official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
1:40.92
6.00
2
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+0.63
9.56
3
ROTHROCK Tom
1978
USA
+0.66
9.73
4
HANSSON Martin
1975
SWE
+1.12
12.33
5
MARINAC Martin
1979
AUT
+1.57
14.87
6
SEER Florian
1976
AUT
+1.60
15.04
7
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.64
15.26
8
LLORACH Gaetan
1974
FRA
+1.89
16.67
9
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.95
17.01
10
SCHLOPY Erik
1972
USA
+2.10
17.86
11
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+2.26
18.76
12
HAYER Stanley
1973
CZE
+2.38
19.44
13
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
+2.74
21.48
14
HOGAN Brad
1979
USA
+3.20
24.07
15
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+3.28
24.53
16
MARSHALL Jesse
1980
USA
+3.33
24.81
17
KAITALA Jouni
1983
FIN
+3.63
26.50
18
BERGLUND Teddy
1978
USA
+3.78
27.35
19
PUCKETT P Casey
1972
USA
+3.86
27.80
20
HARDY Greg
1983
USA
+4.32
30.40
21
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+4.63
32.15
22
JANYK Michael
1982
CAN
+4.95
33.96
23
ZORICIC Nick
1983
CAN
+6.56
43.05
24
TICHY Martin
1973
CAN
+8.43
53.61
25
CHODOUNSKY David
1984
USA
+9.78
61.24
26
SCHUETZE Jed
1979
USA
+9.97
62.31
27
SCOTT Eric D
1980
USA
+10.04
62.71
28
RIXON JR Carl H
1982
USA
+10.51
65.36
29
PETRY Pete
1980
USA
+11.41
70.44
30
WEIBRECHT Andrew
1986
USA
+11.49
70.90
31
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+11.62
71.63
32
DAVIS Kyle
1984
USA
+12.25
75.19
33
PUMPALOV Angel
1978
BUL
+12.35
75.75
34
EVERETT Andrew
1984
USA
+12.73
77.90
35
IRVING Graham
1983
USA
+12.74
77.96
36
BECK Sam
1984
USA
+13.64
83.04
37
JENICK Cody
1984
USA
+13.98
84.96
38
CHRISTIANSON Charles
1984
USA
+14.24
86.43
39
BROWN Zachary
1984
USA
+14.50
87.90
40
MANN Eric
1984
USA
+15.57
93.94
41
COLPITTS Chris
1986
USA
+16.60
99.76
42
BABBITT Ben
1984
USA
+16.66
100.10
43
LOCHHEAD Ian
1984
USA
+19.77
117.66
44
PREM Christopher
1986
USA
+24.64
145.17
Did not finish 2nd run
MIKA Jonathan B
1979
USA
MOLLIN Bart
1981
BEL
PERRICONE Gaspar
1983
USA
HARRISON Jeffrey M
1984
USA
BANK Ondrej
1980
CZE
TRAYNER Gareth
1980
GBR
NYMAN Steven
1982
USA
LEINO Jukka
1978
FIN
THALER Patrick
1978
ITA
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
VALENCIC Mitja
1978
SLO
LIZEROUX Julien
1979
FRA
MLEKUZ Rene
1975
SLO
BAXTER Noel
1981
GBR
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
RIETZ Chad
1981
USA
GHETIA Brandon
1984
USA
KELLY Rory
1982
USA
BENNETT Clifford J
1981
USA
ASOIAN Nathan
1985
USA
HIGGINS Sean
1985
USA
FORTIER Nelson R
1983
USA
MCKEAN Chris
1984
USA
MCNEILL Jason
1980
USA
THORSON Tague
1985
USA
SHORTER Ryan
1979
USA
POWELL Wes
1984
USA
HARRIS Cory
1984
USA
BAKER Nicholas
1984
USA
TRANSUE Jeremy
1983
USA
BARNES Cameron
1983
CAN
BARRETT Scott
1983
CAN
STUTZ Paul
1983
CAN
DAVIDSON Johnny
1981
CAN
TICHY Michael
1981
CAN
MACH Alex
1982
CAN
SPENCE Brad
1984
CAN
HUME Scott
1982
CAN
SEMPLE Ryan
1982
CAN
LANNING Thomas (t j)
1984
USA
RAJCAN Michal
1980
SVK
WANNINGER Christian
1981
GER
NEUREUTHER Felix
1984
GER
GEORGIEV Stefan
1977
BUL
STANEK Jendrek
1981
GER
STOCKER Martin
1979
AUT
SASAKI Akira
1981
JPN
KOGLER Stefan
1981
GER
GORZA Ales
1980
SLO
ERTL Andreas
1975
GER
PAGE Kevin
1975
FRA
MARILA Mika
1973
FIN
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
STRAND NILSEN Harald Chr.
1971
NOR
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
KOSIR Jure
1972
SLO
STIANSEN Tom
1970
NOR
KUNC Mitja
1971
SLO
PALANDER Kalle
1977
FIN
KNIGHT Chip
1975
USA
BAXTER Alain
1973
GBR
EBERLE Markus
1969
GER
Disqualified 1st run
Did not start 1st run