official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
SCHLOPY Erik
1972
USA
1:30.76
7.65
2
MILLER Bode
1977
USA
+0.35
9.89
3
GROS Sacha
1974
USA
+1.65
18.19
4
TICHY Michael
1981
CAN
+1.83
19.34
5
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+2.74
25.16
6
KNIGHT Chip
1975
USA
+2.81
25.61
7
ROTHROCK Tom
1978
USA
+2.91
26.25
7
PUCKETT P Casey
1972
USA
+2.91
26.25
9
TICHY Martin
1973
CAN
+3.49
29.95
10
TRANSUE Joshua
1980
USA
+3.61
30.72
11
SCHUETZE Jed
1979
USA
+4.37
35.58
12
GUIGNIER Gregory
1974
FRA
+4.41
35.83
13
NIELSEN Rune
1976
NOR
+4.84
38.58
14
LAMB David W
1981
USA
+5.73
44.27
15
KENNISON Scott
1978
USA
+6.31
47.97
16
RUSTEN John E
1980
USA
+6.87
51.55
17
NOLTING Josh
1976
USA
+6.88
51.62
18
BISIC Tahir
1981
BIH
+6.91
51.81
19
MARTIN J andrew
1974
USA
+6.97
52.19
19
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
+6.97
52.19
21
MARSHALL Jesse
1980
USA
+7.35
54.62
22
MONTALBO Scott
1977
USA
+7.81
57.56
23
FISCHER Brett
1977
USA
+7.91
58.20
24
BROWN Roger P
1981
USA
+8.83
64.08
25
BERG Christopher
1978
USA
+8.93
64.72
26
LOCHER Ryan
1978
USA
+9.16
66.19
27
WOLK Chad
1976
USA
+9.52
68.49
28
SCOTT Eric D
1980
USA
+9.67
69.45
29
MAHAN Cain
1981
USA
+9.73
69.83
30
SAUNDERS Robert
1981
USA
+10.10
72.19
31
TRANSUE Jeremy
1983
USA
+10.11
72.26
32
SVENSRUD Travis
1978
USA
+10.92
77.43
33
MADDEX Jesse
1980
USA
+11.18
79.10
34
SHIELDS Derek
1981
USA
+11.95
84.02
35
GREENWOOD Dana
1980
USA
+11.99
84.27
36
FIALA Jakub
1975
USA
+12.23
85.81
37
JOHNSON Justin J
1977
USA
+12.80
89.45
38
ANDERSON Peter D
1982
USA
+12.84
89.70
39
BISHOP Wade H
1980
USA
+12.99
90.66
40
STEPHENSON Geoffrey
1979
USA
+13.39
93.22
41
GRAY Parker K
1979
USA
+13.99
97.05
42
DEANE Luke
1982
AUS
+14.04
97.37
43
JENICK Cody
1984
USA
+14.05
97.44
44
KOOP David
1982
USA
+14.26
98.78
45
TOWNES Travis
1980
USA
+14.33
99.23
46
BROWN Ben
1982
USA
+14.74
101.85
47
HOLMER Eric
1980
USA
+15.75
108.30
48
SMYTHE Adam
1981
CAN
+17.73
120.95
Did not finish 2nd run
MCNEILL Jason
1980
USA
MCDONALD Will
1984
USA
WEISS Evan C
1984
USA
PETRY Pete
1980
USA
WHITHAM Josh
1981
USA
DEL BOSCO Christopher
1982
USA
HOGAN Brad
1979
USA
ANDRASEK Dario
1981
CRO
HOISINGTON Matt
1982
USA
JITLOFF Erik
1980
USA
JOHANSING Nathan
1980
USA
KNITTLE Matthew
1978
USA
KOHO-IIPPONEN Sampsa
1977
FIN
LEROY Andy
1975
USA
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
PERRICONE Gaspar
1983
USA
ZAMANSKY Jake
1981
USA
BARLOW Tyler
1981
USA
BERGLUND Teddy
1978
USA
BROWN Matt
1978
USA
CALONDER Claudio
1974
SUI
COCHRAN James
1981
USA
COLE Adam
1982
USA
DRUMMOND Benjamin
1981
USA
EMICH IV Fred
1981
USA
FOSTER Jason
1981
USA
SIPE Joey
1981
USA
FRANCIS Kevin
1982
USA
SHEPHERD Tyler
1979
USA
HANSEN Shayne
1980
USA
MCLAUGHLIN Blair
1982
USA
PRADO Mike
1979
USA
RIXON JR Carl H
1982
USA
HORTON Andre
1979
USA
RYGG Eric
1980
USA
SAUER Johan
1978
SWE
LIGARE Todd
1982
USA
GUSHIKEN Robert K R
1979
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run