official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
STEGGALL Zali
1974
AUS
1:33.97
-4.00
2
WIBERG Pernilla
1970
SWE
+0.80
0.94
3
BAKKE Trine
1975
NOR
+1.03
2.36
4
FLEMMEN Andrine
1974
NOR
+1.09
2.73
5
PITKANEN Riitta
1977
FIN
+1.15
3.10
6
KOELLERER Karin
1970
AUT
+1.25
3.72
7
HROVAT Urska
1974
SLO
+1.26
3.78
8
COMPAGNONI Deborah
1970
ITA
+1.36
4.39
9
WACHTER Anita
1967
AUT
+1.37
4.46
10
FORSYTH Allison
1978
CAN
+1.62
6.00
11
ROTEN MEIER Karin
1976
SUI
+1.71
6.55
12
DOVZAN Alenka
1976
SLO
+1.72
6.62
13
BOKAL Natasa
1967
SLO
+1.74
6.74
14
MASNADA Florence
1968
FRA
+2.11
9.02
15
SHAFFER Alexandra
1976
USA
+2.17
9.39
16
OTTOSSON Anna
1976
SWE
+2.45
11.12
17
SALVENMOSER Ingrid
1967
AUT
+2.64
12.29
18
PASCAL-SAIONI Christel
1973
FRA
+2.70
12.66
19
GRAU Vicky
1975
AND
+2.77
13.10
20
GIMLE Trude
1974
NOR
+2.83
13.47
21
KUMMER Lilian
1975
SUI
+2.92
14.02
22
GIUS Nicole
1980
ITA
+3.09
15.07
23
KOSTELIC Janica
1982
CRO
+3.43
17.17
24
POUTIAINEN Tanja
1980
FIN
+3.44
17.23
25
MAGONI Lara
1969
ITA
+3.45
17.29
26
RIENDA CONTRERAS Maria Jose
1975
ESP
+3.58
18.10
27
GRUENENFELDER Corina
1975
SUI
+3.66
18.59
28
CARRICK-ANDERSON Emma
1975
GBR
+4.22
22.05
29
THORLAKSDOTTIR Sigridur B.
1977
ISL
+6.82
38.09
30
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
+8.08
45.87
31
SMERCIAKOVA Zuzana
1977
SVK
+8.12
46.12
32
SIMARI BIRKNER Maria Belen
1982
ARG
+9.41
54.08
33
KOHUTOVA Iveta
1977
SVK
+9.80
56.49
34
ABOLA Ilze
1978
LAT
+12.86
75.37
35
GRANZOV Mirjana
1980
JUG
+13.85
81.48
36
URUMBAEVA Elmira
1973
UZB
+19.96
119.20
37
MARKH Sonya
1981
ISR
+30.03
181.35
38
ROSENBERG Hila
1982
ISR
+33.15
200.61
39
SAVVIDES Nicole
1981
CYP
+41.85
254.31
40
GILLIAN Collette
JAM
+1:34.57
579.70
Did not finish 2nd run
RUIZ CASTILLO Carolina
1981
ESP
RIEGLER Claudia
1976
NZL
PRETNAR Spela
1973
SLO
PICCARD Leila
1971
FRA
SIMARD Genevieve
1980
CAN
TANCZAK Ewa
1980
POL
PEQUEGNOT Laure
1975
FRA
AKHMETELI Sofia
1981
GEO
OLAMO Petra
1974
FIN
NOWEN Ylva
1970
SWE
NEF Sonja
1972
SUI
ALCOTT Chimene
1982
GBR
BERGMANN Monika
1978
GER
EGGER Sabine
1977
AUT
MATHIESEN Theodora
1975
ISL
LOLOVIC Jelena
1981
JUG
GALINDO SANTOLARIA Ana
1973
ESP
GERG Annemarie
1975
GER
KURFUERSTOVA Eva
1977
CZE
GERG Hilde
1975
GER
HRSTKOVA Lucie
1981
CZE
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
JANYK Britt
1980
CAN
IKEDA Kazuko
1974
JPN
HICKS Fiona
1978
IRL
KOZNICK Kristina
1975
USA
KVOPKOVA Maria
1975
SVK
LALIVE Caroline
1979
USA
ERTL Martina
1973
GER
EDER Elfi
1970
GRN
CURUTA Anda
1976
ROU
CALELLO Carola
1977
ARG
THORSTEINSDOTTIR Brynja
1977
ISL
BOSCH FORRELLAD Monica
1972
ESP
PAERSON Anja
1981
SWE
MOJSOVSKA Nikica
1976
MKD
Did not start 1st run