTHROCK Tom
1978
USA
GANAHL Markus
1975
LIE
MLEKUZ Rene
1975
SLO
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
KUNC Mitja
1971
SLO
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ISAKOV Elbrus
1983
AZE
HARUTYUNYAN Arsen
1968
ARM
KALHOR Bagher
1979
IRI
MAKHARASHVILI Robert
1981
GEO
THOMS Laurence
1980
FIJ
PANOVSKI Dejan
1980
MKD
ANISIMOV Danil
1978
KAZ
LEE Ki Hyun
1978
KOR
TEAT Jesse
1979
NZL
MAGNUSSON Kristinn
1981
ISL
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
HAYWOOD Todd
1977
NZL
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
HOLICKY Jan
1974
CZE
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
SASAKI Akira
1981
JPN
PERATHONER Alan
1976
ITA
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
EBERLE Markus
1969
GER
PRANGER Manfred
1978
AUT
PALANDER Kalle
1977
FIN
ROCCA Giorgio
1975
ITA
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run