official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
1:33.33
32.35
2
WI RUTENE Simon
1966
NZL
+0.87
37.66
3
STELL Kevin
1977
USA
+1.12
39.19
4
LANGMUIR Sean
1967
GBR
+1.14
39.31
5
ABE Kiminori
1976
JPN
+1.52
41.63
6
HADLEY Rich
1975
USA
+1.71
42.79
7
UEKI Shigeyuki
1973
JPN
+1.91
44.02
8
ROSE Angus
1973
NZL
+2.42
47.13
9
FUJII Moriyuki
1975
JPN
+3.32
52.63
10
IKEDA Akira
1978
JPN
+4.89
62.22
11
PRADO Mike
1979
USA
+5.49
65.88
12
KUDO Satoshi
1978
JPN
+6.60
72.66
13
LEE Ki Hyun
1978
KOR
+7.00
75.10
14
MORIKAWA Kouichi
1976
JPN
+7.28
76.81
15
IKEDA Masaya
1975
JPN
+7.55
78.46
16
HAYWOOD Todd
1977
NZL
+8.07
81.64
17
GARDINER Nigel
1977
NZL
+9.24
88.78
18
WILLIAMS Gareth
1969
GBR
+9.58
90.86
19
CLARKE David
1980
AUS
+9.60
90.98
20
KO Jae Choul
1977
KOR
+9.90
92.81
21
CHOI Moon Sung
1977
KOR
+9.94
93.06
22
WILLARD Dax
1978
USA
+10.13
94.22
23
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
+10.23
94.83
24
ADAMS Ryan
1980
USA
+10.90
98.92
25
MITANI Shotaro
1976
JPN
+10.91
98.98
26
MEDARY Henry
1978
NZL
+11.13
100.32
27
SULLIVAN Marco
1980
USA
+11.29
101.30
28
MIELKE Gunnar
1977
USA
+11.52
102.71
29
FARRELL Peter
1979
AUS
+11.86
104.78
30
KIM Min
1979
KOR
+12.78
110.40
31
TAMURA Takeshi
1978
JPN
+12.96
111.50
32
HAWES Gregg
1979
GBR
+13.57
115.23
33
YAMADA Shironari
1976
JPN
+13.67
115.84
34
COOPER Patrick
1968
NZL
+15.50
127.01
35
ECCLES Erik Brian
1977
USA
+16.84
135.20
36
MCCONATHY Chad
1980
USA
+17.99
142.22
37
FLEMING Neil
1977
GBR
+18.75
146.86
38
RICHARDS Daniel
1979
NZL
+20.42
157.06
39
BARNETT Michael
1977
USA
+20.61
158.22
40
HUNTER Mark
1978
NZL
+21.99
166.65
41
OTTE Douglas A
1978
USA
+22.72
171.11
42
ROSS Michael
1980
NZL
+23.82
177.83
43
SIMPSON David
1978
NZL
+24.87
184.24
44
POTTER Andrew
1979
NZL
+27.14
198.10
45
SIMPSON Stephen
1980
NZL
+30.46
218.38
46
NATION Scott
1980
NZL
+31.96
227.54
47
MAZEY Ben
1980
NZL
+33.85
239.08
48
GUTHRIE Simon
1979
NZL
+34.19
241.16
49
MOLLOY Andrew
1980
NZL
+35.86
251.36
50
DOAK Julian
1979
NZL
+38.39
266.81
51
TELFER David
1979
NZL
+59.78
397.45
Did not finish 2nd run
ARNOTT Toby
1979
NZL
BARTON Giles
1976
GBR
GOLDMAN Willie
1975
CAN
HORNER Thomas
1979
NZL
HORROCKS Rupert
1979
NZL
HUSTON Ben
1977
NZL
JURIE Dakin
1977
NZL
KIM Joon Ho
1978
KOR
LLOYD Richard
1963
NZL
LOCHER Ryan
1978
USA
ONOZUKA Manabu
1975
JPN
STEWART Tyler
1978
USA
TORRES Jason
1978
USA
WALLACE George
1979
NZL
WEISSENBACHER Josef
1977
AUT
WRIGHT Gordon
1977
GBR
YAMAURA Satoru
1974
JPN
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ALEKSICH Kevin
1966
NZL
BEECH Michael
1976
NZL
BURKE Connell
1973
NZL
BURTSCHER Christian
1974
NZL
CROSS Ira
1978
USA
FALCH Fabian
1979
AUT
HUTTER Christian
1975
AUT
INGRAHAM Tim
1980
USA
JOHNSTON Mark
1978
NZL
JUNG Eui Seung
1976
KOR
KAKUSE Makoto
1978
JPN
KORTMAN Patrick
1979
FIN
LYVER Jamie
1978
NZL
MAZEY Scott
1978
NZL
MIRANDA Doug
1978
USA
MIZUTA Naoki
1975
JPN
NEWMAN Scott
1974
NZL
RICE Jonathon
1974
NZL
RYGG Eric
1980
USA
SANFORD Peter
1978
NZL
SCHERER Matt
1977
USA
THOMSON Aaron
1979
NZL
THOMSON Layton
1978
NZL
TWIGGS Thomas
1976
USA
UCHIBORI Tsubasa
1979
JPN
ULLRICH Jonathan
1977
NZL
WESTMACOTT Guy
1977
GBR
WOODLAND Scott
1977
USA
YAMADA Takeru
1979
JPN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run