official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
GRAU Vicky
1975
AND
1:38.82
4.32
2
GILJARHUS Bente
1978
NOR
+0.14
5.14
3
VIDAL Vanessa
1974
FRA
+0.34
6.32
4
PASCAL-SAIONI Christel
1973
FRA
+0.43
6.84
5
MILANI Barbara
1972
ITA
+0.85
9.31
6
OESTER Marlies
1976
SUI
+0.91
9.66
7
CERESA Annalisa
1978
ITA
+1.10
10.78
8
CLEMENT-GUY Stephanie
1974
FRA
+1.12
10.89
9
RICHARD Helene
1976
FRA
+1.15
11.07
10
PEQUEGNOT Laure
1975
FRA
+1.29
11.89
11
SHAFFER Alexandra
1976
USA
+1.38
12.42
12
KARBON Denise
1980
ITA
+1.44
12.77
12
POUTIAINEN Tanja
1980
FIN
+1.44
12.77
14
OTTOSSON Anna
1976
SWE
+1.48
13.01
15
NELSON Tasha
1974
USA
+1.57
13.53
16
JOSSI Katja
1978
SUI
+1.64
13.95
17
MARTIN Celine
1978
FRA
+1.91
15.53
18
GERG Annemarie
1975
GER
+1.92
15.59
19
WOLF Stefanie
1979
GER
+1.99
16.00
20
BERGMANN Monika
1978
GER
+2.17
17.06
21
BERGER Silvia
1980
AUT
+2.18
17.11
22
WAIDHOFER-DUMMER Carolina
1976
AUT
+2.31
17.88
23
WALKNER Eva
1979
AUT
+2.34
18.05
24
GIUS Nicole
1980
ITA
+2.52
19.11
25
HARGIN Janette
1977
SWE
+2.53
19.17
26
BIAVASCHI Elisabetta
1973
ITA
+2.60
19.58
27
HAELLDAHL Sandra
1977
SWE
+2.72
20.28
28
DE MARTIN TROPANIN Tiziana
1974
ITA
+2.76
20.52
28
BEHRINGER Simone
1976
GER
+2.76
20.52
30
GOERGL Elisabeth
1981
AUT
+2.96
21.69
31
GUENTER Maren
1976
GER
+3.07
22.34
32
HUBER Marina
1979
GER
+3.14
22.75
33
KUMMER Lilian
1975
SUI
+3.69
25.98
34
REISENHOFER Kerstin
1979
AUT
+3.74
26.27
35
MUELLER Tamara
1977
SUI
+3.95
27.50
36
ROHREGGER Eveline
1977
AUT
+4.33
29.73
37
MATTIG Michaela
1979
SUI
+4.59
31.26
38
ALBERTSSON Catarina
1980
SWE
+4.78
32.38
39
FORTKORD Martina
1973
SWE
+4.84
32.73
40
KOFLER Michaela
1977
AUT
+5.46
36.37
41
HUBER Isabelle
1981
GER
+6.11
40.18
42
SCHAEDLER Tamara
1977
LIE
+6.12
40.24
43
DOLVA Marte Kinn
1978
NOR
+6.16
40.47
44
FJAELLRYD Jessica
1979
SWE
+6.24
40.94
45
OLLIKKA Marika
1981
FIN
+8.33
53.21
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
NIKOLUSSI Kathrin
1978
AUS
TRUPPE Karin
1978
AUT
OLAMO Petra
1974
FIN
PLANATSCHER Maddalena
1979
ITA
HUTTARY Karin
1977
SWE
HIROI Noriyo
1976
JPN
BACHMANN Silke
1977
ITA
ERIKSSON Erica
1981
SWE
FORSYTH Allison
1978
CAN
GRUENENFELDER Corina
1975
SUI
LUCKMAIER Stefanie
1977
GER
HOSSMANN Corina
1976
SUI
HULTDIN Malin
1979
SWE
IKEDA Kazuko
1974
JPN
LOCHMATTER Sandra
1980
SUI
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
Disqualified 1st run
Did not start 1st run