official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
DEFAGO Daniel
1980
SUI
1:52.95
18.15
2
LANZINGER Matthias
1980
AUT
+0.54
20.92
3
SULLIVAN Marco
1980
USA
+0.73
21.90
4
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+0.78
22.16
5
REICHELT Hannes
1980
AUT
+0.89
22.72
6
STAUDACHER Patrick
1980
ITA
+0.92
22.87
7
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+1.23
24.47
8
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+1.34
25.03
9
LONGHI Omar
1980
ITA
+1.69
26.83
10
SEMPLE Ryan
1982
CAN
+2.07
28.78
11
TRANSUE Joshua
1980
USA
+2.10
28.93
11
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+2.10
28.93
13
COUSINEAU Julien
1981
CAN
+2.13
29.09
14
SPORN Andrej
1981
SLO
+2.17
29.29
15
REITER Hannes
1981
AUT
+2.25
29.70
16
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+2.31
30.01
17
SASAKI Akira
1981
JPN
+2.61
31.55
18
HUDEC Jan
1981
CAN
+2.69
31.96
19
GARNIER Thibault
1981
FRA
+3.08
33.97
20
BISIC Tahir
1981
BIH
+3.13
34.22
21
KRAUS Martin
1980
GER
+3.42
35.71
21
CLAREY Johan
1981
FRA
+3.42
35.71
23
KOGLER Stefan
1981
GER
+3.44
35.81
24
TICHY Michael
1981
CAN
+3.58
36.53
25
LANG Dan
1981
SWE
+3.64
36.84
26
LAMB David W
1981
USA
+3.79
37.61
27
KACZMAREK Piotr
1982
POL
+4.92
43.41
28
SVINDAL Aksel L.
1982
NOR
+5.43
46.03
29
HABER Artur
1981
POL
+5.66
47.21
30
RINFRET Thomas
1981
CAN
+5.67
47.27
31
PERREN Saemi
1980
SUI
+5.86
48.24
32
DOMINGUEZ BARCELONA Carlos
1981
ESP
+6.04
49.17
33
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+6.71
52.61
34
NILSSON Anders
1980
SWE
+6.79
53.02
35
LOVEY Ludovic
1981
SUI
+6.95
53.84
36
HOFFMANN Wolfgang
1981
GER
+7.44
56.35
37
RUTAR Rok
1982
SLO
+9.10
64.88
38
HEIMSCHILD Ivan
1980
SVK
+9.25
65.65
39
LUBELLAN Peter
1982
SVK
+10.31
71.09
40
ANTAS Alexander
1981
FIN
+10.71
73.15
41
KEDRIN Maxim
1982
RUS
+11.05
74.89
42
HUDIK Maros
1982
SVK
+11.39
76.64
43
MAGNUSSON Kristinn
1981
ISL
+13.06
85.21
44
TOWNES Travis
1980
USA
+14.56
92.92
45
SCHREURS Johan
1983
BEL
+15.13
95.84
46
MOLDOVAN Marius
1982
ROU
+19.84
120.03
47
NICOLAE Florentin
1981
ROU
+21.18
126.91
Did not finish 2nd run
RIENDA CONTRERAS Daniel
1980
ESP
REITER Thomas
1981
GER
BANK Ondrej
1980
CZE
RAJCAN Michal
1980
SVK
RAJALA Jukka
1982
FIN
SCHIEPPATI Alberto
1981
ITA
BOILY Jocelyn
1982
CAN
PERREN Robi
1982
SUI
MOLLIN Bart
1981
BEL
MCMILLAN Paul
1983
GBR
BRAUER Jonathon
1981
AUS
LOECHEN Andreas
1981
NOR
BUIS Berry
1983
NED
DIRKX Jeff
1981
BEL
KANEKO Minoru
1980
JPN
GORZA Ales
1980
SLO
HOROCHILOV Viktor
1982
RUS
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
SCHAFFERER Marco Johan
1984
BIH
ALSTER Christoph
1980
AUT
ANDERSSON Marcus
1981
SWE
ZUHRIC Faris
1980
BIH
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
UTKIN Alexei
1982
RUS
TRAYNER Gareth
1980
GBR
CHESTAKOV Pavel
1980
RUS
DEZORDI Rodolphe
1980
FRA
FILL Peter
1982
ITA
STEHLE Johannes
1981
GER
GRAGGABER Thomas
1981
AUT
SKERBINEK Primoz
1980
SLO
KAITALA Jouni
1983
FIN
SCHILD Josef
1980
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run