official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
REINHARDT Eric
1979
USA
1:40.32
59.72
2
PETERS Andrew B
1980
USA
+0.88
64.81
3
KALTSAS Hunter G
1980
USA
+1.04
65.73
4
MARSHALL Jesse
1980
USA
+1.31
67.29
5
RISS David G f
1979
USA
+1.40
67.81
6
MERGENTHALER Tobin
1981
USA
+1.84
70.36
7
DRAKE Peter D
1982
USA
+2.38
73.48
8
CORIELL Fred
1979
USA
+2.73
75.50
8
MARSHALL Cody B
1982
USA
+2.73
75.50
10
RUSTEN John E
1980
USA
+2.81
75.97
11
O TOOLE Michael
1981
USA
+3.75
81.40
12
LEVESQUE Patrick
1980
CAN
+4.77
87.30
13
DUCKWORTH Geoffrey A
1982
USA
+5.83
93.43
14
KNIGHTS Kristian
1981
USA
+6.63
98.05
15
STEPHAN Jacob
1981
USA
+6.84
99.27
16
HOWE Joshua
1980
USA
+6.96
99.96
17
DRUMMOND Benjamin
1981
USA
+7.32
102.04
18
SWAFFIELD JR William
1979
USA
+7.60
103.66
19
LAIDLAW James S
1980
USA
+8.01
106.03
20
HIGLEY Andrew
1981
USA
+8.51
108.92
21
WILLIAMS Neil
1982
CAN
+9.15
112.62
22
EDLINGER Joshua
1982
USA
+9.62
115.34
23
DUNN Joe
1983
USA
+9.96
117.30
24
ORDAL Peter
1982
USA
+10.11
118.17
25
THERRIEN Seth
1981
USA
+10.13
118.29
26
FRANK Chris
1983
USA
+10.22
118.81
27
GOLTING Joe
1979
USA
+10.37
119.67
28
LABRECQUE Benjamin C
1983
USA
+10.51
120.48
29
PATTERSON Stephen
1981
USA
+11.36
125.40
30
DAMON Samuel C
1982
USA
+12.31
130.89
31
GRAY Parker K
1979
USA
+12.74
133.38
32
MCKENNA Sean
1982
USA
+12.77
133.55
33
LASHAR Micah B
1980
USA
+13.08
135.34
34
PETRICS Gregory C
1982
USA
+13.09
135.40
35
WEST Andrew D
1981
USA
+14.49
143.49
36
BARNHORST Timothy
1981
USA
+14.50
143.55
37
POORE Keith D
1980
USA
+14.86
145.63
38
SOROCHAK Jamie
1980
USA
+16.30
153.96
39
FISHER Nathaniel M
1981
USA
+16.52
155.23
40
GOODMAN Geoffrey
1983
CAN
+17.72
162.17
41
WEIBRECHT Jonathan
1983
USA
+18.05
164.08
42
FIELDS Lawson Andrew
1982
USA
+18.50
166.68
43
GIBSON Beau
1981
USA
+22.03
187.09
44
MACGREGOR Don
1983
CAN
+22.92
192.23
45
WELCH Brian P
1979
USA
+23.48
195.47
46
DOWN Jacob A
1981
USA
+25.53
207.32
47
JOHNSON Karl
1983
USA
+28.74
225.88
48
BRANSON David
1981
USA
+40.44
293.52
Did not finish 2nd run
ANDERSON Colin
1981
USA
BAILEY Scott
1979
USA
BLAISDELL Greg
1980
USA
EPSTEIN Jason
1983
USA
FORSTHUBER Mikkel P
1982
USA
GRYGIEL Brent A
1981
USA
GUAY Bruno
1983
CAN
HOAR Brian
1980
USA
HOISINGTON Matt
1982
USA
HOLMES Oliver
1983
GBR
HULT Peter
1981
USA
INGRAHAM Tim
1980
USA
JACOB Chad
1981
USA
KELLEY Brendan J
1980
USA
KENNARD James
1982
AUS
KIBBE Nathaniel
1980
USA
KOOP David
1982
USA
MACH Alex
1982
CAN
MACKO Matthew
1982
USA
MASON David
1980
USA
MURPHY Scott
1980
USA
MURPHY Shane
1982
USA
PECK Dylan F
1980
USA
RILEY IV Nelson S
1983
USA
SINGER-SARGENT David
1980
USA
STETTLER Dominic
1983
CAN
TRANSUE Jeremy
1983
USA
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ANGUITA Felipe
1982
CHI
BARGUES MELET Albert
1981
ESP
BARNES Bobby W
1982
USA
BLOWERS John C
1981
USA
BOORAS Michael
1983
USA
BOYER Jeffrey
1980
USA
BRUGGEMANN Robert B
1981
USA
BURKE Keegan
1982
USA
COCHRAN James
1981
USA
CORIELL David
1983
USA
COURNEYA Mark
1980
CAN
DARLING Kyle
1983
USA
DONOVAN Patrick
1982
USA
EPSTEIN Paul
1982
USA
ERDMAN Taylor
1980
USA
FRIEND Cooper P
1982
USA
GIULIETTI David
1981
USA
HAYES Zimmer
1980
USA
HUGHES Tyler B
1982
USA
JOCHL Andrew
1980
USA
KONDZIELA Sean
1981
USA
LANGEVIN Vincent
1983
CAN
MARQUIS Austin
1980
USA
POWERS Chris
1982
CAN
ROLLAND Francois
1983
CAN
ROWE Tyler G
1981
USA
SIEBECK-SMITH Noah
1980
USA
WILCOX James D
1981
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run