official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SVINDAL Aksel Lund
1982
NOR
2:19.64
0.00
2
ALBRECHT Daniel
1983
SUI
+0.48
3.02
3
CUCHE Didier
1974
SUI
+0.92
5.80
4
LIGETY Ted
1984
USA
+0.99
6.24
5
SCHIEPPATI Alberto
1981
ITA
+1.08
6.81
6
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+1.36
8.57
7
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+1.45
9.14
7
PALANDER Kalle
1977
FIN
+1.45
9.14
9
VALENCIC Mitja
1978
SLO
+1.47
9.26
10
BUECHEL Marco
1971
LIE
+1.62
10.21
11
BERTHOD Marc
1983
SUI
+1.72
10.84
12
KUCERA John
1984
CAN
+1.77
11.15
13
DEFAGO Didier
1977
SUI
+1.80
11.34
14
RAINER Niklas
1983
SWE
+1.87
11.78
15
MILLER Bode
1977
USA
+2.01
12.67
16
FANARA Thomas
1981
FRA
+2.09
13.17
17
BANK Ondrej
1980
CZE
+2.36
14.87
18
JITLOFF Tim
1985
USA
+2.59
16.32
19
MOELGG Manfred
1982
ITA
+2.68
16.89
20
MYHRER Andre
1983
SWE
+2.71
17.08
21
MAIER Hermann
1972
AUT
+2.80
17.65
22
CHENAL Joel
1973
FRA
+2.93
18.46
23
FILL Peter
1982
ITA
+3.04
19.16
24
RAJALA Jukka
1982
FIN
+3.11
19.60
25
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+3.26
20.54
26
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+3.48
21.93
27
GRANDI Thomas
1972
CAN
+3.69
23.25
28
SASAKI Akira
1981
JPN
+3.77
23.76
29
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
+5.11
32.20
30
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+6.35
40.02
31
HOROSHILOV Alexandr
1984
RUS
+6.70
42.22
32
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
+6.78
42.73
33
TERRA Ferran
1987
ESP
+6.92
43.61
34
KONOVALOV Anton
1985
RUS
+6.94
43.74
35
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
+7.05
44.43
36
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
+7.20
45.37
37
COCHRAN Jimmy
1981
USA
+7.24
45.63
38
KANTOLA Petteri
1986
FIN
+7.35
46.32
39
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
+7.82
49.28
40
BABUSIAK Jaroslav
1984
SVK
+7.90
49.79
41
MARINELLI Danko
1987
CRO
+8.83
55.65
42
KANG Min Heuk
1981
KOR
+9.09
57.28
43
CAPDEVILA Guillem
1985
ESP
+9.19
57.91
44
STEVENS Hugh
1986
AUS
+12.16
76.63
45
GRITSCH Sascha
1984
MDA
+13.03
82.11
Did not qualify for final race
26
GUDMUNDSSON Gisli Rafn
1986
ISL
27
LONGHI Johnatan
1988
BRA
28
ABRAMASHVILI Iason
1988
GEO
29
NAN Ioan-Gabriel
1980
ROU
30
VUKOVIC Zelimir
1983
SRB
31
TODOROV Dean
1983
BUL
32
GANGE Scott
1980
NZL
33
VITANOV Aleksandar
1985
MKD
34
ALAERTS Kai
1989
BEL
35
FOLEY Thomas
1979
IRL
36
BARBU BOGDAN Nicolae
1980
ROU
37
LANSMANIS Einars
1988
LAT
38
MAROSI Attila
1982
HUN
39
KYUNG Sung-Hyun
1990
KOR
40
RUMIANCEV Vitalij
1985
LTU
41
DAUGULIS Kaspars
1989
LAT
42
MITREVSKI Metodija
1987
MKD
43
RUSYNYAK Myhaylo
1987
UKR
44
RISTEVSKI Antonio
1989
MKD
45
SARE Hamit
1982
TUR
46
OPRJA Deyvid
1982
EST
47
KOSIC Bojan
1990
MNE
48
CARDELLI Marino
1987
SMR
49
DEHARI Dardan
1990
MKD
50
TRELEVSKI Alexander
1982
KGZ
51
GUANGXU Li
1985
CHN
52
JAEGERSEN Alex
1991
DEN
53
O CONNOR Shane
1973
IRL
54
BYRNE Peter
1983
IRL
55
TRELEVSKI Dmitry
1983
KGZ
56
BORISOV Ivan
1979
KGZ
57
BIVER Bob
1985
LUX
58
SIMSEK Emre
1987
TUR
59
LI Lei
1987
CHN
60
GIORDANI Gian Luca
1989
SMR
61
NERSISYAN Arsen
1987
ARM
62
SARKAKHYAN Abraham
1986
ARM
63
GRIGARAS Andrius
1972
LTU
64
ENDRIUKAITIS Tomas
1972
LTU
65
POGHOSYAN Arsen
1988
ARM
66
NKRUMAH-ACHEAMPONG Kwame
1974
GHA
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
SAMSAL Dalibor
1985
CRO
LUBELLAN Peter
1982
SVK
VIDOSA Roger
1984
AND
GRIFFIN Benjamin
1986
NZL
CHAADAYEV Alexey
1986
RUS
FRANZEN Demian
1984
AUS
ROUX Christophe
1983
MDA
GAYME Maui
1983
CHI
IMBODEN Urs
1975
MDA
TREJBAL Filip
1985
CZE
ALBRECHT Kilian
1973
BUL
KRYZL Krystof
1986
CZE
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
BAXTER Noel
1981
GBR
SOLBAKKEN Bjarne
1977
NOR
ANDERSSON Oscar
1982
SWE
BYGGMARK Jens
1985
SWE
SANDELL Marcus
1987
FIN
NEUREUTHER Felix
1984
GER
MISSILLIER Steve
1984
FRA
GORZA Ales
1980
SLO
REICHELT Hannes
1980
AUT
BLARDONE Massimiliano
1979
ITA
RAICH Benjamin
1978
AUT
Disqualified 1st run
Did not finish 2nd run in qualification race
Did not finish 1st run in qualification race
BRODERSEN Mathias
1990
DEN
MOESGAARD Frederik
1991
DEN
PAPAMICHALOPOULOS Christopher
1988
CYP
VALENTIN Mathias
1989
DEN
TEDIASHVILI Vakhtang
1989
GEO
VAKHNENKO Igor
1981
UKR
KIKNADZE Nugzar
1990
GEO
ARAMAN Philippe
1987
LIB
SZABO Bence
1986
HUN
SALAMEH Georges
1976
LIB
ACS Tamas
1984
HUN
SPECK Stefano
1988
LUX
RODE Roberts
1987
LAT
VAN BUYNDER Frederik
1988
BEL
MOLLIN Bart
1981
BEL
MILICIC Masan
1985
SRB
DE LA CUESTA Paul
1988
ESP
YUASA Naoki
1983
JPN
GREIG Andrew
1985
NZL
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
Disqualified 1st run in qualification race
Did not start 1st run in qualification race