official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
SCHLEPER Sarah
1979
USA
1:33.66
2.00
2
KOELLERER Karin
1970
AUT
+0.63
5.83
3
RIEGLER Claudia
1976
NZL
+0.91
7.54
4
LALIVE Caroline
1979
USA
+1.03
8.27
5
KILDOW Lindsey C.
1984
USA
+1.53
11.31
6
KOSTELIC Janica
1982
CRO
+1.63
11.92
7
PASCAL-SAIONI Christel
1973
FRA
+1.71
12.41
8
VIDAL Vanessa
1974
FRA
+1.98
14.05
9
PRETNAR Spela
1973
SLO
+2.87
19.47
10
PRCHAL Anna
1979
CAN
+2.96
20.01
11
KOZNICK Kristina
1975
USA
+3.22
21.60
12
SALVENMOSER Ingrid
1967
AUT
+3.25
21.78
13
OTTOSSON Anna
1976
SWE
+3.35
22.39
14
GRUENENFELDER Corina
1975
SUI
+3.45
23.00
15
MARTIN Celine
1978
FRA
+3.49
23.24
16
MANCUSO Julia
1984
USA
+3.50
23.30
17
NOWEN Ylva
1970
SWE
+3.87
25.55
18
STEGGALL Zali
1974
AUS
+3.99
26.28
19
HARGIN Janette
1977
SWE
+4.08
26.83
20
BRYDON Emily
1980
CAN
+4.15
27.26
21
PEQUEGNOT Laure
1975
FRA
+4.29
28.11
22
RICHARD Helene
1976
FRA
+4.37
28.60
23
BERGMANN Monika
1978
GER
+4.50
29.39
24
KASHIWAGI Kumiko
1978
JPN
+4.71
30.66
25
EKMAN Susanne
1978
SWE
+5.32
34.38
26
CARRICK-ANDERSON Emma
1975
GBR
+5.86
37.66
27
ZUZULOVA Veronika
1984
SVK
+6.14
39.37
28
KRZYZYNSKA Dagmara
1981
POL
+6.17
39.55
29
TICHY Katerina
1974
CAN
+6.19
39.67
30
YUMOTO Hiromi
1981
JPN
+6.72
42.90
31
NIKOLUSSI Kathrin
1978
AUS
+7.73
49.04
32
WAIDHOFER-DUMMER Carolina
1976
AUT
+7.85
49.77
33
SMERCIAKOVA Zuzana
1977
SVK
+8.36
52.88
34
KELLEY Jessica C
1982
USA
+8.56
54.09
35
ROOSEVELT Rachel
1983
USA
+9.27
58.42
36
BLASER Karin
1979
AUT
+9.82
61.76
37
ROSS Lauren
1982
USA
+10.24
64.32
38
KINGSBURY Jamie
1981
USA
+11.38
71.26
39
GAISFORD Brooke
1982
CAN
+11.95
74.73
40
OUELLET-DECOSTE Stephanie
1982
CAN
+12.46
77.83
41
VANDERBEEK Kelly
1983
CAN
+12.58
78.56
42
DESFORGES Emilie
1983
CAN
+12.90
80.51
43
RISLER Christina
1983
CAN
+13.80
85.98
44
LATHROP Abbi B
1983
USA
+15.99
99.31
45
DOWDING Kelly
1983
USA
+16.54
102.66
46
LATHROP Jenni T
1983
USA
+24.60
151.71
Did not finish 2nd run
THANNER Veronika
1977
AUT
SMITH Jessica W
1980
USA
REISENHOFER Kerstin
1979
AUT
WALKNER Eva
1979
AUT
MAZE Tina
1983
SLO
BEHRINGER Simone
1976
GER
GRAU Vicky
1975
AND
HROVAT Urska
1974
SLO
BOUCHER Sara-Maude
1979
CAN
EGGER Sabine
1977
AUT
BRIGHT Rowena
1980
AUS
DOVZAN Alenka
1976
SLO
HUTTARY Karin
1977
SWE
KURFUERSTOVA Eva
1977
CZE
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
TRUPPE Karin
1978
AUT
BEAULIEU Jani
1982
CAN
CLEMENT-GUY Stephanie
1974
FRA
BIAVASCHI Elisabetta
1973
ITA
WOLF Stefanie
1979
GER
SIMARD Genevieve
1980
CAN
LANGEVIN Julie
1980
CAN
MULLEN Megan
1979
CAN
MILANI Barbara
1972
ITA
MCCLOY Hilary A
1982
USA
ALCOTT Chimene
1982
GBR
PAERSON Anja
1981
SWE
LUCKMAIER Stefanie
1977
GER
LECLERC Julie-Pierre
1981
CAN
HIROI Noriyo
1976
JPN
KVOPKOVA Maria
1975
SVK
RICHARDSON Elizabeth
1982
CAN
RIENDA CONTRERAS Raquel
1976
ESP
HUBER Marina
1979
GER
HOGAN Erika
1983
USA
Did not start 1st run