official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
2:11.42
28.44
2
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
+0.55
31.70
3
STOLL Dave
1977
SUI
+0.87
33.60
4
DIETRICH Claudio
1977
AUT
+1.14
35.21
4
HOFER Beni
1978
SUI
+1.14
35.21
6
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+1.89
39.66
7
GASPOZ Patrick
1977
SUI
+2.32
42.21
8
BEAR AJ
1977
AUS
+2.35
42.39
9
GIACOMETTI Curdin
1978
SUI
+2.40
42.68
10
GASPAR Renato
1977
CRO
+2.45
42.98
11
HOFFMANN Ambrosi
1977
SUI
+2.81
45.12
12
VON WEISSENFLUH Rolf
1977
SUI
+2.83
45.24
13
TRDAN Tilen
1978
SLO
+2.91
45.71
14
BELTRAMETTI Silvano
1979
SUI
+3.21
47.49
15
ASCHBACHER Hansjoerg
1978
AUT
+3.40
48.62
16
LAMPERT Martin
1977
LIE
+3.62
49.93
17
BUKOVEC Jernej
1978
SLO
+4.03
52.36
18
REICHER Markus
1978
AUT
+4.45
54.85
19
FLOSSMANN Martin
1977
GER
+4.89
57.46
20
GREEN Ross
1978
GBR
+5.46
60.85
21
BAER Burkhard
1980
AUT
+5.64
61.91
22
DIETL Matthias
1979
AUT
+5.69
62.21
23
RICKENBACH Dino
1978
SUI
+5.72
62.39
24
GRUBER Manfred
1980
AUT
+5.85
63.16
25
KROELL Klaus
1980
AUT
+5.97
63.87
25
REBERSAK Jernej
1977
SLO
+5.97
63.87
27
ERTL Hubert
1979
GER
+6.79
68.74
28
DRAXL Nicholas
1979
AUS
+6.84
69.04
29
BRANCH Craig
1977
AUS
+7.06
70.34
30
CEROVSKY Jakub
1977
CZE
+7.10
70.58
31
KORENCAN Jaka
1977
SLO
+7.11
70.64
32
PRIMOZIC David
1977
SLO
+7.12
70.70
33
BAUER Guenther
1980
AUT
+7.57
73.37
34
HAMMERER Andreas
1979
AUT
+7.59
73.49
35
WALDNER Klaus
1980
AUT
+7.60
73.55
36
FUERSTAUER Niki
1980
AUT
+7.69
74.08
37
KRAUS Martin
1980
GER
+7.79
74.67
38
SILLER Alexander
1980
AUT
+7.91
75.39
39
GEBHART Philipp
1980
AUT
+8.16
76.87
40
GMAINER Christoph
1980
AUT
+8.39
78.24
41
SCHOENEGGER Christian
1980
AUT
+8.69
80.02
42
BARTELS Wolfgang
1980
GER
+8.70
80.08
42
ZUPAN Marko
1979
SLO
+8.70
80.08
44
PRANTNER Benjamin
1980
AUT
+8.88
81.14
45
BUERZLE Stefan
1979
LIE
+9.86
86.96
45
MARKT Karl
1980
AUT
+9.86
86.96
47
THALHAUSER Andreas
1979
GER
+9.89
87.14
48
SCHMUTZER Johannes
1980
AUT
+10.02
87.91
49
DIGRUBER Gerald
1979
AUT
+10.30
89.57
50
RIEGLER Michael
1979
LIE
+10.99
93.67
51
DENK Christian
1978
AUT
+11.18
94.80
52
REICHELT Hannes
1980
AUT
+11.36
95.86
53
KRIZAJ Bostjan
1980
SLO
+11.52
96.81
54
BRUNNER Josef
1980
GER
+11.67
97.70
55
ENZ Marc
1979
LIE
+12.33
101.62
56
KALWA Michal
1978
POL
+12.40
102.04
57
SCHAEDLER Claude
1978
LIE
+12.62
103.34
58
FOSER Christoph
1979
LIE
+14.01
111.59
59
OPRSAL Michal
1980
SVK
+14.03
111.71
60
REBRO Michal
1979
SVK
+15.18
118.54
61
VLAH Allan Thomas
1977
CRO
+15.21
118.71
62
MAREK Wojciech
1980
POL
+16.09
123.94
63
MARCO DE Mauro
1979
NED
+17.30
131.12
64
SIMPSON-LYONS Brett
1980
GBR
+17.37
131.53
65
SAMARZIJA Mislav
1977
CRO
+17.68
133.37
66
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
+18.28
136.93
67
WANDERS Arjan
1978
NED
+18.32
137.17
68
BRONOWSKI Wojciech
1978
POL
+18.38
137.53
69
WALIGORSKI Daniel
1980
POL
+18.93
140.79
70
COCHRANE Craig
1980
GBR
+20.35
149.22
71
SHEPHERD Mathew
1979
GBR
+21.17
154.09
72
BROWN Samuel
1980
GBR
+21.79
157.77
73
ALCOTT Rufus
1978
GBR
+21.88
158.30
74
HEAD Edward
1979
GBR
+23.41
167.38
75
STOJANOVSKI Aleksandar
1979
MKD
+24.03
171.06
76
SHUTE Daniel
1980
GBR
+24.49
173.79
77
VAN ROSSUM Marnix
1980
NED
+25.39
179.13
78
MURRAY Duncan
1980
GBR
+25.45
179.49
79
HALL Simon
1980
GBR
+26.14
183.59
80
BROWN Robert
1977
GBR
+26.49
185.66
81
O NEIL Roderick
1980
GBR
+26.64
186.55
82
MOON Ben
1979
GBR
+27.15
189.58
83
BAINBRIDGE Jonathan
1979
GBR
+27.76
193.20
84
COX Alan
1980
GBR
+28.00
194.62
85
CARRUTHERS Gavin
1979
GBR
+28.77
199.19
86
COOK David
1980
GBR
+28.94
200.20
87
WALTERS Peter
1980
GBR
+29.10
201.15
88
LEWIS Martyn
1978
GBR
+29.19
201.69
89
JOLLY Edward
1980
GBR
+29.61
204.18
90
DURHAM HALL Christian
GBR
+30.41
208.93
91
SHNAPS David
1978
GBR
+30.52
209.58
92
BEATTIE Mark
GBR
+30.90
211.84
93
LEE Ciaran
1980
IRL
+34.34
232.25
94
ELLIOTT Charles
1979
GBR
+35.48
239.02
95
CANNON Scott
1980
GBR
+36.24
243.53
96
BIRNIE John
1979
GBR
+43.45
286.32
97
GLEDHILL Allan
1980
GBR
+44.88
294.81
98
ANDERSON David
1979
GBR
+46.59
304.96
99
KHAN Ricky
1979
GBR
+46.70
305.61
100
BALL Simon
1979
GBR
+47.73
311.73
101
CATT Jamie
GBR
+51.23
332.50
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ANDRIC Matevz
1979
SLO
ARKLEY Ben
1979
GBR
AUER Patrick
1980
AUT
BOND Robin
1980
GBR
CARTER Gavin
GBR
DRAKSLER Peter
1979
SLO
FARISH Neil
1979
GBR
FLEMING Neil
1977
GBR
GRIFFITHS Gareth
1980
GBR
GRUBER Simon
1980
GER
HAGN Tobias
1980
GER
HATSWELL Tully
1978
AUS
HAWES Gregg
1979
GBR
HOWELLS James
GBR
KINZNER Bernhard
1980
AUT
MCCOOL Andrew
1979
GBR
MINNIS Alexander
1980
GBR
NEUMAYER Gerhard
1980
AUT
NIWANO Shou
1978
JPN
PODGORNY Wojciech
1980
POL
PRINS Michel
1977
NED
SADEE Cedric
1978
NED
SARTORI Luca
1978
GER
SCHABAUER Werner
1980
AUT
SCHNEIDER Rene`
1978
AUT
SHARP Joseph
1980
GBR
SOLTYS Ivan
1979
SVK
STRASSER Karl
1977
AUT
VASICEK Jiri
1979
CZE
WESTMACOTT Guy
1977
GBR
WRIGHT Gordon
1977
GBR
Did not start 1st run