official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GRUENENFELDER Corina
1975
SUI
1:38.37
9.44
2
NOWEN Ylva
1970
SWE
+0.13
10.19
3
VIDAL Vanessa
1974
FRA
+0.79
14.02
4
OTTOSSON Anna
1976
SWE
+0.85
14.37
4
VIKEN Line
1981
NOR
+0.85
14.37
6
KNOR Petra
1980
AUT
+0.88
14.54
7
ZUZULOVA Veronika
1984
SVK
+1.01
15.29
8
BREMSETH Lisa
1979
NOR
+1.05
15.52
9
SCHILD Marlies
1981
AUT
+1.09
15.76
10
BAUER Christiane
1983
GER
+1.33
17.15
11
BARMETTLER Maia
1981
SUI
+1.40
17.55
12
JOSSI Katja
1978
SUI
+1.55
18.42
13
EKMAN Susanne
1978
SWE
+2.05
21.32
14
GILJARHUS Bente
1978
NOR
+2.12
21.72
15
TRUPPE Karin
1978
AUT
+2.14
21.84
16
NELSON Tasha
1974
USA
+2.51
23.98
17
PITKANEN Riitta
1977
FIN
+2.53
24.10
18
LE GUILLOU Souazic
1982
FRA
+2.62
24.62
19
WALKNER Eva
1979
AUT
+2.94
26.48
20
PRCHAL Anna
1979
CAN
+3.12
27.52
21
PITTIN Alessia
1983
ITA
+3.20
27.98
22
MARTIN Celine
1978
FRA
+3.22
28.10
23
BORSSEN Therese
1984
SWE
+3.36
28.91
24
HARGIN Christine
1980
SWE
+4.71
36.73
25
LINDELL-VIKARBY Jessica
1984
SWE
+5.27
39.98
26
DELEYMARIE Florine
1981
FRA
+5.48
41.19
27
AUBERT Sandrine
1982
FRA
+5.52
41.43
28
LORENZ Giorgia
1982
ITA
+5.53
41.48
29
HULTDIN Kristina
1981
SWE
+5.79
42.99
29
NIKOLUSSI Kathrin
1978
AUS
+5.79
42.99
31
BOGLIO Beatrice
1981
ITA
+5.91
43.69
32
CALISE Courtney
1980
USA
+6.02
44.32
32
FORSS Erika
1977
SWE
+6.02
44.32
34
KAEYHKOE Pia
1979
FIN
+6.69
48.20
35
OLOFSSON Sofie
1979
SWE
+6.79
48.78
36
COSTAZZA Chiara
1984
ITA
+6.85
49.13
37
RATAJ Mojca
1979
SLO
+7.50
52.90
38
PESONEN Anu
1980
FIN
+7.57
53.30
39
KELLEY Jessica C
1982
USA
+7.81
54.69
40
ROOSEVELT Rachel
1983
USA
+8.17
56.78
41
BLIENINGER Anja
1981
GER
+8.32
57.65
42
OLLIKKA Marika
1981
FIN
+9.47
64.31
43
AELVSTRAND Marie
1982
SWE
+9.87
66.63
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
BAGNARA Daniela
1979
ITA
RAICH Sabrina
1983
AUT
RIVELSRUD Pia
1980
NOR
GSCHNITZER Miriam
1982
ITA
KORTEN Jeannette
1976
AUS
CORNU Valerie
1980
FRA
BEER Sabrina
1981
GER
FJAELLRYD Jessica
1979
SWE
RIESCH Maria
1984
GER
CERESA Annalisa
1978
ITA
PAERSON Anja
1981
SWE
CARRICK-ANDERSON Emma
1975
GBR
GINI Sandra
1982
SUI
HOSP Nicole
1983
AUT
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
SALO Tiina
1981
FIN
HOGAN Erika
1983
USA
STIEGLER Resi
1985
USA
DICHT Erika
1981
SUI
JANYK Britt
1980
CAN
VAELIMAEKI Jaana-Maarit
1983
FIN
MOELGG Manuela
1983
ITA
ALCOTT Chimene
1982
GBR
ROSS Lauren
1982
USA
PELTIER Audrey
1981
FRA
ZIEGLER Pamela
1980
SUI
WOLF Stefanie
1979
GER
HULTDIN Malin
1979
SWE
HUBER Marina
1979
GER